Programe Forum - Welcome
Melodia e preferuar e celularit redukton aftësinë e koncentrimit People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Melodia e preferuar e celularit redukton aftësinë e koncentrimit

Shko poshtë

Melodia e preferuar e celularit redukton aftësinë e koncentrimit Empty Melodia e preferuar e celularit redukton aftësinë e koncentrimit

Mesazh nga Master prej Sun Mar 25, 2012 5:05 pm


Meloditë argëtuese, qesharake dhe që mbahen mend lehtë të zileve të telefonit kanë edhe anën e tyre të errët. Hulumtimi i kryer në revistën Journal of Environmental Psychology ka treguar që meloditë e paharrueshme reduktojnë aftësinë e koncentrimit të njerëzve përreth.
Efektin më të fortë negative kanë pop-hitet e njohura, ndërsa studentët të cilët gjatë ligjëratave i janë ekspozuar ziles së tillës kanë mbajtur mend 25 për qind më pak informata për dallim nga ata që kanë dëgjuar në qetësi.
Nëse dëshironi ta shmangni shqetësimin e mjedisit, bëni kujdes që melodia të mos jetë shumë zëshme dhe si zile të telefonit mos vëni këngën e preferuar, por përmbajuni melodive “të mërzitshme” që i keni marrë bashkë me telefon.
Po ashtu, nëse shkoni në takim, por prisni telefonatë të rëndësishme, paraprakisht paralajmëroni njerëzit që do t'ju duhet të lajmëroheni në telefon - nëse e presin cingërimën e telefonit, ajo do t’i pengojë më pak në punë. /Telegrafi/


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Melodia e preferuar e celularit redukton aftësinë e koncentrimit Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi