Programe Forum - Welcome
Zbulohet një planet i ri ku mund të ketë jetë  People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbulohet një planet i ri ku mund të ketë jetë

Shko poshtë

Zbulohet një planet i ri ku mund të ketë jetë  Empty Zbulohet një planet i ri ku mund të ketë jetë

Mesazh nga Master prej Tue Sep 13, 2011 4:54 am

Zbulohet një planet i ri ku mund të ketë jetë  12180d1315408585t-zbulohet-nje-planet-i-ri-ku-mund-te-kete-jete-planeti_i_ri-
Kërkuesit nga observatori astronomik në Gjeneva kanë zbuluar një planet të ngjashëm me Tokën. Planeti i emëruar HD 85511 b është kandidati më i mundshëm ku mund të ketë jetë. Ai ndodhet rreth 36 vite dritë larg nga sistemit ynë diellor bëhet e ditur në një artikull të publikuar në revistën “Astrnomy & Astrophysics”.

Shkencëtarët thonë se planeti është brenda limitit të zonës së përshtatshme për jetë. Ai është rreth 3.6 herë më i rendë se Toka dhe i dihet vetëm 54 ditë për të përshkruar orbitën e diellit, HD 85511. Ndodhet më afër Diellit të tij se sa Toka tek Dielli ynë.

Hulumtuesit, bazuar në llogaritë e tyre supozojnë që atmosfera e tij është e ngjashme me atë në Tokë, me oksigjen, dioksid karboni dhe azot.

Planetit u zbuluar nga teleskopi Harps. Në vitin 2007 po kërkuesit nga Gjeneva zbuluan një tjetër planet, Gliese 581 d, i cili është një tjetër kandidat i fortë ku besohet se mund të ketë jetë


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Zbulohet një planet i ri ku mund të ketë jetë  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zbulohet një planet i ri ku mund të ketë jetë  Empty Re: Zbulohet një planet i ri ku mund të ketë jetë

Mesazh nga erlind.f.l prej Sat Dec 10, 2011 10:19 pm

nattenn
erlind.f.l
erlind.f.l
Anetare i Ri
Anetare i Ri

Numri i postimeve : 96
Reputation : 0
Join date : 05/12/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zbulohet një planet i ri ku mund të ketë jetë  Empty Re: Zbulohet një planet i ri ku mund të ketë jetë

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jun 24, 2012 1:33 pm

pikes i kan ra...
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zbulohet një planet i ri ku mund të ketë jetë  Empty Re: Zbulohet një planet i ri ku mund të ketë jetë

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi