Programe Forum - Welcome
Edhe njerëzit e epokës së gurit kishin autostrada People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Edhe njerëzit e epokës së gurit kishin autostrada

Shko poshtë

Edhe njerëzit e epokës së gurit kishin autostrada Empty Edhe njerëzit e epokës së gurit kishin autostrada

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 11:26 am

Edhe njerëzit e epokës së gurit kishin autostrada Autostrada_0508111942_1-225x300
Njerëzit e epokës së gurit kanë krijuar një rrjet masiv tunelesh të nëndheshme, të cilat siguronin kalimin nëpër Evropë, nga Skocia në Turqi. Arkeologu gjerman, Dr. Heinrich Kusch tha se prova të tuneleve janë gjetur nën qindra vendbanime neolitike në të gjithë kontinentin.
Në librin e botuar së fundi, “Sekretet e portës së nëndheshme të një bote antike”, ai detajon se fakti që kaq shumë tunele kanë mbijetuar edhe pas 12 mijë vjetësh, tregon se rrjeti origjinal i kalimeve të nëndheshme mund të ketë qenë gjigant. “Vetëm në Bavari, Gjermani, janë gjetur 700 metra të këtyre tuneleve. Në Styria, Austri, janë gjetur 350 metra”, tha ai, transmeton Noa.
“Në të gjithë Evropën ne kemi gjetur mijëra sosh, që nga Skocia deri në Mesdhe”. Shumë prej tyre nuk kanë qenë më shumë se 70 cm të gjera, mjaftueshëm për kalimin e një personi. Tunelet kanë kryqëzime, në disa pjesë janë më të gjera dhe kanë vende pushimi apo dhoma. Jo të gjitha kanë lidhje me njëra-tjetrën, por të marra së bashku formojnë një rrjet gjigant nëntokësor komunikimi. Disa ekspertë besojnë se tunelet kishin funksionin që sot kanë autostradat. Libri thekson se shpesh në hyrje të tuneleve ishin ndërtuar faltore, sepse Kisha i trembej trashëgimisë pagane që mund të përfaqësonin tunelet. Në disa raste janë zbuluar shkrime që i trajtojnë tunelet si një portë kalimi për në botën e nëndheshme.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Edhe njerëzit e epokës së gurit kishin autostrada Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Edhe njerëzit e epokës së gurit kishin autostrada Empty Re: Edhe njerëzit e epokës së gurit kishin autostrada

Mesazh nga Anakonda prej Tue May 15, 2012 5:32 am

kishin autosrdada shpellash jo si i kemi ne
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Edhe njerëzit e epokës së gurit kishin autostrada Empty Re: Edhe njerëzit e epokës së gurit kishin autostrada

Mesazh nga Master prej Tue May 15, 2012 6:58 am

e pra po nrm qe jo si ne


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Edhe njerëzit e epokës së gurit kishin autostrada Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Edhe njerëzit e epokës së gurit kishin autostrada Empty Re: Edhe njerëzit e epokës së gurit kishin autostrada

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi