Programe Forum - Welcome
Ne Monako njerezit jetojne me gjate se kudo People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ne Monako njerezit jetojne me gjate se kudo

Shko poshtë

Ne Monako njerezit jetojne me gjate se kudo Empty Ne Monako njerezit jetojne me gjate se kudo

Mesazh nga Master prej Tue Aug 23, 2011 5:52 pm

Ne Monako njerezit jetojne me gjate se kudo Monaco_grand_prix_385008701
Monako, 22 gusht – Banoret e Monakos mund te mburren me te drejte per jetegjatesine e tyre, pasi ajo eshte me e larta ne bote. Konkretisht, ajo eshte 89.73 vjet, ose pese vjet me shume se ajo e njerezve qe jetojne ne Macau, vend ky i cili renditet i dyti ne liste me nje shifer prej ne 84.41 vjetesh.

Te dhenat jane publikuar nga “CIA World Factbook” dhe i transmeton agjencia NOA, sipas te cilit mesatarja boterore e jetegjatesise eshte 67.07 vjet.

Nderkaq, ne listen e 220 vendeve te botes, mesohet se ka dhe tre shtete te tjera evropiane ne mesin e dhjete vendeve me jetegjatesi me te larte se te tjeret.

Ata jane perkatesisht San Marino (83.01 vjec), e cila renditet e treta; e ndjekur nga Andorra (82.43 vjec) dhe Italia (81.77 vjec), e cila ze vendin e 8-te.

Ndersa sa u perket vendeve te Ballkanit, Bullgaria renditet e 114-ta me nje jetegjatesi mesatare prej 73.59 vitesh dhe Greqia 79.92 vjetesh, e cila renditet ne vendin e 30-te, por edhe Turqia me 72.5 vjet jetegjatesi, duke e renditur e 125-ta ne liste.

Ndersa ne fund te listes renditen vende te Afrikes, si Somalia, Cadi, Afrika e Jugut etj.

Angora ze vendin e fundit me nje mesatare prej 38.76 vjetesh, shume prapa me Afganistanin (45.02 vjet).

Sa u perket shteteve te medha te botes, Shtetet e Bashkuara te Amerikes renditen te 49-at ne liste pasi ka nje jetegjatesi mesatare prej 78.37 vjetesh, ndersa Rusia eshte ne vendin e 159-te me 66.29 vjet jetegjatesi.

Raporti ne fjale, citon se nje total prej 29 vendesh e kane jetegjatesine e popullates se tyre mesatare me mbi 80 vite, ndersa 8 vende e kane kete tregues nen 50 vjet.

Angola, e cili eshte nje vend qe ende po sherohet nga nje lufte 27-vjecare civile qe perfundoi ne vitin 2002, e ka me te larte normen e vdekshmerise, me 23.4 vdekje ne vit per cdo 1000 persona.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Ne Monako njerezit jetojne me gjate se kudo Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ne Monako njerezit jetojne me gjate se kudo Empty Re: Ne Monako njerezit jetojne me gjate se kudo

Mesazh nga erlind.f.l prej Sat Dec 10, 2011 10:20 pm

nattenn
erlind.f.l
erlind.f.l
Anetare i Ri
Anetare i Ri

Numri i postimeve : 96
Reputation : 0
Join date : 05/12/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi