Programe Forum - Welcome
Pesë vjet për të lënë duhanin! People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pesë vjet për të lënë duhanin!

Shko poshtë

Pesë vjet për të lënë duhanin! Empty Pesë vjet për të lënë duhanin!

Mesazh nga Master prej Sat Jun 25, 2011 5:29 pm

Pesë vjet për të lënë duhanin! Duhani

Shkencëtarët amerikanë thonë se për të hequr dorë nga cigaret ju nevojiten pesë vjet dhe shumë përpjekje.

Me hulumtimin e tyre, shkencëtarët, e kanë shqyrtuar sjelljen e rreth 3.000 duhanxhinjve të sotëm që e kanë lënë duhanin. Njëra nga arsyet më të shpeshta dhe motivet e atyre që kanë hequr dorë nga duhani është shqetësimi për shëndetin, por edhe për mostërheqjen tek gjinia e kundërt, kohë pas kohe aroma e gojës dhe akuzimi nga pjesëtarët e tjerë të shoqërisë.

Lënia e duhanit është proces i gjatë dhe i vështirë që është i “ushqyer” edhe me doza të mëdha të stresit, në veçanti gjatë javës së parë ku dëshira për cigare është më e madhe. Prandaj, për t’u duruar java e parë e vështirë, është mirë që duhanpirësi pranë vetes të ketë dikë që do t’i japë mbështetje.

Në ditët e para duhanpirësi sugjerohet të merret me ndonjë gjë, të fillojë me një hobi të re dhe me ushtrime, sepse në atë mënyrë do ta largojë vëmendjen nga dëshira për nikotinë. Në masë të madhe mund t’i ndihmojë edhe një listë me arsye se pse është mirë t’i lini cigaret. Ajo duhet të jetë në një vend të dukshëm që t’ju japë nxitje që të duroni deri në fund.
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi