Programe Forum - Welcome
Nata e Kadrit People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Nata e Kadrit

Shko poshtë

Nata e Kadrit Empty Nata e Kadrit

Mesazh nga Master prej Fri Aug 26, 2011 9:23 pm

Es-selamu Alejkum We Rahmetullahi We Berekatuhu

-Paqja, Meshira dhe Bereqeti i Allahut qofte mbi ju-


Vellezer dhe motra te besimit Islam. Meqenese dje kemi hyre ne pjesen e trete apo te fundit te Ramazanit, e pash te arsyeshme ta postoj kete teme e cila ka lidhje me "Naten e Kadrit". C'eshte Nata e Kadrit? Cfare vlere ka kjo nate? Cfare duhet vepruar etj etj...Lexone materialin ne vazhdim:Allahu i Madheruar thote:

1. Ha, Mimë.

2. Pasha librin sqarues (të së drejtës nga e kota)!

3. Ne e zbritëm atë në një natë të bekuar (në Natën e Kadrit). Ne dëshiruam t’u tërheqim vërejtjen e njerëzit të jenë të gatshëm.

4. Në atë (natë) zgjidhet çdo çështje në mënyrë të prerë.

5. Urdhër i përcaktuar nga Vetë Ne. S’ka dyshim se Ne dërguam të dërguar.

6. (E zbritëm) Nga Mëshira e Zotit tënd; Ai është Dëgjuesi, i Dijshmi.

(Duhan,1-6)


Allahu i Madheruar dergoi Kur'anin ne kete nate te cilën Zoti e ka pershkruar si te bekuar. Shprehja “Në atë (natë) zgjidhet çdo çështje në mënyrë të prerë” do te thote se ne ate nate fati i te gjitha krijesave vendoset per vitin e ardhshem.

Ne ate nate shkruhet se kush do te jetoje, kush do te vdes, kush do te shpetohet, kush do te mallkohet, kush do te paracaktohet per ne Xhennet, e kush do te paracaktohet per ne Xhehennem, kujt do t’i dhurohet nderi, kush do te turperohet, ku do te paraqitet thatesia dhe uria, si dhe cdo gje tjeter te cilen e deshiron Allahu i Madhëruar ate vit.

Ajo qe nenkuptohet me idene se fati i te gjitha krijesave shkruhet ne Naten e Kadrit eshte (Allahu e di me se miri) se ne Naten e Kadrit ato barten prej Lewhi Mafhudhit.

Ibni Abasi ka thene:

"Vërejmë që njeriu përgatit shtrojen për të fjetur, mbjellë farën dhe vërtet ai është prej të vdekurve (ka për qëllim, është caktuar që do të vdesë këtë vit në Natën e Kadrit)"

Kuptimi i fjales “kadr” eshte nderim ose respektim, d.m.th. ajo eshte nate e cila nderohet per shkak te karakteristikave te saj te vecanta, dhe pasi qe personi i cili rri zgjuar gjate kesaj nate behet njeri i nderit.

Eshte thenë se “kadr” do te thote shtrengim, ne kuptimin qe dija se kur eshte saktesisht kjo nate, eshte e fshehur.

Gjithashtu eshte thene se “kadr” do te thote kader, d.m.th., se ne kete nate vendosen urdherat per vitin e ardhshem.

U quajt "Kadr" sepse kjo eshte nje nate e larte tek i Madhi Zot, dhe se ne te falen gjynahet me se shumti dhe mbulohen te keqijat, pra kjo eshte nate e Magfiretit-Meshires.

Per kete dijetaret Islam e quajtën "feste nder me te respektuarat, nate e paqes, e miresise se pergjithshme, e shperblimit te pashembullt".

Njera prej madheshtive te kesaj nate eshte edhe hapja e dyerve te qiejve per te pranuar lutjet e atyre qe i drejtohen Zotit te tyre qe t'u zgjidhen hallet, per t'u larguar veshtiresite dhe per t'u sjelle gezim.

Eshte kjo nate per te cilen Allahu i Madheruar ka thene se eshte: Me e mire dhe me e vlefshme se nje mije muaj te tjere." Dhe 1000 muaj bejnë 83 vjet e 4 muaj. Duke ditur se jeta mesatare e njerezve ne kete bote nuk i kalon te 74 vjetet, do te thote se kjo nate eshte me me vlere se tere jeta e njeriut.

Ne lidhje me kete, thote Allahu i Madheruar ne Kur'anin Famelarte:

"Ne e zbritëm atë (Kuranin) në natën e Kadrit. E ç'të bëri ty të dish se ç'është nata e Kadrit? Nata e Kadrit është më e vlefshme se një mijë muaj! Me lejen e Zotit të tyre, në të zbresin engjëjt dhe shpirti (Xhibrili) me të gjitha vendimet. Ajo (që përcakton Zoti) është paqe deri në agim të mëngjesit." [El Kadr:1-5].

Per kete Katadeja (Zoti qofte i kenaqur me te) ka thene:

"Allahu ka vlerësuar dhe zgjedhur disa nga krijesat e Tij, ka zgjedhur nga meleqtë të dërguar dhe nga njerëzit Pejgamberë, ka zgjedhur nga fjalët lutjet dhe prej vendeve xhamitë, ka zgjedhur nga muajt Ramazanin, nga ditët të xhumanë (të premten), kurse nga netët Natën e Kadrit. Prandaj, o muslimanë, madhëroni ato që ka madhëruar Allahu."

Muaji i Ramazanit, muaj ne te cilin u shpall Kur'ani, qe eshte meshire per njerez! Eshte ky muaj i shenjte, ne te cilin Allahu i Madheruar i ka dhene Musait a.s. Teuratin, i ka dhene muslimaneve fitore ne luften e Bedrit. Ne kete muaj Zoti i shenjte i tregoi mrekulline e Tij te Profetet a.s. nepermjet engjullit Xhibril.

Kur ai (Xhibrili) ju shfaq Muhammedit a.s.(njeriut i cili do te ishte Profeti i mbare njerezimit) ne shpelle, ishte muaji Ramazan. E kur Muhamedi a.s. meditonte per Zotin e Madh, ishte Nata e Kadrit.

Vlera e kesaj nate eshte madheshtore, per ate se kjo nate ka deshmuar zbritjen e Kur'anit Famelarte, i cili e drejton te kapurin per te ne rrugen e krenarise e nderit, dhe e ngre ate ne vendet e lavdise e perjetesise.

Populli musliman, te cilet pasojne rrugen e te Derguarit tone Muhammed Mustafase (a.s.), nuk ngre flamuj ne kete nate dhe as harqet per te gezuar, por ai garon ne ngjalljen e kesaj nate me namaz e adhurim, me besim e shprese per shperblim nga Allahu i Madheruar.

Vëlla musliman, e motër muslimane!


Vertet Nata e Kadrit ka rendesi shumë të madhe. Ajo eshte paqë qe zgjate deri ne agim. Te tera këto nenkuptohen nga hadithet e shumta te Pejgamberit a.s. dhe nga porosite e dijetareve qe kuptuan me se miri dhe besuan ate qe porositi i Madhi Zot dhe Profetii Tij. Keshtu njeri prej tyre shprehet:

"Allahu në këtë natë cakton veçse mirësi, ndërsa në netët tjera gjykon për të këqijat dhe të mirat"

Mençuria e fshehjes se Nates se Kadrit, u be qe njerezit te fitojne me shume sevape duke e kerkuar ate.

Imam Rraziu thote per kete ne tefsirin e tij:

"Allahu xh.sh. e ka fshehur atë si shumë gjëra të tjera; kështu Ai e ka fshehur kënaqësinë (razin) e Tij në respektin që i bëjmë, ka fshehur hidhërimin e Tij për mëkatet që bëjmë, ka fshehur përgjigjen në Dua që t'i bëhen lutje sa më shumë; e ka fshehur edhe këtë natë që t'i madhërojmë të gjitha netët e Ramazanit e, sidomos, dhjetë netët e fundit të tij."


(Kur'an: Sure Jasin 36:17)

ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
(`*•.¸(`*•.¸♥¸.•*´)¸.•*´ )
♥«´ •.* I LOVE ALLAH *•´¨`»♥
(¸.•*´(¸.•*´♥`*•.¸)`*•.¸ )


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Nata e Kadrit Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi