Programe Forum - Welcome
Zbulohet një planet me diamante People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Zbulohet një planet me diamante

Shko poshtë

Zbulohet një planet me diamante Empty Zbulohet një planet me diamante

Mesazh nga Master prej Sun Aug 28, 2011 8:15 am

Zbulohet një planet me diamante Diamant_2608112152_1-300x175
Astronomët besojnë se kanë zbuluar një planet të përbërë tërësisht nga diamantet. Lajmi është publikuar nga revista Science. Ylli mendohet të jetë thelbi i tkurrur i një ylli dikur të madh.
Shkencëtarët në Universitetin e Manchesterit mendojnë se kanë zbuluar një yll në Rrugën e Qumështit, i cili është shndërruar në një planet të vogël dhe që përbërë prej gurëve të çmuar.
Planeti ka masë pak më të madhe se Jupiteri, por është 20 fish më i dendur.
Ky planet është larg Tokës 4 000 vjet drite, që do të thotë i paarritshëm për njerëzit së paku edhe për një kohë të gjatë, në mos edhe përgjithmonë, pasi sipas vlerësimeve më të reja të shkencëtarëve kurrë nuk do të mund të zbulohet ndonjë lloj karburanti që do të tejkalonte, madje as arrinte shpejtësinë prej 300 000 kilometrave në sekondë, sa është shpejtësia e dritës.
Në planetin-diamant, pos karbonit që dominon, ka edhe oksigjen por vetëm në sipërfaqe dhe në shtresat e epërme.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Zbulohet një planet me diamante Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zbulohet një planet me diamante Empty Re: Zbulohet një planet me diamante

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jun 24, 2012 1:37 pm

sa mir do ishte edhe planeti yn i tille;do benim hata...
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi