Programe Forum - Welcome
Ndryshimi ndermjet dashurise dhe nevojes per dike People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ndryshimi ndermjet dashurise dhe nevojes per dike

Shko poshtë

Ndryshimi ndermjet dashurise dhe nevojes per dike Empty Ndryshimi ndermjet dashurise dhe nevojes per dike

Mesazh nga Master prej Mon May 28, 2012 8:43 pm

Ndryshimi ndermjet dashurise dhe nevojes per dike Armin-van-buuren-miss-you-love-you-and-i-need-you-now
Shume njerez thone qe duan te ndahen me dike por nuk munden sepse kane nevoje per te.

Ne fakt ka nje ndryshim te madh ndermjet dashurise qe ke per dike dhe nevojes qe mund te kesh per te. Edhe pse duket se dashuria bazohet shume ne nevojat njerzore perseri ndryshimi midis dy fjaleve eshte shume i madh.

Le te supozojme se ti gjymtohesh dhe fillon te perdoresh paterica per te ecur. A thua dot se ti i do patericat? Sigurisht qe jo, ti thjesht ke nevoje per to sepse je vrare tek kemba dhe nuk ecen dot pa to. Ne fakt po e njejta gje ndodh edhe me dashurine.

Ndonjehere ne besojme se e duam shume dike, se e dashurojme marrezisht, kur ne fakt ne thjesht kemi nevoje per te vetem per arsyen se dicka nuk shkon tek vetja jone. Ne kte artikull do te tregohet diferenca e plote ndermjet dashurise dhe nevojes per dike ne menyre qe nje ndarje qe duhet te behet te kaloje pa mundime.

Ndryshimi ndermjet dashurise dhe nevojes

Le te marrim si shembull nje vajze qe eshte rritur nga dy prinder shume te distancuar, te cilet nuk jane kujdesur shume per te apo ti japin vemendje. Kur kjo vajze do te rritet ajo do te kete gjithmone dicka te palotesuar qe do ta ndjeje gjithmone, nevoje te tepert per dashuri, dhe mund te terhiqet me njeriun e pare qe e ben ate te ndjehet e rendesishme.

Ne kte rast kjo vajze nuk do personin, por ka nevoje per vemendjen e tij, per kte arsye ra ne dahuri me te.

Nese ti gjen nje person interesant qe ploteson kriteret e tua per nje partner te ardhshem atehere ti bie ne dashuri pa kuptuar me kte person. Por kur je i merzitur, i vetmuar, i deshperuar, ne nje nevoje te madhe per tu ndjere i vleresuar apo i dashur nga te tjeret, atehere ka mundesi qe te te genjeje mendja per te shkuar me personin e gabuar thjesht per te plotesuar keto nevoja edhe pse ne te vertete nuk e do personin, duke i prishur keshtu shume pune vetes.

Te duash dike dhe te kesh nevoje per dike

Kur ti bie ne dashuri thjesht per tju arratisur problemeve te tua, per tu ndjere me mire, per te hequr merzine apo per tu ndjere me mire me veten, atehere dije qe ti ke nevoje per ate lidhje dhe nuk e do ate.

Nese ty te lene vetem ne nje shkretetire pa asnje lloj ushqimi ti mund te kesh vertete shume nevoje per nje gjarper qe ta kapesh dhe ta hash, por a do te thote kjo qe ti i do gjarperinjte dhe qe ti i dashuron ata???

Ti thjesht ke nevoje per gjarperinjte sepse per momentin je ne nje situate shume te keqe, por sapo ti te shpetosh nga ajo situate ti nuk do te kesh me nevoje per gjarperinjte, bile nuk do duash me te shohesh me sy ndonje gjarper.

Disa njerez bien ne dashuri me gjarperinj sepse kane probleme emocionale apo psikologjike qe duan ti zgjidhin nepermjet tyre.

Te dish kte ndryshim mund te te shpetoje jeten

Pse mendoni ju se u lodha per ta shkruajtur kte artikull?
Ne fakt te dish ndryshimin ndermjet dashurise dhe nevojes per dike mund te te shpetoje nga shume telashe ne te cilat mund ta fusesh veten sepse:

Lidhjet qe bazohen ne nevoje nuk jane te shendetshme: Kthehemi tek shembulli me gjarprin. Ti do ta haje ate po te kishe nevoje megjithese nuk do te bente mire, dhe po e njejta gje ndodh me lidhjet. Per shkak te nevojave njerzit futen ne lidhje jo te duhura duke perfunduar gjithmone me ndarje me vone.
Dashuria zhduket kur zhduket nevoja: Sapo te zhduket nevoja dashuria mbaron, sepse e gjithe lidhja eshte bazuar vetem ne ate nevoje. Psh nese ti lidhesh me dike vetem sepse ndjehesh i/e vetmuar, atehere sapo jeta jote sociale te rregullohet ti do te vesh re qe nuk ke me nevoje per ate lidhje qe ke krijuar vetem per ate arsye, gje e cila do te shkaktoje ndarjen.
Ndryshimi ndermjet nevojes dhe dashurise: Nuk po them qe dikush mund te dashuroje pa pasur asnje lloj nevoje per dike. Ne fakt te gjitha lidhjet kane nje numer te ndryshem nevojash qe i mbeshtesin ato, megjithate sa me e madhe te jete perqindja e ketyre nevojave qe mbeshtesin ate lidhje ne krahasim me pelqimin e vertete per dike, aq me e pashendetshme eshte ajo lidhje. (Shih: Dashuria e vertete)


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Ndryshimi ndermjet dashurise dhe nevojes per dike Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndryshimi ndermjet dashurise dhe nevojes per dike Empty Re: Ndryshimi ndermjet dashurise dhe nevojes per dike

Mesazh nga Anakonda prej Fri Jun 08, 2012 5:36 am

dashuria,kur permendet kjo fjal te gjith mundet te ndryshojn siesi qe tja fitojn zemren dikujt,dhe te jen te gatshem te jetojn me ate person qe ju don zemra;un kurre nuk do ndryshoja as per hir te dashurise,nese me don me te vertete te me pranoje keshtu sic jam;nese jo le te vazhdoje perpara
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndryshimi ndermjet dashurise dhe nevojes per dike Empty Re: Ndryshimi ndermjet dashurise dhe nevojes per dike

Mesazh nga Master prej Fri Jun 08, 2012 6:44 am

Ne shume here kemi nevoje per dike por te duash dike eshte tjeter gje


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Ndryshimi ndermjet dashurise dhe nevojes per dike Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndryshimi ndermjet dashurise dhe nevojes per dike Empty Re: Ndryshimi ndermjet dashurise dhe nevojes per dike

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi