Programe Forum - Welcome
Zbulohet antimateria e Tokës People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbulohet antimateria e Tokës

Shko poshtë

Zbulohet antimateria e Tokës Empty Zbulohet antimateria e Tokës

Mesazh nga Master prej Mon Aug 08, 2011 5:50 pm

Zbulohet antimateria e Tokës Anti-materia_bs
Shkencëtarët kanë njoftuar se kanë zbuluar ekzistencën e një fashe të hollë grimcash të antimateries që mbështjell planetin tonë.
Ata mendojnë se ky është një zbulim i rëndësishëm, pasi këto antiprotone mund të përdoren si lëndë djegëse për anijet kozmike të së ardhmes.
Zbulimi përshkruhet hollësisht në buletinin e “Astrofizikës”, revistë shkencore që ka nisur të botohet që prej vitit 1895 dhe që mbulon astronominë dhe astrofizikën.
Në këndvështrimin e ekspertëve një gjetje si kjo konfirmon punimet teorike se fusha magnetike e Tokës mund të zinte antimaterien në kurth.
Për kërkuesit më optimistë, një sasi e tillë antiprotonesh është ndoshta e mjaftueshme për hartimin e skemave që e përdorin antimaterien si lëndë djegëse për anijet hapësinore të së ardhmes.
Fasha e antiprotoneve u diktua nga sateliti “Pamela” i lëshuar në vitin 2006 për të studiuar natyrën e grimcave të ngarkuara me energji nga dielli dhe nga përtej sistemit tonë diellor që njihen ndryshe edhe si rreze kozmike.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Zbulohet antimateria e Tokës Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi