Programe Forum - Welcome
Uni social People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Uni social

Shko poshtë

Uni social Empty Uni social

Mesazh nga Master prej Wed May 30, 2012 4:05 pm

Një nga problemet më ineresante të psikologjisë sociale të viteve të fundit është njohja e vetes. Të kuptosh veten, të dish se kush je, të kesh një koncept sa më të qartë për vetveten është pa dyshim jo e lethë. Shpesh herë njeriu nuk është i sigurtë se cili është uni i tij i vërtetë, cilat janë cilsitë e qëndrueshme dhe të metat, dëshirat, synimet, interesat, prirjet.

Shpesh hërë ai mendon se këto të fundit dhe uni i tij janë relativisht të qëndueshme në situata dhe kohë të ndryshme. E vërteta është se ky un është një krijesë sociale, e ngjizur dhe e zhvilluar nën ndikimin e botës sociale, nën ndikim herë të drejtëpërdrejtë dhë hërë jo të drejtëpërdrejtë të të tjerëve.

Kjo është edhe arsyja kryesore që psikologjia e studjon veten, ndonëse në pikpamje të parë kjo fushë duket se i takon drejtëpërdrejtë psikologjisë së personalitetit.
Ne shpesh mësojmë se kush jemi, madje ndryshojmë edhe përshtypjet apo idenë tonë për vetveten, në procesin e ndërveprimit me të tjerët.Vetja pra është një rezultat gjithjë në ndryshim të këtij ndërveprimi.

Mjedisi socilal ndikon në vetëdishmërinë tonë. Si individë që bëjmë pjesë në një grup të caktuar kulturorë, racorë, seksore etj., ne bëhemi të vetndërgjegjeshëm se ku ndryshojmë me të tjerët dhe sa të ndjeshëm janë të tjerët ndaj këtij ndryshimi.

Por vetja është gjithashtu një faktorë aktiv i jetës sonë sociale që ndikon mbi vetë ne në shumë aspekte. Kështu mënyra se si i shikojmë të tjëret mvaret nga mënyra se si e shohim veten. Po kështu mënyra se si veprojmë me të tjerët, qoftë kur këta na pranojnë, qoftë kur këta nuk na pranojnë, mvaret nga vlersimi që kemi për veten.

Përshtypja që ne përpiqemi të krijojmë tëk te të tjerët, veprimet tona me ta madje edhe detyrat që vemë para vetes, varen nga vetja dhe nga ajo që është duke bërë kjo.
Vetja si një pjesë e pa dukshme e ndërveprimeve tona sociale i ngjet një regjisori që kurë nuk del në skenë, por gjithnjë drejton aktorët nga pas kuintave.Të njohësh motivet dhe proceset që ndodhin brenda vetes do të thotë të gjejshë elementin bazë për të kuptur se cfar ndodh kur njerëzit ndërveprojnë me njeri-tjetrin.

Veprimet tona janë shpesh strategjike. Në mënyrë që të bëjmë përshtypje sa më të mirë, ne shpenzojmë shumë për kozmetikë, për të mbajtur linjën trupore, për tu veshur sa më mirë, për të mësuar manierat (imitimet) e sjelljes së mirë etj. Ne gjithashtu vëzhgojmë sjelljet tona dhe e përshtasim atë sipas kërkesave të shoqërisë. Shqetësimi për vetimazh vazhdimisht e udhëheq sjelljen tonë.

Interesi personal ndikon shpesh në sjelljet dhe gjykimet tona sociale. Ne shpesh nuk jemi gjykues objektivë të evenimenteve të ndryshme. Kur grindemi me dikë, fjala vjen, ne priremi gjithnjë ti vemë fajin atij, kurse kur eshtë fjala për vlersimin e punës së grupit ku bejnë pjesë, priremi ti japim më shumë merita vetes dhe ndimesës sonë në suksesin e arritur.

Do ta fillojmë me studimin e vetvetes, kujtimin e saj me mënyrën se si i formojmë idetë tona për veten për të kaluar më pas në mjetet që përdor vetja për aritjen e qëllimeve të veta, ku përfshihen njohuritë, vlerësimi, qëndrueshmërija, pranimi apo miratimi.

Autor: Hana Ibrahimi
Studente e Shkencave te Komunikimit


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Uni social Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Uni social Empty Re: Uni social

Mesazh nga Anakonda prej Fri Jun 08, 2012 5:33 am

Nuk mendoj se e njoh veten aq sa duhet;por jam aq e afte sa tye kuptoj nevojat e mia;dhe te mundohem te kuptoj mendimet e te tjereve dhe ne baz te sjelljeve te tyre me ben qe te kuptoj sesa vlej dhe sesa jo
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi