Programe Forum - Welcome
Toka rrezikon të goditet nga një shpërthim diellor në vitin 2020 People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Toka rrezikon të goditet nga një shpërthim diellor në vitin 2020

Shko poshtë

Toka rrezikon të goditet nga një shpërthim diellor në vitin 2020 Empty Toka rrezikon të goditet nga një shpërthim diellor në vitin 2020

Mesazh nga Master prej Mon May 21, 2012 8:36 pm

Toka rrezikon të goditet nga një shpërthim diellor në vitin 2020 Stuhi-diellore
Kësaj rradhe nuk bëhet fjalë për fundin e botës siç është parashikuar nga profecia Maya, por alarmin e kanë dhënë shkencëtaret : ” Brenda pak vjetësh Toka mund të përballet me një shpërthim të madh diellor”.


Alarmin e ka dhënë shkencëtari Pete Riley, i cili punon në “Predictive Science” të San Diegos. Shpërthimi i fundit masiv ka ndodhë më 1 shtator 1859, dhe është quajtur shpërthimi “Carrington”, pasi ka qënë pikërisht Richard Carrington që e ka vërejtur, që më vonë i vuri emrin e vetë.
Një fenomen, që provokoi zgjerimin e aurorave boreale nëpër zona të panjohura, por solli pak dëme, ndezi grimca në atmosfere ndersa ajo goditi Tokën me një shpejtësi prej 6 milion kilometrash/orë, duke ndezur zjarr ne stacionet e telegrafit, dhe duke shkaktuar ndryshime fushën magnetike të Tokës. Teksa nga Dielli “qëllohen” në hapësirë sasi të mëdha grimcash elektromagnetike, aq të forta, sa që arrinin t’i shpëtonin gravitetit.

Sipas shkencëtarit Pete Riley ka një 12% mundësi që në 10-20 vitet e ardhshme, Dielli të na dhurojë një erozion, siç nuk shihet prej 150 vjetësh.

Sipas “National Research Council” në SHBA, dëmet këtë herë mund të jenë kolosale, duke goditur sidomos aparaturat elektrike dhe duke rrezikuar të sjellin ndërprerjen e shërbimeve thelbësore, si energjinë elektrike, transportin, rrjetet hidrike dhe transmetimet në përgjithësi. Mbetet të shihet nëse kur dhe si stuhia do të goasë këtë herë planetin, që gjithsesi sipas statistikave, ka më tepër mundësi t’ia hedhë paq pa stuhinë, sesa të ndodhë e kundërta.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Toka rrezikon të goditet nga një shpërthim diellor në vitin 2020 Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi