Programe Forum - Welcome
A ka ndonjë planet të fshehur në sistemin tonë diellor ? People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A ka ndonjë planet të fshehur në sistemin tonë diellor ?

Shko poshtë

A ka ndonjë planet të fshehur në sistemin tonë diellor ? Empty A ka ndonjë planet të fshehur në sistemin tonë diellor ?

Mesazh nga Master prej Mon May 21, 2012 8:32 pm

A ka ndonjë planet të fshehur në sistemin tonë diellor ? Planet-i-ri-ne-sistemin-diellor-nibiru-planeti-x-300x210
Një planet i pazbuluar, katër herë më i madh se toka mund të fshihet në pjesën e jashtme të sistemit tonë diellor.

Astronomi Rodney Gomes nga Observatorit Kombëtar të Brazilit në Rio de Janeiro, ka deklaruar se disa objekte ne rripin Kupier duke perfshire edhe planetin xhuxh Sedna, jane ne orbita te cuditshme dhe se nje planet i ri dhe i pazbuluar mund te jete nje prej tyre. Ai i paraqiti rezultatet e tij te Marten ne takimin e American Astronomical Society.

Shume astronome te tjere jane intriguar nga pretendimet e Gomes, dhe megjithate shumica bien dakort se duhen me shume prova per ta konfirmuar nje gje te tille. “Natyrisht, te gjesh nje tjeter planet ne sistemin diellor eshte pune e madhe,” tha astronomi Rory Barnes. “Ajo qe ai tregoi me argumentet e tij, ka shume pak te ngjare te jete e vertete.”

Per punen e tij te re Gomes ka analizuar orbitat e 92 objekteve te rripit Kupier, pastaj i ka krahasuar rezultatet e tij me modelet kompjuterike qe tregojne se si trupat duhet te shperndahen, me dhe pa nje planet shtese.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

A ka ndonjë planet të fshehur në sistemin tonë diellor ? Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi