Programe Forum - Welcome
Zbulohet planeti prej diamanti People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbulohet planeti prej diamanti

Shko poshtë

Zbulohet planeti prej diamanti Empty Zbulohet planeti prej diamanti

Mesazh nga Master prej Mon Jun 11, 2012 11:29 am

Zbulohet planeti prej diamanti Planeti-diamant
Astonomët kanë zbuluar një planet ekzotik që duket se është i përbërë tërësisht prej diamantesh dhe që rrotullohet përreth një ylli të vogël në pjesën e pasme të galaktikës tonë.

Planeti i ri është me densitet shumë më të lartë se të gjitha planetet e njohura deri më sot dhe ka përbërës kryesor karbonin. Për shkak se është kaq me densitet të lartë, shkencëtarët llogarisin se karboni duhet të jetë i kristalizuar, gjë që do të thotë se pjesa më e madhe e kësaj bote të çuditshme është praktikisht diamant.

“Historia e evolucionit dhe densiteti mahnitës në këtë planet tregojnë se ai përbëhet nga karboni, – pra është një diamant masiv që bën xhiron mbi një yll të vogël çdo dy orë në një orbitë kaq të ngushtë sa është edhe përmasa e diellit tonë,” thotë Mattheë Bailes, astronom në universitetin e teknologjisë në Melburn të Australisë.

Ky planet gjendet 4 mijë vite dritë larg dhe ndoshta është mbeturinë e një ylli dikur masiv që ka humbur shtresat e jashtme.lajmi


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Zbulohet planeti prej diamanti Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi