Programe Forum - Welcome
Duhani pas zgjimit, me rrezik më të madh për kancer People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Duhani pas zgjimit, me rrezik më të madh për kancer

Shko poshtë

Duhani pas zgjimit, me rrezik më të madh për kancer Empty Duhani pas zgjimit, me rrezik më të madh për kancer

Mesazh nga Master prej Sat Sep 17, 2011 10:28 am

Duhani pas zgjimit, me rrezik më të madh për kancer 1
Duhanpirësit që ndezin cigare sapo të zgjohen nga gjumi në mëngjes janë të ekspozuar ndaj kancerit në krahasim me ata që ndezin cigare një orë më vonë.

Studimi i ri tregon se duhanpirësit që kanë ndezur cigare sapo të hapin sytë kanë nivel më të lartë të nikotinës në organizëm se sa ata që shtyjnë ndezjen e cigares së parë. Nikotina në organizëm shndërrohet në kotinin, molekulë e cila ngrit rrezikun e paraqitjes së kancerit.

Personat që kanë pirë duhan 30 deri 60 minuta pas zgjimit janë të ekspozuar për 1,31 herë më shumë ndaj rrezikut të sëmundjes nga kanceri në krahasim me duhanpirësit të cilët këtë “kënaqësi” e shtyjnë për një orë, tregon një hulumtim i kryer me 4.775 persona në Fakultetin Medicinal në Pensilvani.

Duhanpirësit që ndezin menjëherë cigare pas zgjimit nga shtrati, po ashtu rrezikojnë madje 1,42 herë më shumë nga paraqitja e kancerit në tru dhe në qafë në krahasim me ata që ndezin cigare më vonë.

Doktor Xhoshua Muskat ka shpjeguar se duhanpirësit e tillë përveç kësaj kanë nivel të lartë të nikotinës dhe toksina tjera në organizëm dhe shumë janë të varur se sa personat që shtyjnë të ndezin cigare për një orë.

Arsyeja e një sjellje të tillë e duhanpirësve duhet kërkuar edhe në kombinimin e karakteristikave gjenetike dhe personale, pohojnë ekspertët./ekspress/


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Duhani pas zgjimit, me rrezik më të madh për kancer Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Duhani pas zgjimit, me rrezik më të madh për kancer Empty Re: Duhani pas zgjimit, me rrezik më të madh për kancer

Mesazh nga Anakonda prej Tue May 15, 2012 5:13 am

un kam shpetuar se e kam lene smogun
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi