Programe Forum - Welcome
Bari, javë përkujtimore për eksodin shqiptar të 1991 People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Bari, javë përkujtimore për eksodin shqiptar të 1991

Shko poshtë

Bari, javë përkujtimore për eksodin shqiptar të 1991 Empty Bari, javë përkujtimore për eksodin shqiptar të 1991

Mesazh nga Master prej Mon Aug 01, 2011 4:52 pm

Bari, javë përkujtimore për eksodin shqiptar të 1991 F.0801183703124_m
Qyteti i Barit do t’i kushtojë një javë përkujtimore eksodit të mbi 20 mijë shqiptarëve, të cilët në 8 gusht të vitit 1991 zbarkuan në brigjet italiane.
Mbi 20 mijë shqiptarë zbarkuan në portin e Barit më 8 gusht të vitit 1991 me anijen Vlora. Mikëpritja ishte një shembull i patejkalueshëm që ky qytet me kryebashkiakun Enrico Dalfino u ofroi shqiptarëve, duke dëshmuar një gatishmëri të paprecedentë humanitare për të pritur këta njerëz, për të cilën qyteti do të marrë Medaljen e Mirënjohjes nga shteti shqiptar, të cilën shteti shqiptar ia dorëzon për herë të parë një qyteti të huaj, shkruan gazeta italiane La Republicca.

Kjo mikpritje e para dy dekadave, e cila mbetet një shembull i përkryer, do të vlerësohet gjatë javës së iniciativës së Misionit Vlora, me iniciativë të Bashkisë dhe në bashkëpunim me shoqërinë jo-fitimprurëse Ital, një shoqëri italoballkanike e udhëhequr nga Antonio De Cicco. Imazhet dhe fjalët do të tregojnë se si u shëndërrua Bari në atë 8 gusht të vitit 1991.

Në bordin e anijes Vlora ishte edhe balerini Kledi Kadiu, shkruan më tej La Repubblica, i cili jo pa qëllim do jetë në 5 gusht në sallën Murat, për të kujtuar, në prani edhe të presidentit shqiptar Bamir Topi, se çfarë ndodhi atë ditë në Bari.

"Askush nga ne nuk do të harrojë kurrë turmën oqeanike, njerëzit e dehidratuar, të lumtur, plot me shpresa dhe frikë. Bari gjeti forcën dhe humanizmin për të pritur ata burra dhe gra, pavarësisht vështirësive të shumta që paraqiteshin. Bari tani ndjehet krenar që e ka jetuar atë 8 gusht”, tha kryebashkiaku aktual Michele Emiliano, raportoi BW.

“Misioni Vlora” fillon sot më datë 1 gusht dhe vazhdon deri më 8 gusht, javë e cila i kushtohet e gjitha shqiptarëve të eksodit të 1991. Një ekspozitë me foto të atyre momenteve, të cilat janë shkrepur me shumë mjeshtëri nga disa fotografë italianë pasqyrojnë qartë ato javë tmerri për shqiptarët. Në këte ceremoni do të marrë pjesë edhe Presidenti i Republikës, Bamir Topi./Telegrafi/


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Bari, javë përkujtimore për eksodin shqiptar të 1991 Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi