Programe Forum - Welcome
Thatësira e Amazonës, alarm nga CO2 People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Thatësira e Amazonës, alarm nga CO2

Shko poshtë

Thatësira e Amazonës, alarm nga CO2 Empty Thatësira e Amazonës, alarm nga CO2

Mesazh nga Master prej Fri Jul 01, 2011 9:06 am

Thatësira e Amazonës, alarm nga CO2 Amazona-thatesira
Dy thatësira të mëdha në gjashtë vitet e fundit kanë prekur pyjet e Amazonës, duke minuar statusin e saj si “mushkëria e planetit”.
Sipas CNN, ekziston një shqetësim serioz se si rrjedhojë e thatësirave, është ulur dukshëm aftësia e bimëve të dendura në këtë rajon për të përthithur dioksidin e karbonit, duke çliruar oksigjen.

Shkencëtarët brazilianë dhe ata britanikë arritën në përfundimin se thatësira e vitit 2010 ishte më e madhja në një shekull. Lumi i Amazonës preku nivelet e tij më të ulta në dekada, ndërsa degë të rëndësishme të tij, si Rio Negro, u thanë farë në disa pjesë.

Me mijëra njerëz që vareshin në korridoret ujore për të mbijetuar, një gjendje katastrofe natyrore u deklarua në Brazil. Megjithatë, situata mund të sjellë implikime për të gjithë planetin.

Si rrjedhojë e këtyre kushteve, aftësia e Amazonës për të përthithur dioksid karboni pritet të reduktohet nën pesë miliardë tonë gaz, ndërsa vetëm industria amerikane ka rritur në 5,4 miliard tonë çlirimin e dioksidit të karbonit në atmosferë.klealove.com
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi