Programe Forum - Welcome
Teleskopi gjurmon planetin me dy qiej, 200 vite dritë nga toka People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Teleskopi gjurmon planetin me dy qiej, 200 vite dritë nga toka

Shko poshtë

Teleskopi gjurmon planetin me dy qiej, 200 vite dritë nga toka Empty Teleskopi gjurmon planetin me dy qiej, 200 vite dritë nga toka

Mesazh nga Master prej Fri Sep 16, 2011 5:25 pm

Teleskopi gjurmon planetin me dy qiej, 200 vite dritë nga toka Planeti_dy_qiej
Teleskopi i NASA-s, “Kepler”, konfirmon ekzistencën e planetit me dy qiej. Planeti në fjalë gjendet në një distancë prej 200 vite drite nga Toka, dhe e quajtën Kepler 16-B. Sipas të dhënave të Shoqatës për Studimin e universit, diejt janë më të vegjël sesa dielli jonë, njëri për vetëm 20 për qind, ndërsa tjetri për 70 për qind.
“Interesante është se diejt perëndojnë pa një renditje të caktuar kohore. Ndonjëherë perëndojnë në të njëjtën kohë, nganjëherë njëra e pastaj tjetra. Njëherë dielli i vogël, pastaj më i madhi. Kjo lejon që objektet e atij planeti të kenë nga dy hije”, u shpreh një astronom.
Sipas shkencëtarëve në planetin e posa zbuluar, nuk ka kushte për jetë. Temperaturat janë shumë të ulëta dhe shpesh bien deri – 100 gradë Celsius, por zbulimi është i rëndësishëm sepse tregon ekzistencën e sistemeve planetare shumë të ndryshme, nga të njohurat deri tani. Planeti është me madhësi dhe në masë të ngjashme me Jupiterin, dhe besohet se përbëhet nga gazra dhe shkëmbinj.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Teleskopi gjurmon planetin me dy qiej, 200 vite dritë nga toka Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Teleskopi gjurmon planetin me dy qiej, 200 vite dritë nga toka Empty Re: Teleskopi gjurmon planetin me dy qiej, 200 vite dritë nga toka

Mesazh nga Anakonda prej Wed May 16, 2012 4:58 am

larg qenka;te ishte afer do ishte mire;por ce do se qenka shum larg
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi