Programe Forum - Welcome
Festime për ardhjen e Ramazanit nëpër botë People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Festime për ardhjen e Ramazanit nëpër botë

Shko poshtë

Festime për ardhjen e Ramazanit nëpër botë Empty Festime për ardhjen e Ramazanit nëpër botë

Mesazh nga Master prej Mon Aug 01, 2011 7:33 pm


Dita e parë e agjërimit të Ramazanit ka nisur në Indonezi, vendi me përqindjen më të lartë të besimtarëve myslimanë në botë, ndërkohë Ramazani kremtohet edhe në SHBA dhe në pjesën më të madhe të Lindjes së Mesme. Po ashtu Ramazani kremtohet edhe nga myslimanët që jetojnë në Evropë.
Edhe myslimanët në Libi kanë festuar nisjen e Ramazanit ndërsa në Iran, agjërimi nis nesër. Gjatë Ramazanit, myslimanët zgjohen kohë më parë se të nisë lutja e parë. Prioritet në orët e para të mëngjesit, është ushqimi, pasi me lindjen e diellit, nis dhe agjërimi.
Myslimanët nuk konsumojnë asnjë lloj ushqimi, nuk konsumojnë lëngje të ndryshme dhe as ujë, nuk tymosin duhan dhe nuk kryejnë marrëdhënie seksuale deri në perëndim të diellit, kur agjërimi thyhet me një vakt që quhet “Iftar”.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Festime për ardhjen e Ramazanit nëpër botë Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi