Programe Forum - Welcome
Program kompjuterik për të zbuluar kush e ka shkruar Biblën People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Program kompjuterik për të zbuluar kush e ka shkruar Biblën

Shko poshtë

Program kompjuterik për të zbuluar kush e ka shkruar Biblën Empty Program kompjuterik për të zbuluar kush e ka shkruar Biblën

Mesazh nga Master prej Sat Oct 15, 2011 9:34 am

Program kompjuterik për të zbuluar kush e ka shkruar Biblën Bibla-300x244
Kush e ka shkruar Biblën në mënyrë precize ka qenë debat për shekuj të tërë por tanimë shkencëtarët kanë krijuar një program kompjuterik që pritet të hedhë shumë dritë në burimet e këtyre teksteve të vjetra. Shkencëtarët e botës kompjuterike në Israel dhe studiuesit e Biblës kanë shkruar një algoritëm që analizon stilin e shkrimit në pjesë të veçanta. Ndonëse programi nuk do të arrijë të tregojë një autor individualisht ai do të mund të zbulojë kur një pasazh është shkruar nga më shumë se një person dhe të dallojë se ku ka ndërhyrë autori i ri. Dyshohet përshembull se Torah, pesë librat e parë të BIblës janë shkruar nga një person, Moses. Megjithatë ka shumë ekspertë që insistojnë se ka burime të shumta.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Program kompjuterik për të zbuluar kush e ka shkruar Biblën Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Program kompjuterik për të zbuluar kush e ka shkruar Biblën Empty Re: Program kompjuterik për të zbuluar kush e ka shkruar Biblën

Mesazh nga Anakonda prej Wed May 16, 2012 4:57 am

edhe per ket e kan hapur programin kompjuterik cfare nuk po degjojm me then te drejten
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi