Programe Forum - Welcome
Si të freskojmë trurin People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si të freskojmë trurin

Shko poshtë

Si të freskojmë trurin Empty Si të freskojmë trurin

Mesazh nga Master prej Sat Feb 04, 2012 8:34 pm

Si të freskojmë trurin Truri
Mendoni se truri juaj është lodhur apo ngadalësuar me kalimin e moshës apo si pasojë e kalimit të një sëmundjeje? Mund ta riparoni me ndihmën e disa ushtrimeve të thjeshta.
Sipas një lajmi të publikuar në “Huffingtonpost”, në fillim të viteve ‘80 neurobiologu Michaell Merzenich, i cili sot punon si profesor në universitetin e San Fransiscos në Kaliforni, realizoi një studim me anë të cilit tregoi se truri mund të ndryshojë në varësi të të dhënave të jashtme.
Duke theksuar se kjo metodë ka dhënë rezultate të shumëllojshme, Merzenich pohon se truri mund të përmirësohet vetë pas një dëmtimi neurologjik. Pak kohë më parë Dr. Merzenich dhe grupi i tij filluan të testojnë disa pensionistë lufte për të pare nëse ushtrimet e trurit ndihmojnë në kalimin e traumave në të.
Objektivi thelbësor është përdorimi i një programi që do të ndihmojë në përfitimin e një performance më të mire të trurit të vdekur ose të dëmtuar, derisa truri të fitojë përsëri aftësinë e informacionit.
Rezultatet e para të studimit ishin shpresëdhënëse. Ne do të mund ta edukojmë trurin tone përballë sëmundjeve neurologjike si Alzhaimeri.
Ja 10 rrugët e aktivizimit ose mbajtjes në formë të trurit sipas prof. Merzenich:
1. Ushtroni shikimin tuaj ambientalist: nëse e bëni këtë do të zhvilloni performancën e trurit dhe kjo do t’ju ndihmojë të drejtoni botën në mënyrë të sigurt. Studimet e fundit tregojnë se pas edukimit të fushave të pamjes së shoferëve ata mund të qëndrojnë më gjatë në rrugë dhe të bëjnë më pak aksidente.
2. Mësoni përmendësh një këngë: zhvillimi i zakonit të dëgjimit të kujdesshëm do t’ju ndihmojë të zhvilloni aftësinë e kuptimit, mendimit dhe kujtesës. Përsëritja e këngës apo këndimi i saj prej fillimi kërkon përqendrim dhe një kujtesë aktive. Kur përqendroheni ju lëshoni disa kimikate të cilat mundësojnë strukturimin e memories në mënyrën e dëshiruar.
3. Mësoni një vegël të re muzikore: nëse mësoni një instrument të ri, funksionet e trurit do të ushtrohen në shumë mënyra.
4. Mos qëndroni të lidhur me fjalëkryqet Sudoku apo të tjera: personat të cilët zgjidhnin fjalëkryqet e vështirë Sudoku paraqitën të njëjtën rënie me personat që zgjidhnin fjalëkryqe të thjeshtë.
5. Ulni zërin e televizorit. Shumë njerëz e ngrenë zërin e televizorit sepse kanë një çrregullim në ndjesinë e të dëgjuarit. Nëse zëri i televizorit është i njëjtë me zërin tuaj, atëherë do të mund të kapni çdo fjalë që flisni.
6. Bëni ushtrime me top: bëni ushtrimin e hedhjes dhe kapjes së topit në ajër. Duke bërë këto ushtrime mprihen më shumë aftësitë vizive, të prekjes dhe koordinimi i syve-duarve.
7. Mësoni të përdorni edhe dorën tjetër: nëse përdorni dorën e djathtë provoni të përdorni të majtën kur lani dhëmbët, krihni flokët etj. Aktivitete të tilla do ta aktivizojnë trurin duke bërë ndryshime pozitive. Kur të kontrolloni më mire dorën tjetër, miliona neurone do të mësojnë rrugët e reja.
8. Zgjidhni sipërfaqe të pjerrëta, me ulje e ngjitje, p.sh kalldrëmi: ecja në sipërfaqe të vështira zhvillon sistemin vestibular i cili luan një rol të rëndësishëm në arritjen e ekuilibrit. Në të njëjtën kohë luan një rol kyç në parandalimin e dëmtimeve serioze.
9. Zhvilloni lojërat puzzle (formuese): vendosja e secilës pjesë në vendin e duhur ndihmon në bërjen e një gjimnastike trurit.
10. Bëhuni përsëri fëmijë: filloni të tregoheni të kujdesshëm ndaj botës fizike rreth jush. Përpiquni të gjeni detaje të reja në kushte të ngjashme. Zhvillimi i trurit tuaj do të ndalet në çastin e ndërprerjes së mësimit.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Si të freskojmë trurin Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si të freskojmë trurin Empty Re: Si të freskojmë trurin

Mesazh nga Anakonda prej Sat May 05, 2012 5:03 pm

merre e fute ne uj te fresket se ashtu e kenaq ne vend
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si të freskojmë trurin Empty Re: Si të freskojmë trurin

Mesazh nga Master prej Sat May 05, 2012 6:38 pm

jo po fute ne frigorifer Razz


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Si të freskojmë trurin Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si të freskojmë trurin Empty Re: Si të freskojmë trurin

Mesazh nga Almita prej Sun Jun 10, 2012 12:39 pm

duke i dhene delet te gjithave momenteve te keqia dhe duke bere gjera te mira


po nuk funksionoj lereni te beje punen e vet dashuria jhngfc


"Jeta s'esht nje enderr,ku te gjith e shikojn;jeta esht nje realitet ku te gjith e perjetojn"
Almita
Almita
Moderatore
Moderatore

Numri i postimeve : 690
Reputation : 9
Join date : 08/06/2012
Age : 23

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si të freskojmë trurin Empty Re: Si të freskojmë trurin

Mesazh nga Master prej Sun Jun 10, 2012 12:57 pm

Almita mos je gje psikologe Razz


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Si të freskojmë trurin Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si të freskojmë trurin Empty Re: Si të freskojmë trurin

Mesazh nga Almita prej Wed Jun 13, 2012 12:50 pm

jojojo me pelqen ajo dege hasgsgsgss


"Jeta s'esht nje enderr,ku te gjith e shikojn;jeta esht nje realitet ku te gjith e perjetojn"
Almita
Almita
Moderatore
Moderatore

Numri i postimeve : 690
Reputation : 9
Join date : 08/06/2012
Age : 23

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si të freskojmë trurin Empty Re: Si të freskojmë trurin

Mesazh nga SunShiNe prej Wed Jun 13, 2012 12:52 pm

sikur mos te egzistonin kaq shum njerz "egoista", trui do ishte shum i qet


Duke u perpjekur per te qen e sjellshem me te tjeret shpesh e gjej veten , me shpirtin plot shirita, nuk ka rendesi . Truri im mbyllet... degjoj,pergjigjem, dhe te tjeret jane teper memec per te kuptuar qe une nuk jam ...!
SunShiNe
SunShiNe
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 642
Reputation : 25
Join date : 14/04/2012

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si të freskojmë trurin Empty Re: Si të freskojmë trurin

Mesazh nga Almita prej Wed Jun 13, 2012 12:53 pm

e vertet


"Jeta s'esht nje enderr,ku te gjith e shikojn;jeta esht nje realitet ku te gjith e perjetojn"
Almita
Almita
Moderatore
Moderatore

Numri i postimeve : 690
Reputation : 9
Join date : 08/06/2012
Age : 23

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si të freskojmë trurin Empty Re: Si të freskojmë trurin

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi