Programe Forum - Welcome
Si te qendrosh i motivuar People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si te qendrosh i motivuar

Shko poshtë

Si te qendrosh i motivuar Empty Si te qendrosh i motivuar

Mesazh nga Master prej Mon May 28, 2012 8:44 pm

Si te qendrosh i motivuar Motivation
Si mundet dikush te qendroje i motivuar?
Ne qeniet njerzore jemi mjeshter te harrimit. E mban mend sesa qellime te rendesishme afatgjata keni pasur dhe i keni harruar fare?

Nuk keni dashur te beni perdite ushtrime ne palester? Nuk keni dashur te bini ne peshe? Po te gjeni nje pune me te mire? Nuk ishin te rendesishme kto qellime?

Secili prej nesh ka qellime te rendesishme te cilat deshiron ti arrije, por per shkak te natyres sone humane shume prej nesh i harrojne kto qellime dhe pastaj nje dite i kujtojme papritur kur dicka na i kujton.

Pyetja e rendesishme eshte: Si te qendrojme te motivuar gjate gjithe kohes per te mos i harruar keto qellime te rendesishme.

Menyra e duhur per te qendruar i motivuar

Miranda ka dashur gjithmone te bjere ne peshe sepse asaj nuk i ka pelqyer ndonjehere forma e trupit te saj.

Por per shkak se ajo eshte qenie humane dhe jeta e perditshme eshte plot me shperqendrime ajo e harroi fare kte deshire te saj, deri kur nje dite pa ne TV nje top modele shume te bukur, ne kte pike Miranda u kujtua perseri per qellimin e saj dhe u be prape e motivuar per ta arritur ate.

Tani pyetja eshte: Pse Miranda u ndje e motivuar vetem kur pa ate top modele ne TV? Thjesht sepse ne qeniet njerzore ndjehemi te motivuar kur dicka na kujton nje prej qellimeve qe ne i konsiderojme te rendesishme per ne.

Kjo do te thote qe menyra e duhur per te qendruar i motivuar gjate tere kohes eshte te gjesh menyren per ti kujtuar vetes qellimet e tua me te rendesishme gjate tere kohes.

Por si mund tja kujtoje vetes qellimet e tij nje person gjate tere kohes?

Simbolet: Vizato nje simbol i cili te kujton gjithmone qellimet e tua te rendesishme sa here qe e sheh dhe pastaj vendose kete simbol si background ne kompjuter, vendose ne portofol, tavoline, krevat etj. Keshtu sa here qe do ta shohesh kte simbol do te kujtosh qellimet e tua te rendesishme dhe do te motivohesh.
Muzika: Nese nje kenge apo muzike e caktuar te kujton ndonje prej qellimeve te tua te rendeshme atehere degjoje shume shpesh kte kenge. Mos e ndrysho listen e kengeve me te tjera qe te bejne te enderrosh me sy hapur, degjo vetem ato qe te kujtojne qellimet e tua, nese do te qendrosh i motivuar gjate gjithe kohes.
Vizualizimi i qellimeve: Nese do te qendrosh gjithmone i motivuar duhet qe tia kujtosh edhe vetes keto qellime. Nje nga menyrat me te mira per ta bere kte eshte vizualizimi i qellimeve cdo nate.
Mbaje veten te motivuar
Nese e lejon jeten te te shperqendroje prej qellimeve te tua te rendesishme atehere ti do ta humbesh motivimin, bile do ti harrosh qellimet e tua fare.
Kjo gje eshte shume e rendesishme sepse nje nga shkaqet me te medha te depresionit dhe te jeteve te palumtura eshte pikerisht joplotesimi i deshirave dhe qellimeve.
Ja pse te besh te pamunduren per ta mbajtur veten te motivuar duke i kujtuar vetes qellimet eshte nje nga rruget me te mira per te qene i lumtur dhe per te jetuar nje jete me te gezuar.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Si te qendrosh i motivuar Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si te qendrosh i motivuar Empty Re: Si te qendrosh i motivuar

Mesazh nga Anakonda prej Fri Jun 08, 2012 5:34 am

Esht e vertet qe harrojm;po te mos harronim gjerat e trishta qe na kan ndodhur ne jete,dhe te mundohemi ti zevendesojm ato me gjera te gezuara;do te cmendeshim nga vuajtjet dhe nga lendimet e shpirtit....
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si te qendrosh i motivuar Empty Re: Si te qendrosh i motivuar

Mesazh nga Master prej Fri Jun 08, 2012 6:44 am

Besoj se jam full i motivuar Razz


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Si te qendrosh i motivuar Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si te qendrosh i motivuar Empty Re: Si te qendrosh i motivuar

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi