Programe Forum - Welcome
Hakerët turq sulmojnë shumë uebfaqe People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Hakerët turq sulmojnë shumë uebfaqe

Shko poshtë

Hakerët turq sulmojnë shumë uebfaqe Empty Hakerët turq sulmojnë shumë uebfaqe

Mesazh nga Master prej Thu Sep 15, 2011 3:09 pm

Hakerët turq sulmojnë shumë uebfaqe Turkheckers
Shumë uebfaqe të njohura ishin sulmuar nga hakerë turq në mbrëmjen e të dielës, me disa vizitorë të cilët dërgoheshin tek një faqe që deklronte se ishte “Dita Botërore e Hakerëve”.
Sulmuesit patën si cak NetNames dhe Ascio, që janë dy firma që ofrojnë shërbime për Sistem të Emërimit të Domeinit (DNS), që lidh llojin e adresës së përdoruesit në shfletuesit e uebfaqes me uebfaqet, duke i kthyer ato në kode të lexueshme për makinë.
Megjithëse siguria e sistemeve të tyre shkelur, së paku shtatë uebfaqe të profilit të lartë ishin sulmuar kur hakerët zëvendësuan DNS-ët e NetNames dhe Ascio me ato të tyre, duke ua mundësuar kalimin e vizitorit nga këto uebfaqe në uebfaqen që tregonte se ishte dita e hakerëve.
Disa vizitorë në The Telegraph, Acer, Betfair, National Geographic, The Register, UPS dhe Vodafone ishin paraqitur me të njëjtën faqe të lartpërmendur. Gjatë natës, të gjitha faqet u kthyen në gjendjen e mëparshme.
Hakerët e quajtën veten “TurkGuvenligi”, që përkthehet si “Turkish security”. Faqja në të cilën dërgoheshin vizitorët thoshte: “Ne TurkGuvenligi e deklarojmë këtë ditë si Dita Botërore e Hakerëve – Argëtohuni .” “H4ck1n9 is not a cr1m3” (Hakingu nuk është një krim), ku në vend të shkronjave janë përdorur numrat.
TurkGuvenligi ka marrë autorësinë për sulme të ngjashme që janë bërë në fund të vitit 2008. Më herët gjatë këtij viti, ky grup sulmoi freegary.co.uk, që është një uebfaqe me fushatë kundër ekstradimit të Gary McKinnon në Shtetet e Bashkuara me akuzën për haking.
Një zëdhënës nga Telegraphpranoi që nuk ishte prekur sistemi i ndërmarrjes. “Serverët tonë dhe të dhënat e konsumatorëve ishin rrezikuar gjatë incidentit” tha ai.
Në Twitter, TurkGuvenligi e ka shkruar që e ka bërë këtë sulm “vetëm për argëtim”.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Hakerët turq sulmojnë shumë uebfaqe Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Hakerët turq sulmojnë shumë uebfaqe Empty Re: Hakerët turq sulmojnë shumë uebfaqe

Mesazh nga Anakonda prej Wed May 16, 2012 4:59 am

edhe turqia paska hakera;po vendi yn ku i ka?
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi