Programe Forum - Welcome
Theni per Dashurine People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Theni per Dashurine

Shko poshtë

Theni per Dashurine Empty Theni per Dashurine

Mesazh nga Master prej Sat Jun 25, 2011 7:07 pm

Dashuria e parë i ngjan borës së parë, rrallë ndonjëherë mbetet.
Finlandeze.


Barra e madhe mund për deve, dashuria e madhe mund për zemër.
Mongoleze


Dhuratë e mirë nga i dashuri është edhe një tufë bari.
Azerbejxhane


Dashuria as nuk mundet të blihet, as nuk mundet të shitet. Çmimi i vetëm i dashurisë është dashuria.
Angleze


Dashuria është e verbër, por shihet prej së largu.
Italiane


Vetëm dashuria mund ta ndërtojë brenda një nate Murin Kinez.
Koreane


Jeta pa dashuri është si viti pa pranverë.
Suedeze


Me atë që duhemi, tallemi më së shumti.
Franceze


Çdo ndarje është një pjesë e vogël e vdekjes.
Fmnceze


Bukuria për një herë, dituria për gjithë herë.
Shqipe


Bukuria është si lulja kur lulëzon, por shpejt vyshket.
Italiane


Bukuria është premtim i fatit.
StendaliTë bukura janë vetëm ato gjëra, që nuk na interesojnë.
Uajldi


Ishte e bukur si gruaja e huaj.
Morandi


Ari është i bukur, por bukuria ia tajkalon.
Masingjeri


Bukuria e vërtetë, si dhe mençuria e vërtetë është shumë e thjeshtë dhe e kuptueshme për të gjithë.
Gorki


Bukuria është diç shtazarake nëse nuk përshkohet edhe me mençuri.
Demokriti


Bukuria frenon çdo zemërim.
Gëte


Në gjumë dhe në errësirë çdo gjë është e bukur.
Vidmari


Bukuria e tërheq vjedhësin më tepër se ari.
Shekspiri


Gruaja e bukur e vera e ëmbël, farmak për zemër.
Shqipe


Bukuria është burimi i të gjitha dashurive dhe fatkeqësive të mëdha.
Lakorderi


Vetëm e vërteta është e bukur.
Dekarti


Bukuria është letra që i rekomandohet zemrës.
ShopenhaueriQeni për qenin është më i bukuri, ashtu si njeriu për njeriun.
Epiharmi


Të bukurit janë të bukur vetëm pse janë të rrethuar nga të shëmtuarit.
Shezali


Mbretëresha e vetme e vërtetë është bukuria e gruas: sundon posa të paraqitet.
Shileri


Nuk është e bukur ajo që është e bukur, por e bukur është ajo që ju pëlqen.
Italiane


Bukuria është burim i pashtershëm i gëzimit për atë njeri që di ta gjejë këtë burim.
Kareli


Të bukurve çdo gjë u falet.
Boigny


Bukuria gjithmonë u sjell femrave dhe meshkujve më shumë dhembje se sa gëzim.
Tomazeu


Dashuria e parë është më e ëmbël se mjalti i bletëve.
Dctgestane


Dashuritë e para janë si dhëmbët e parë: dalin pa dhembje dhe ua lëshojnë vendin të tjerëve.
Dyma i Ri


Dashuria e parë është shumë e madhe dhe njëkohësisht shumë e vogël.
Hygo


Nga të gjithë budallallëqet që bën një vajzë, më i madhi është dashuria e saj e parë.
Kocebu


Njeriu ka shumë dashuri të mëdha e të vogla në jetë, por ka vetëm një dashuri të parë.
Dostojevski


Në dashurinë e parë gruaja do dashnorin, në të tjerat do dashurinë.
La Roshfitko
Ai që të detyron të qash, ai edhe të do.
Shqipe


Dashuria është kripa e jetës, jeta pa dashuri s'ka asnjë shije.
S.Frashëri


Kur njeriu e ka zemrën plot me dashuri, shpirti i ushqehet me shpresa.
P.Vasa


-Pse dashuron?
-Që të lirohem prej një pjese tjetër të dhembjes që s'e shterr puna krijuese dhe që të frymëzohem për punë.
Qosja


Dashuria dyshon dhe beson me të njëjtën forcë.
Xoxa


Të dashurosh do të thotë të robërohesh nga vetvetja.
Spasse


Kush nuk mund të tregojë sa dashuron, ka njohur vetëm një dashuri të dobët.
Petrarka


Dashuria është iluzion.
Uajldi


Mësoni, mësoni, mësoni dhe do të bëheni të arsimuar; dashuroni, dashuroni, dashuroni dhe do të bëheni të mëdhenj.
Tomaseu


Në dashuri nuk është rritur askush.
Eemarku


Dashuria dhe fati ndërlidhen kështu që k'ush është imun në dashuri, imun është edhe në fat.
Sheli


Kush dashuron nuk guxon të flasë për viktima.
Bjernsoni


Në qoftë se askush nuk na do, atëhere as veten tonë nuk e duam.
De Stali


Në dashuri është e mundur të falësh shumëçka, por jo edhe të harrosh.
Shamfori


Dashuria ka dy përcjellës: të mirën dhe durimin.
Aligieri


Dashuria ushqehet me shpresë.
Lao Ce


Dashuria është si ngarja e automobilit: starton ngadalë, vozit shpejt, por frenon vetëm kur është, shumë 5 vonë.
Sagani


Kush ndalet të mendohet për dashuri, nuk dashuron më.
Kocebu


Dashuria bën çudira çdo ditë: ajo dobëson të fuqishmin, forcon të dobëtin, nga i mençuri bën budallain, i nga budallai të mençurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me një fjalë, i përmbys gjërat.
Polaku


Të jesh i dashuruar do të thotë më tepër se të jesh i pasur, sepse do të thotë të jesh i lumtur.
Tileri


Kam lexuar diku se dashuria është kapitulli i parë në librin e madh të mosmirënjohjes.
Sandi


Dashuria është çështje e ndjenjave e jo e dëshirave. Nuk mund të dashuroj pse dua, e më së paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar është e marrë.
Kanti


Dashuria fitohet me dashuri.
SpanjolleO zot, kur të vdes, ruaje në qetësinë tënde vetëm një fjalë për mua:"Kam dashuruar".
Tagora


Dashuria çdoherë është fillimi i dijes, siç është zjarri fillimi i dritës.
Lagerlefi


Derisa dashuria është e verbër, s'ka arsye për ndarje.
Z.Lençi


Dashuria është ndoshta i vetmi shikim i përkryer që mund ta hedhim në amshim.
Hajsi


Gjendja e dashurisë si duket është e vetmja gjendje normale e shpirtit të njeriut.
Çehovi


Të dua më shumë se dje, e më pak se nesër.
Zheraldi


Kam pirë që t'ju harroj. Por për fat të keq, kur jam dehur, ju kam parë dyfish.
Ashardi


Dashuria është një lindje e re.
Gjermane


Dashuria është pëlhurë që thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qëndisje.
Volteri


S'është i mirë gardhi me ristela, as dashuria në fqinjësi të mirë; i mirë është gardhi me dërrasa dhe dashuria në largësi.
Rumune


Sa më shumë gjykohet, aq më pak dashurohet.
Shamfori


Atje ku ka më shumë dashuri, atje edhe dhembja është më e madhe.
QosjaPër dashnorin s'ka gjë më të ëmbël se lotët kur fshi-hen në duart e së dashurës.
S.Frashëri


S'ka diell pa dritë, as njeri pa dashuri.
Gëte


Mundet ndonjëherë të harrohet çka është dashuria?
Ruso


Dashuria është një ngjarje botërore, por private.
Polgari


Të ndahesh vetëm pse më nuk e do është budallallëk, njësoj si të martohesh me dikë vetëm pse e do.
Gabori


Dashuria është përmbajtja e vetme e gjërave në këtë kohë të pakuptimtë.
Habe


Kur njeriu dashuron, dëshiron të bëj diçka, prandaj dëshiron të sakrifikojë, dëshiron të shërbejë.
Heminguei


Dashuria është si rrobat: kënaqësi është kur i ndërron shpesh.
Fleçeri


Ta kërkosh me arsye rrugën tek dashuria, është njësoj si të kërkosh diellin me qiri.
Rumi
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Theni per Dashurine Empty Re: Theni per Dashurine

Mesazh nga Master prej Sat Jun 25, 2011 7:09 pm

Në qoftë se dashuron, askush nuk mund të të bëj gjë.
Kieopatra


Miqësia dhe dashuria janë dy lule në një rrënjë. Vetëm se dashuria ka disa petale më shumë.
Klopshtoku


Ku sundon dashuria nuk ka as të mëdhenj as të vegjël.
Japoneze


Në qoftë se miqësia nuk përmban dashuri, dashuria përmban miqësi.
De Kosteri


Dashuria është e amshuar deri sa zgjat.
Renie


Ikja është fitoria e vetme në dashuri.
Bonaparti


Dashuria është më e vjetra, më e reja, e vetmja ngjarje botërore.
Rikerti


Të dashurosh nuk do të thotë të jesh i lumtur, do të thotë të zgjedhësh vuajtjen tënde.
Gogoli


Dashuria është shpesh rezultat i kurorëzimit
Molieri


I frikohemi vetëm atij që e duam.
Tolstoi


Dashuria është si sëmundja infektuese: sa më tepër njeriu frikësohet aq më tepër e pëson.
Dekobra


Dashuria lind nga besimi, jeton nga shpresa por vdes nga mëshira.
Monteskie


Dashuria është si supa: lugët e para janë shumë të nxehta, të fundit shuraë të ftohta.
Manjani


Dashuritë e mëdha janë të rralla, siç janë të rralla veprat e mëdha.
Adleri


Kur ndonjë dashurie i vjen fundi, të dobëtit kukasin dhe menjëherë gjejnë dashnore të reja, kurse të mençurit me kohë i kanë pasur të rezervuara.
UajldiTragjedia e madhe e jetës nuk është se njerëzit vdesin, por se pushojnë së dashuruari.
Momi


Dashuria nuk ka vite. Ajo lind çdoherë.
Paskali


Kush vjen për mirë troket në derë; kush dashuron, derën e gjen të hapur.
Tagora


Ngrije urën e dashurisë deri në diell, vetëm ajo na lidh me jetën, vetëm ajo na lidh me njerëzit.
A.Podrimja


Dashuria i ka ligjet e veta të zhvillimit, stinët e veta jetësore si lulja , jeta e njeriut. Ajo ka pranverën e hershme, verën e nxehtë dhe, pas tyre, vjeshtën e cila për disa është e nxehtë, e ndritshme dhe frutdhënëse, ndërsa për disa të tjerë e ftohtë, e zymtë dhe e mjerë.
Bjelinski


Në fillim të dashurisë dashnorët flasin për të ardhmen, e kur ajo është nga fundi, flasin për të kaluarën.
Karlo


Dashuria është zjarr i furishëm. Atë s'mund ta shuajë dot as uji i bekuar. Madje as gjaku. Pregeli


Dashuria? Në fillim fjalë të mëdha, pastaj fjalë të pakta e në fund fjalë të shumta.
Pajeroni


Të lutem, më duaj pak, në qoftë se dëshiron të më duash gjatë.
Herriku


Dashuria është çelës që tek njeriu çel çdo gjë.
Hoperi


Dashuria është fati, të cilin ia japim njeri-tjetrit.
Sandi


Dashuria është i vetmi pasion që nuk duron as të kaluarën, as të ardhmen.
Balzaku


S'ka dyshim që dashuria është fshehtësi e pashpjegueshme.
Myse


Asnjëherë nuk dashuron mjaft, në qoftë se nuk dashuron shumë.
Peshi


Njerëzve u pëlqen më shumë dashuria se martesa, për këtë arsye romanet janë më argëtues se historia.
Shetmfori


Të dashurosh do të thotë të duash një tjetër më shumë se veten.
Femau


Dashnorët në botë shohin vetëm veten, harrojnë se i shohin të tjerët.
Platoni


Kur dashuron, edhe majmuni të duket i bukur, kur nuk dashuron nuk të pëlqen as lulja lotos.
Kineze


Njerëzit më tepër mundohen për bukën dhe dashurinë.
Japoneze


Dashuria asnjëherë nuk lind në shpirtin e prishur.
Ikbali


Vajza më shumë i beson dashurisë, se sa nënës së vet.
Gëte


Nuk është vështirë të dashurosh, vështirë është ta shprehësh atë.
Myse


Dashuria lind, jeton dhe vdes në sy.
Shekspiri


Të frikësohesh nga dashuria do të thotë të frikësohesh nga jeta, e ata që frikësohen janë tri herë të vdekur.
Raseli


Çdo dashuri kalon, kurse mosmarrëveshjet mbesin përgjithmonë.
Dostojevski


Më duket se mund të dashurojnë shumë vetëm ata që dinë edhe të urrejnë shumë.
Cezari


Në qoftë se je njeri bëj dashuri, në qoftë se je lule bëhu mimozë.
Hygo


Më mirë të dashurosh dhe të humbësh, se sa asnjëherë të mos humbësh.
S.Bemardi


Të dua sepse më dhe dashurinë. E dua dashurinë sepse ma dhe ti.
Bodleri


Një dashuri është, por kopje të saja ka me mijëra.
La Rosh*****o


Nga gjithë pasionet, dashuria është më e fuqishmja, ajo në të njëjtën kohë sulmon zemrën, kokën dhe vetëdijen.
Volteri


Dëshira dhe dashuria janë krahë për vepra të mëdha.
Gëte

Dashuria është prore fisnike dhe e bukur, por e vërteta kujdeset që ajo të kalojë nëpër pyllin e hithërave.
Keseli


Ç'është risia? Një ëndërr. Ç'është dashuria: përmbajtja e ëndrrës.
Kierkegardi


Dashuria është hapësirë dhe kohë e matur me zemër.
Prusti


Pas dashurisë nuk ka gjë tjetër, veç vdekjes.
Zola

Më fatkeq nga të gjithë njerëzit është ai që nuk dashu-ron më, e që nuk mund të harrojë dashurinë e parë.
Mickijeviçi


Dashuria është jeta, është lumturia që ia mbush zemrën, është atmosfera ku ajo merr frymë si të dojë, është himni i amshuar që ia drejton krijuesit.
P.Vasa


Dashuria është fizikë, ndërsa martesa kimi.
Dyma


Dashuria është si zogu, që më shumë dëshiron dënim nga një dorë se lëmoshë nga dora tjetër.
Koltoni


Në dashuri është e lejuar çdo gjë: himni, tradhtia, mashtrimi.
La Fonteni


Rruga më e gjatë për në varr është rrruga e dashurisë
Spamjolle


Dashuria sheh përmes syzeve magjike, të cilat bakrin e shndërrojnë në ar, varfërinë në pasuri e guralecët në margaritarë.
Servantesi


Kur njeriu ka dashuri, s'ka frikë.
Konfuçi


Edhe në kasollen më të vogël ka vend për dy të dashuruar.
Shileri


Dashuria është moralisti më i këndshëm dhe më i qetë.
Bekoni


Dashuria platonike është vullkan pa erupcion.
Pitigrili


Dashuria është ajo pa të cilën nuk mund të jetohet.
Remarku


Shumicës së njerëzve u duhet më shumnë dashuri, se sa e meritojnë.
Ebner -Eshenbahu


Dashuria nuk fitohet, ajo vjen vetvetiu.
Ueselmani


Dashuria është tërë jeta e gruas, kurse një episod në jetën e mashkullit.
De Stali


Dashuro të tjerët nëse do të të dashurojnë.
Seneka


Sigurisht, është vështirë të jesh pa dashuri tek ende ke dëshirë të dashurosh, por shumë më vështirë të të dashurojnë kur nuk e do më dashurinë.
Kurtleni


Ai u martua me të sepse e dashuroi. Ajo e deshti atë,sepse u martua.
Gilli


Ç'është dashuria? Rast i volitshëm për dhembje të gjatë.
Eminesku


Koha zakonisht është e bukur, kur bën dashuri.
Stivensoni


Besnikët njohin vetëm anën triumfuese të dashurisë, kurse të pabesët edhe tragjiken.
Vilde


Më ëmbël se dashuria nuk ka, por pas saj vjen urrejtja.
Longfellou


Dashuria ua merr mendtë atyre që i kanë dhe ua jep atyre që nuk i kanë.
Didroi


Kur dikush dashuron, ai fillon ta mashtrojë vetveten dhe përfundon duke mashtruar të tjerët.
Uajldi


Antitezë e dashurisë nuk është e thënë të jetë përherë urrejtja. Mund të jetë një dashuri e re.
Kotarbinski


Kur njeriu kupton pse dashuron, atëhere pushon së dashuruari.
Jesenski
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Theni per Dashurine Empty Re: Theni per Dashurine

Mesazh nga Anakonda prej Fri Jun 08, 2012 4:49 pm

Dashuria e par esht thjesht nje pasion,nuk esht enderr ekeqe qe nga gjumi te zgjon.Dashuria nje fjal ne fjalor,qe askush nuk e di se ceshte por thjesht e perdor.Dashuria nje emer qe te thirr ne zemer;dashuri e trishte,dashuri interesi,qe pa te te zbardh mengjesi.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Theni per Dashurine Empty Re: Theni per Dashurine

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi