Programe Forum - Welcome
10 shtetet me ekonominë më të fuqishme në botë People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

10 shtetet me ekonominë më të fuqishme në botë

Shko poshtë

10 shtetet me ekonominë më të fuqishme në botë Empty 10 shtetet me ekonominë më të fuqishme në botë

Mesazh nga Master prej Mon May 21, 2012 8:42 pm

Sipas studimit të bërë nga “therichest.org” shteti si Amerika,Kina, India dhe Japoni do vazhdojnë të jenë lokomotiva e ekonomisë botërore të paktën deri ne vitin 2020. Gjermani është nga shtetet europiane e cila momentalisht nuk e ka ndjerë krizën financiare në euro-zone. Në dhjtëshen e parë gjendet dhe Italia që megjithëse e ka ndjerë pak krizën e fundit sërish mbetet mbetet në 10 ekonomitë më të fuqishme të botës. Një rritje të ndjeshme po bën dhe Turqia ku parashikohet që pas 10 vjetësh të jëtë në 15 ekonomitë e botës më të fuqishme.

Shikoni se cilat janë 10 shtetet me ekonominë më të fuqishme në botë :

1.SHBA – GDP 14,66 trilion $ Popullsia 312,222,000

2.Kina – GDP 10,09 trilion $ Popullsia 1,339,724,852

3.Japoni – GDP 4,31 trilion $ Popullsia 127,960,000

4.India – GDP 4,06 trilion $ Popullsia 1,210,193,422

5.Gjermani – GDP 2,94 trilion $ Popullsia 81,799,600

6.Rusi – GDP 2,223 trilion $ Popullsia 142,905,208

7.Mbretëria e Bashkuar – GDP 2,173 trilion $ Popullsia 62,262,000

8.Brazil – GDP 2,172 trilion $ Popullsia 192,376,496

9.Francë – GDP 2,145 trilion $ Popullsia 65,821,885

10.Itali – GDP 1,1774 trilion $ Popullsia 60,681,514


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

10 shtetet me ekonominë më të fuqishme në botë Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi