Programe Forum - Welcome
Lindja dhe zhvillimi i Polisit nё Athinё People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Lindja dhe zhvillimi i Polisit nё Athinё

Shko poshtë

Lindja dhe zhvillimi i Polisit nё Athinё Empty Lindja dhe zhvillimi i Polisit nё Athinё

Mesazh nga Master prej Sat Sep 24, 2011 7:28 pmShfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Lindja dhe zhvillimi i Polisit nё Athinё Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lindja dhe zhvillimi i Polisit nё Athinё Empty Re: Lindja dhe zhvillimi i Polisit nё Athinё

Mesazh nga Anakonda prej Tue May 15, 2012 5:32 amFillimet e demokracisë janë të lidhura ngushtë me lindjen e poliseve greke. Meqë koncepti modern i shtetit nuk mund të krahasohet me antikitetin, me termin polis duhet të nënkuptohet bashkësia, ndërsa me politikë rregullimi i çështjeve. polisi përbëhet nga bashkësitë primare burrë-grua, zotërues-rob. Shumica e familjeve përbëjnë bashkësinë gjjinore, ndërsa shumë prej tyre përbëjnë polisin. Në këto shoqëri qytetare, të formuara në shek. IX p.e.s. u zhvillua qytetaria (demos), e cila përfshinte të gjithë qytetarët e lirë me të drejta të barabarta politike.
Tempel Qeveria, e cila ndryshonte në polise të ndryshme, dilte nga kuvendi popullor. Në periudhën e lulëzimit të demokracisë greke në shek. V dhe IV p.e.s, kuvendi popullor vendoste mbi ligjvënien, politikën e brendshme dhe të jashtme, politikën financiare dhe atë ushtarake. Demokracia antike bazohej në barazinë e plotë para ligjit të të gjithë qytetarëve, në lirinë e shprehjes së mendimit dhe në lirinë e pjesmarjes në detyrat publike. Kuvendi popullor zgjidhte nga radhët e tij jurinë, e cila funksiononte si gjyq. Detyrat publike ndaheshin për një kohë të caktuar, ndërsa personat që merrnin detyrat në fjalë i nënshtroheshin përgjegjësisë publike.

[Kreu i faqes]

Një sy kritik nuk mund të mos vërë re të metat e kësaj forme qeverisëse. Të gjitha të drejtat dhe detyrat vlenin vetëm për "qytetarët e plotë", pra vetëm për një pakicë të popullsisë. Femrat, të huajt, skllevërit dhe banorët të cilët nuk konsideroheshin si qytetarë me status të plotë (metokët), ose nuk gëzonin fare të drejtash, ose të drejtat e tyre ishin të kufizuara. Ata nuk kishin të drejtën e pronës, të ushtrimit të detyrave publike dhe të drejtë vote. Në të vërtetë, në polis mbretëronte pushteti i pakicës. Meqenëse kuvendi popullor sundonte në mënyrë të drejtpërdrejtë ekzistonte rreziku i marrjes së vendimeve të gabuara si rezultat i gjendjes së çastit apo demagogjisë.

Pavarësisht nga të metat e lartpërmendura, polisi antik ka meritat e veta në lindjen e demokracisë, pasi në të, për herë të parë u njoh rëndësia e njeriut si individ, u praktikua dhe u arsyetua në mënyrë filozofike vetëqeverisja dhe liria nga tirania (...).

Format demokratike ekzistonin edhe jashtë kufijve të Greqisë. Megjithatë, ato nuk arritën të zbatoheshin në të njëjtën formë dhe nuk gjetën bazën filozofiko-shtetërore.

Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi