Programe Forum - Welcome
Te mendosh per dike dhe te biesh ne dashuri me te People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Te mendosh per dike dhe te biesh ne dashuri me te

Shko poshtë

Te mendosh per dike dhe te biesh ne dashuri me te Empty Te mendosh per dike dhe te biesh ne dashuri me te

Mesazh nga Master prej Mon May 28, 2012 8:36 pm

Te mendosh per dike dhe te biesh ne dashuri me te Obsesion
A mund te kthehen mendimet per dike ne terheqje dhe ndjenja per te edhe pse ne fillim nuk ke qene fare i/e interesuar per te??

Martini e shihte cdo dite Saren ne shkolle, por deri atehere ai kurre nuk kishte menduar per te ne nje menyre romantike. Por nje dite, nje shoku i tij me emrin Beni i thote se deri tani asnje djale nuk ka arritur te dale per kafe me Saren, sepse ajo eshte nje vajze shume arrogante. Ne kte pike egoja e Martinit e motivon vete ate qe te marre persiper sfiden me kte vajze, dhe vendos qe ta takoje ate edhe pse nuk ishte i interesuar per te.

Martini filloje te perdorte menyrat e tij per ti bere pershtypje Sares dhe keshtu filloi ta takonte ate vazhdimisht. Nje dite Martini ishte duke pritur qe ajo ti afrohej dhe ti fliste, supozohej qe ai e kishte bere shpesh kete dhe tani ishte radha e saj qe te bente njehere te njejten gje. Mirepo Sara nuk iu afrua fare ti fliste Martinit ate dite dhe kjo e merziti shume ate.

Ai filloi te rikujtonte cdo gje qe kishte kaluar me te per te gjetur se ku kishte gabuar dhe pse ajo nuk iu afrua ti fliste. Ndersa oret kalonin njera mbas tjetres Martini filloi te mendone akoma me shume per te.

Pas kesaj dite u be pothuajse e pamundur per Martinin qe te mos e fliste per Saren kur ishte me shoket e tij, ose te pakten ta permendte ate.

Brenda dy diteve Martini i thote shokeve te tij se ai ishte totalisht i dashuruar me Saren dhe se eshte shume i merzitur se ajo nuk i kishte folur.

Cfare ndodhi ketu? Si eshte e mundur qe nje person i cili nuk ishte fare i interesuar per ate vajze, u dashurua tmerresisht me te vetem ne dy dite??

Kjo ndodhi sepse sa me shume te mendosh per dike, aq me shume terheqje do te ndjesh per te edhe pse ne fillim nuk do te kesh ndonje interes per kte person.

Terheqja mendimet e tua dhe menyra si mendja funksionon
Perpara se Martini te pranonte ne vetvete sfiden per kte vajze, ai nuk kishte menduar fare per kte vajze, por kur u be nje ceshtje per te mbrojtur egon e tij, ai filloi te mendonte me shpesh per te.

Sipas nje studimi te bere sa me shume te mundohesh ta frenosh veten per te mos menduar per dicka, do shohesh qe aq me shume do te mendosh per ate. Dhe ngaqe subkoshienca programohet nepermjet mendimeve te perseritura, mendja e Martinit filloi te programohej prej imazheve te Sares gjate tere kohes qe ai mendonte per te.

Nje studim tjeter ka treguar qe mendja jone ka tendence te mos heqe dore asnjehere per te menduar dicka nese nuk ka perfunduar qellimin e saj me ate gje. Kjo eshte arsyeja pse Martini vazhdonte te mendonte per Saren gjate tere dites kur ajo nuk iu afrua ti fliste.

Kur nje person pret nje pergjigje nga dikush tjeter fillon te mendoje per te me shpesh, dhe kto mendime te shpeshta do te fillojne te programojne mendjen e personit qe mendon nderkohe qe mendimet perseriten nepermjet imazheve te personit qe mendohet, deri sa i pari do te bjere ne dashuri me personin e dyte.

Si ndodh terheqja
Si ti perdoresh kto koncepte per te kuptuar sesi njerzit dashurohen me dike praktikisht?? Sigurisht, me gjetjen e nje menyre per te bere dike qe te prese dicka prej teje, ti ke ne dore qe ta detyrosh kete person te mendoje per ty, dhe me kete te besh qe terheqja te ndodhe vetevetiu. Ja disa shembuj:

Njerzit qe kerkojne vemendje: Po bere te mundur qe te privosh nje nga keta njerez qe te marrin vemendjen qe kane marre vazhdimisht prej teje, atehere ky person do te filloj te mendoje per ty me shpesh dhe ka shume shanse qe edhe te fiksohet shume keq.
Personat kokeforte: Nje person kokeforte nuk heq dore nga asgje nese gjerat nuk behen sipas menyres qe do ai. Kur ti nxit kokefortesin e dikujt ne ate menyre qe ta besh te te kerkoje shpesh vemendje prej teje, atehere je vertete shume afer ne detyrimin e tij te fiksohet me ty.
Njerzit me ego te fryre: Njerzit me ego te fryre u shkojne nga prapa cdo personi qe i injoron me qellimin e vetem qe ti japin nje leksion te mire duke i injoruar pasi i kane bere per vete. Pikerisht kjo ndodhi me Martinin ne shembullin me siper, ne fillim ishte thjesht ceshtje egoje por ndersa koha kaloi kjo gje u kthye ne obsesion. Obsesioni u kthye ne lidhje emocionale dhe ai perfundoi i dashuruar me te.
Hakmarrja: Njerzit qe kerkojne te hakmerren ndaj teje po keshtu do te te kushtojne ca vemendje. Nese gjen menyren ti cosh drejt kesaj gjeje ne menyren e duhur dhe keta njerez do te perfundojne duke menduar per ty vazhdimisht, dhe kto mendime obsesive po keshtu mund te kthehen ne terheqje emocionale.
Zbulime.wordpress.com nuk eshte nje site i komplikuar, as nje enciklopedi e merzitshme, por eshte nje vend perfekt ku ti mund te gjesh informacione te thjeshta, efektive dhe shume te zbatueshme ne jeten e perditshme. Nese mendon se kjo eshte reklame atehere thjesht lexo komentet per te pare se cmendim kane vizitoret per kte site.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Te mendosh per dike dhe te biesh ne dashuri me te Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Te mendosh per dike dhe te biesh ne dashuri me te Empty Re: Te mendosh per dike dhe te biesh ne dashuri me te

Mesazh nga Anakonda prej Wed May 30, 2012 4:35 pm

larg qofte me ra ne dashuri;a se kam mend me me u mor me te tilla budallalleqe;te merem me lojera femijesh;kur dashuria esht fat kurvash....
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Te mendosh per dike dhe te biesh ne dashuri me te Empty Re: Te mendosh per dike dhe te biesh ne dashuri me te

Mesazh nga Master prej Wed May 30, 2012 4:49 pm

ncncnc po jo kaq me inat mi te keqen


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Te mendosh per dike dhe te biesh ne dashuri me te Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Te mendosh per dike dhe te biesh ne dashuri me te Empty Re: Te mendosh per dike dhe te biesh ne dashuri me te

Mesazh nga SunShiNe prej Wed May 30, 2012 6:01 pm

ndofta e mendon sepse te le mbresa, ndihesh mir me te, por dashuri ne kuptimin e plot te fjales se besoj, nje pelqim mbase


Duke u perpjekur per te qen e sjellshem me te tjeret shpesh e gjej veten , me shpirtin plot shirita, nuk ka rendesi . Truri im mbyllet... degjoj,pergjigjem, dhe te tjeret jane teper memec per te kuptuar qe une nuk jam ...!
SunShiNe
SunShiNe
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 642
Reputation : 25
Join date : 14/04/2012

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Te mendosh per dike dhe te biesh ne dashuri me te Empty Re: Te mendosh per dike dhe te biesh ne dashuri me te

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi