Programe Forum - Welcome
Aforizma  - Faqe 4 People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Aforizma

Faqja 4 e 4 Previous  1, 2, 3, 4

Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 4 Empty Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:15 am

First topic message reminder :

AFORIZËM

Thënie a fjali e shkurtër, e goditur e me fuqi shprehëse, që përmban një mendim të përgjithësuar a një mësim të nxjerrë nga jeta.

Disa aq shume shesin mend, sa qe nje dite do mbesin pa to!!!

Te pamerituarit po lavderohen ndersa te merituarit po duartrokasin...

Cdo te benin gazetaret prej vicave, derisa mizen e bejne buall...

Duke permendur shume peremrin UNE, i shkreti harroi si e kishte emrin!!!

Ne hall me koken... Po u mbush e rendon trupin, po mbet boshe e merr era..

Duaje armikun tend - kjo do ti cmende fare

Nese nuk mundesh te gjesh zgjidhjen, gjej nje problem tjeter.

Nese ke fat, shko perpara… Nese ke para, merr nje makine.

Nese gabimet te mesojne, atehere kam nje dituri te jashtezakonshme.

Nese perdorni sapun, me pas lajini mire duart tuaja.


Edituar për herë të fundit nga HeLp në Sat Aug 06, 2011 9:38 am, edituar 2 herë gjithsej


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  - Faqe 4 Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë


Aforizma  - Faqe 4 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:58 pm

Njeriu qe vetem per vete punon,eshte si nje dru qe peme s'leshon
-Kush sheh qiellin ne uje,ai sheh edhe peshqit ne dege.
-Asgje s'eshte me e shtrenjte se ajo qe duhet blere me lutje.
-Kundershtari edhe me perqafim mund te pengohet ne aksion.
-Njeriu qe flet shume, sado mire qe te flase, ne fund do ta thote ndonje marri
-Ai qe nuk i perket atdheut te tij,nuk i perket as njerezimit.-(Bjelinski)
-Ai qe ka vetedije gjithmone,punon me qellim te caktuar.-(Aristoteli)
-Njeriu qe vetem per vete punon,eshte si nje dru qe peme s'leshon.-(Naim Frasheri)
-Liria eshte si paraja:disa i ndihmon,te tjeret i prish.-(Novalis)
-Burrat e shtetit jane si kirurget:gabimet e tyre jane vdekjeprurese.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 4 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:58 pm

Thjeshtësia e jetës është një nga hapat për arritjen e paqes së brendshme. Thjeshtësia e vazhdueshme do të krijojë të brendshmen dhe të jashtmen, e cila do të vendos harmoni në jetën tuaj."
Paqe Pilgrim
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 4 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:59 pm

Nuk ka lumturi ne kete jete,ka vetem pika lumturie...
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 4 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:59 pm

Ne qofte se do te ndihesh mire per nje moment, hakmerru.
Ne qofte se do te ndihesh mire per gjithe jeten, fal.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 4 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:59 pm

T'kërkosh të jesh mik me dikë që kërkon dashurinë tënde, është njësoj sikur t'i japësh bukë dikujt që ka etje.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 4 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:59 pm

Eshte e mrekullueshme sesa shume dhembje mund te fsheh nje buzeqeshje
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 4 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 5:00 pm

Te martohesh eshte mire,te mos martohesh akoma me mire..
Te falësh nuk do të thotë të harrosh-Ismail Kadare

Vendose
dorën mbi furrë për një minutë dhe të duket si një orë. Ulu pranë një
vajze të bukur për një orë dhe të duket si një minutë. Ky është
relativitet.-Ajnshtajn

Çdo e vërtetë shkencore kalon në tri faza:
së pari njerëzit thonë se kjo bie në konflikt me Biblën, pastaj thonë
se kjo ka qenë e zbuluar më herët dhe së fundi, thonë se ata gjithmonë
kanë besuar në të”-Louis Agassiz
“Kur botohet një libër i ri, lexoj një të vjetër”- Samuel Rogers
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 4 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 5:00 pm

Dinjiteti i nje njeriu nuk matet nga numeri i personave qe sillen rrotull tij kur eshte ne majesn e suksesit, por nga aftesia e tij per te mos harruar duart qe i jane zgjatur ne kohen kur kishte nevojen me shume se kurre. NESE ATO DUAR ISHIN TE NGJYERA ME GJAK APO ME DJERSE ,PERFUNDIMI ISHTE I NJEJTE: Nje person ne buze te gremines nuk pyet se cili eshte duke e ndihmuar te kthehet perseri ne toke i sigurt.

Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 4 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 5:00 pm

Njeriu është shumë i vogël për të shpjeguar dhe kuptuar universin, ku rastësisht jeton.

- Kush di te lepije, di te kafshoje. (Blaise Pascal)

- Sado e rralle te jete dashuria e vertete, gjithmone me e rralle eshte miqesia e vertete. (la Rochefoucauld).

- Secili tregon kush eshte ne shoket qe ka. (Baltazar Gracian)

- Nje grua mund edhe te ndjeje miqesi per nje burre, por qe kjo te jete e mundur nevojitet nje antipati fizike.(Friedrich Nietzsche)
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 4 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 5:01 pm

Endrrat tona ndoshta mund te jene diku aty, bashke me perendimin.
Ndosha kurre nuk do i arrijme, por askush nuk mundet te na marre te drejten ti shikojme nga larg.

- Per femijte humbja e prinderve mund te jete e kaluara qe fshihet,por per prinderit vdekja e femijve eshte e ardhmja qe fshihet.

- Ne qofte se do te ndihesh mire per nje moment, hakmerru.
Ne qofte se do te ndihesh mire per gjithe jeten, fal.

- Karriera e nje Star, fillon kur nuk e zejne sutienat,dhe mbaron kur nuk e zen fustani i saj.

- Armiqte me te keqije jane ato qe te shfaqen me masken e shokeve
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 4 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 5:01 pm

Në çdo takim lind edhe ndarja.

Kur mungon e madhërishmja, nuk ka asgjë të bukur.
G. Flober

Marrëzi - njerëzit e quajnë edhe diçka të mençur, që nuk e kuptojnë.
Garibaldi

Misteri i vërtetë i botës është e dukshmja, e jo e padukshmja.
O. Wilde

Njeriu i fortë zakonisht vuan pa u ankuar, kurse njeriu i dobët ankohet edhe pa vuajtur.
Buas

Çdo gjë vjen te ne nga të tjerët.... Të jesh do të thotë t'i përkasësh dikujt tjetër.
J.P. SARTRE Duhet bërë përpjekje që të mos humbësh diç, sepse të humburën nuk mund ta kthesh.

Modestia dhe ndershmëria shpërblehen vetëm në romane. Në jetë së pari shfrytëzohen e pastaj hidhen.

Çdo gjë vjen te ne nga të tjerët... Të jesh do të thotë t'i përkasësh dikujt tjetër.
Jean Paule Sartre
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 4 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 5:02 pm

Mendimet e larta gjinden ne fjale te shkurtera.

-Mencuria eshte arme e njeriut te kulturuar.

-Trupi sherohet me te punuar, mendja me te mesuar.

-Mos u prish me vellane per pune te shokut, sepse shoqeria zhduket, vellazeria mbetet.

-Duhet te shfrytezohet mire koha, sepse jeta nga koha perbehet.

-Nje pune e bukur eshte me e dobishme, se nje mije fjale te bukura.

-Ai qe ta ruan te fshehten te do me shpirt.

-Pasurine mund ta vjedhin, por diturine jo.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 4 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 5:02 pm

Njeriu qe vetem per vete punon,eshte si nje dru qe peme s'leshon

-Kush sheh qiellin ne uje,ai sheh edhe peshqit ne dege.

-Asgje s'eshte me e shtrenjte se ajo qe duhet blere me lutje.

-Kundershtari edhe me perqafim mund te pengohet ne aksion.

-Njeriu qe flet shume, sado mire qe te flase, ne fund do ta thote ndonje marri

-Ai qe nuk i perket atdheut te tij,nuk i perket as njerezimit.-(Bjelinski)

-Ai qe ka vetedije gjithmone,punon me qellim te caktuar.-(Aristoteli)
Njeriu qe vetem per vete punon,eshte si nje dru qe peme s'leshon.-(Naim Frasheri)

-Liria eshte si paraja:disa i ndihmon,te tjeret i prish.-(Novalis)

-Burrat e shtetit jane si kirurget:gabimet e tyre jane vdekjeprurese.-(Moriak)
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 4 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga SunShiNe prej Mon Jan 28, 2013 1:29 pm

Njerzit fallco jane si hija, jane afer vetem kur ka nje drite mbi ne.

Mbylli ca dyer.
Jo per krenari, paaftesi apo arrogance, po thjesht sepse nuk çojne me asgjekundi.

Paulo Coelho

Ne fund te nje stuhie na mbeten ne mendje jo fjalet e armiqve tane,por heshtja e atyre qe i mendonim miq.

Sa mire është të jetosh edhe kur e ardhmja të kercenon. Jeta te buzëqesh edhe kur i ke sytë me lot.


Duke u perpjekur per te qen e sjellshem me te tjeret shpesh e gjej veten , me shpirtin plot shirita, nuk ka rendesi . Truri im mbyllet... degjoj,pergjigjem, dhe te tjeret jane teper memec per te kuptuar qe une nuk jam ...!
SunShiNe
SunShiNe
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 642
Reputation : 25
Join date : 14/04/2012

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 4 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Mon Feb 11, 2013 6:22 am

Dashuria ka te drejt te jet e pandershme dhe genjeshtare,por vetem ateher kur eshte e sinqert
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 4 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Mon Feb 11, 2013 6:22 am

Dashuria eshte si nje klesider,kur mbushes zemra,boshatiset truri
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 4 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Mon Feb 11, 2013 6:23 am

ata qe kerkojn gjithmon te kene te drejte, gati gjithmon s'kan te drejt
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 4 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Master prej Wed Feb 13, 2013 7:32 pm

kush flet pak di shume


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  - Faqe 4 Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 4 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 4 e 4 Previous  1, 2, 3, 4

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi