Programe Forum - Welcome
Më thuaj ç’muzikë dëgjon, të të them ç’personalitet ke!   People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Më thuaj ç’muzikë dëgjon, të të them ç’personalitet ke!

Shko poshtë

Më thuaj ç’muzikë dëgjon, të të them ç’personalitet ke!   Empty Më thuaj ç’muzikë dëgjon, të të them ç’personalitet ke!

Mesazh nga Master prej Mon Aug 22, 2011 6:25 am

Më thuaj ç’muzikë dëgjon, të të them ç’personalitet ke!   39217_bebi%20miuzika
Më thuaj cfarë muzike dëgjon, të të them cfarë personaliteti ke! Kjo në fakt është lidhja që është gjetur mes muzikës dhe trurit të njeriut. Duket se shijet muzikore paraqesin një celës të vërtetë për të kuptuar mendjen njerëzore dhe lidhja mes tyre është e padiskutueshme tashmë. Kështu, të apasionuarit pas muzikës “Heavy metal”, janë po aq të sjellshëm e kreativë sa ata që dëgjojnë muzikën klasike të Bahut apo Moxartit, për të cilët thuhet se janë më të ndrojtur e të vështirë në komunikim. Sipas disa studimeve, edhe njeriu primitiv dëgjonte muzikë dhe mbetej i shtangur prej saj. Muzika është një nga elementet që e ka kultivuar edhe më tepër njeriun, duke e sjellë në variantin e sotëm. Më shumë se një produkt i kulturës, muzika duket se është një produkt i biologjisë dhe zhvillimit njerëzor. Sipas studiuesit Mithen, ka qënë pikërisht shfaqja e njeriut të parë Homo Sapiens, që përcaktoi ndarjen e muzikës nga gjuha e folur, pra bëhet fjalë për këtu e 20-70 mijë vjet më parë.
EFEKTI ILAC I MUZIKËS
Por, muzika ka edhe një efekt tjetër të vecantë, atë të shërimit të shpirtit. Sipas studiuesve, ekziston një raport i thellë dhe ende misterioz, i cili lidh muzikën me shpirtin dhe mendimet e njeriut. Muzika mund të na shqetësojë, apo në të kundërt, edhe të na qetësojë; mund të shtyjë drejt një agresiviteti, apo të na nxisë drejt një dashurie. Ajo qëndron gjithmonë përkrah terapive psikiatrike të suksesshme. Lidhja racionale mendim-muzikë, ekziston tek të gjitha grupmoshat. Është provuar se muzika nuk është e bezdisshme, por zgjidhet me dëshirë nga të gjithë, vecanërisht nga dëgjuesit e rinj. Ka efekt mbi vigjilencën, humorin, dhe motivimin për të kryer punë të ndryshme, të cilat kërkojnë një përqëndrim të vecantë. Në botën e kafshëve muzika mund të ketë funksion preciz komunikimi: të bërtitura alrmi, ndjenjë rreziku, gëzim fitoreje, ose tërheqje seksuale. Në popullsinë e lashtë, këngët shpeshherë shoqëroheshin me vallëzime, kishte “instrumenta” pothuajse hionotizuese kolektive, që krijonin një sugjerim të tillë, të nxitur nga dhuna e gjuetië ose e përleshjeve. Por nuk është shumë e nevojshme të kthehemi pas në kohë dhe qytetërim për të gjetur sesi marshimet ushtarake i ndihmonin ushtarët që të luftonin me më shumë kurajë. Sot muziko-terapia është në vetvete një kapitull tjetër në shkencës biomjekësore dhe karakterizohet nga linjat e kërkimit, publikimit, pritjet dhe rezultatet. Muzika i ofron njeriut një mundësi ndryshe për të ndjerë veten dhe për të transmetuar ndjenjat e tij, duke përdorur një gjuhë ndryshe nga ajo e folur prej botës së të shëndetshmëve. Për këtë arsye, muziko-terapia i gjen aplikimet e para të saj tek sëmundjet mendore dhe depresioni. Disa studime kanë vërtetuar se dëgjimi i një pjese muzikore përpara një ndërhyrje kirurgjikale, mund të ndihmojë në qetësimin e plotë të një personi.
MUZIKA DHE PERSONALITETI
BLUES: Persona krijues, me besim.
JAZZ: Persona mjaft optimistë
KLASIKE: Krijues, por të ndrojtur
RAP: Shprehen mjaft lirshëm
OPERA: Xhentile dhe delikatë
COUNTRY: Punëtorë të zellshëm
REGGE: Dembelë, jo kreativë
DANCE: Jo fort të sjellshëm
HEAVY: Pa besim tek vetja
POP: Jo krijues dhe s’bëhen mite
SOUL: Mitizues dhe mjaft krijuesPergatiti: Jonida Salku


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Më thuaj ç’muzikë dëgjon, të të them ç’personalitet ke!   Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Më thuaj ç’muzikë dëgjon, të të them ç’personalitet ke!   Empty Re: Më thuaj ç’muzikë dëgjon, të të them ç’personalitet ke!

Mesazh nga Anakonda prej Sun May 13, 2012 5:55 am

Regge,rap
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Më thuaj ç’muzikë dëgjon, të të them ç’personalitet ke!   Empty Re: Më thuaj ç’muzikë dëgjon, të të them ç’personalitet ke!

Mesazh nga Master prej Sun May 13, 2012 9:29 am

Vajtuse Razz


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Më thuaj ç’muzikë dëgjon, të të them ç’personalitet ke!   Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Më thuaj ç’muzikë dëgjon, të të them ç’personalitet ke!   Empty Re: Më thuaj ç’muzikë dëgjon, të të them ç’personalitet ke!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi