Programe Forum - Welcome
Kush e krijoi simbolin e monedhës Euro?! People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Kush e krijoi simbolin e monedhës Euro?!

Shko poshtë

Kush e krijoi simbolin e monedhës Euro?! Empty Kush e krijoi simbolin e monedhës Euro?!

Mesazh nga Master prej Mon May 21, 2012 8:12 pm

Kush e krijoi simbolin e monedhës Euro?!
Krijuesi i simbolit të kartmonedhës së re evropiane Euro,
quhet Arthur Eisenmenger. Ai jeton në një azil në Eislingen
të Gjermanisë dhe është 86 vjeç. Ne vitin 1975, pak para se
të dilnte ne pension, ai ishte shef i repartit grafik në Komunitetin
Evropian dhe iu ngarkua si detyrë të dizanjonte një simbol për
identifikimin e Europës.
Propozimi që ai bëri nuk shqyrtua nga Komisioni Evropian,
por mbeti i mbyllur për gati 20 vjet në sirtaret e Brukselit,
derisa në vitin 1997, Jacques Santer e prezantoi atë zyrtarisht
si simbolin e ardhshëm të Evropës. Megjithë suksesin e vonuar
dhe rolin që pati në ditët tona kjo vepër, autori i Arthur Eisenmenger
ende nuk ka marrë mirënjohjen zyrtare nga Brukseli,
për përdorimin e këtij simboli.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Kush e krijoi simbolin e monedhës Euro?! Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi