Programe Forum - Welcome
Doni të jetoni deri 100 vjeç? Shumë e thjeshtë People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Doni të jetoni deri 100 vjeç? Shumë e thjeshtë

Shko poshtë

Doni të jetoni deri 100 vjeç? Shumë e thjeshtë Empty Doni të jetoni deri 100 vjeç? Shumë e thjeshtë

Mesazh nga Master prej Mon Oct 24, 2011 12:42 pm

Doni të jetoni deri 100 vjeç? Shumë e thjeshtë 100vjec-300x225
Shumë njerëz do të mund të jetonin deri në moshën 100-vjeçare, nëse do të ndiqnin shtatë hapa të thjeshtë, zbuloi një studim i një kardiologu kanadez.
Sipas tij, në kushtet e jetës moderne, 90% e njerëzve mund të arrijnë pa problem në të paktën 90 vjeç ose 100, ndonjëherë edhe më shumë. Kontrollimi i dietës, i kolesterolit dhe mosabuzimi me alkoolin e duhanin janë disa prej elementeve të thjeshtë që e bëjnë jetën më të gjatë.
Këto janë shtatë gjërat që duhet të bëjmë nëse duam të shohim një shekull jetë.
1. Bëhuni aktivitë – Studimet tregojnë se jeta sedentare i privon një njeri deri në katër vjet jetë mesatarisht. Njerëzit që nuk bëjnë një jetë aktive, preken dy herë më shumë nga infarktet apo sëmundjet e zemrës.
2. Kontrolli i kolesterolit – Nivelet e larta të kolesterolit bëjnë që nivele të larta yndyrre të depozitohen nëpër arteriet kryesore, duke rritur kështu mundësinë për infarkt dhe semundje të tjera kardiovaskulare.
3. Hani shëndetëshëm – Një dietë e shëndetshme është e domosdoshme për të jetuar gjatë. Sa më shumë fruta dhe perime kanë një impakt shumë të mirë mbi shëndetin.
4. Kontrolloni tensionin - Tensioni i lartë quhet ndryshe “vrasësi i heshtur”, sepse shpesh nuk ka paralajmërime ose simptoma. Duke mbajtur nën kontroll tensionin dhe duke u kuruar në rastet kur ai nuk është brenda kufijve, rreziku i goditjes nga infarkti reduktohet me 40%.
5. Mbani një peshë të arsyeshme - Pothuajse 2/3 e amerikanëve dhe një shifër e ngjashme në vendet perëndimore janë mbipeshë ose obezë. Dhjami i tepërt është jashtëzakonisht i rrezikshëm për shëndetin, me obezën që jetojnë mesatarisht 4-6 vjet më pak.
6. Kontrolloni diabetin – Diabeti është një sëmundje shumë e përhapur, e cila bëhet vdekjeprurëse nëpërmjet dëmtimeve të shumta që mund të shkaktojë në disa organe dhe mekanizme të trupit. Sheqeri në gjak është i domosdoshëm të jetë në normën e duhur.
7. Mos pini duhan - Gjysma e atyre që pinë duhan për një kohë të gjatë vdesin më të rinj nga sëmundje si tumori, infarkti apo bronkiti kronik.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Doni të jetoni deri 100 vjeç? Shumë e thjeshtë Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Doni të jetoni deri 100 vjeç? Shumë e thjeshtë Empty Re: Doni të jetoni deri 100 vjeç? Shumë e thjeshtë

Mesazh nga VLoNjate prej Tue Nov 08, 2011 5:05 pm

100 vjet esht shume. me mire tek 80-90-tat Razz


ןค๓ ﻮ๏ς ๓є tคкtเк ๔๏ ๒єן รเ tђє๓ ยภє ๔ђє קเк
VLoNjate
VLoNjate
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 518
Reputation : 3
Join date : 05/11/2011

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Doni të jetoni deri 100 vjeç? Shumë e thjeshtë Empty Re: Doni të jetoni deri 100 vjeç? Shumë e thjeshtë

Mesazh nga Master prej Tue Nov 08, 2011 6:14 pm

epo beji qe te shkosh te 100 nese do me ik me par futja vetes


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Doni të jetoni deri 100 vjeç? Shumë e thjeshtë Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Doni të jetoni deri 100 vjeç? Shumë e thjeshtë Empty Re: Doni të jetoni deri 100 vjeç? Shumë e thjeshtë

Mesazh nga VLoNjate prej Wed Nov 09, 2011 2:39 am

hahahahha :) sma mbannn ashtu Razz


ןค๓ ﻮ๏ς ๓є tคкtเк ๔๏ ๒єן รเ tђє๓ ยภє ๔ђє קเк
VLoNjate
VLoNjate
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 518
Reputation : 3
Join date : 05/11/2011

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Doni të jetoni deri 100 vjeç? Shumë e thjeshtë Empty Re: Doni të jetoni deri 100 vjeç? Shumë e thjeshtë

Mesazh nga Master prej Wed Nov 09, 2011 6:01 am

kerko ndihme Razz


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Doni të jetoni deri 100 vjeç? Shumë e thjeshtë Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Doni të jetoni deri 100 vjeç? Shumë e thjeshtë Empty Re: Doni të jetoni deri 100 vjeç? Shumë e thjeshtë

Mesazh nga Anakonda prej Sat Apr 07, 2012 6:57 am

me ket mendja si kam un as 20vjece si bej dot
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Doni të jetoni deri 100 vjeç? Shumë e thjeshtë Empty Re: Doni të jetoni deri 100 vjeç? Shumë e thjeshtë

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi