Programe Forum - Welcome
Gjen nënën pas 25 vitesh me “Google Earth” People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gjen nënën pas 25 vitesh me “Google Earth”

Shko poshtë

Gjen nënën pas 25 vitesh me “Google Earth” Empty Gjen nënën pas 25 vitesh me “Google Earth”

Mesazh nga Master prej Mon Jun 18, 2012 2:10 pm

Gjen nënën pas 25 vitesh me “Google Earth” India_ge_330_230_200_200
Një Indian, i cili humbi kontaktet me nënën e tij në vitin 1986, arriti ta rigjejë atë 25 vjet më vonë nga shtëpia e tij qindra kilometra larg, duke përdorur imazhet e “Google Earth”. I quajtur Saro, indiani ishte vetëm pesë vjeç, kur gjatë me udhëtimi me tren me nënën dhe të vëllain, e zuri gjumi në vagon dhe kur u zgjua, nuk pa asnjërin prej tyre afër.

Ngatërresa bëri që ai të ngjitej më pas në një tren të dytë, duke përfunduar në Kalkuta, qyteti i tretë më i madh i Indisë dhe i njohur për kasollet dhe varfërinë e tejskajshme.

I braktisur, pa mundësi për të mbajtur veten, Saro ndoqi shembullin e shumë fëmijëve të tjerë duke u bërë lypës, e duke përfunduar në një jetimore, ku jetoi për disa muaj kur pa asnjë mjet për të identifikuar familjen dhe pa asnjë denoncim në polici, jetimorja vendosi të pranonte një kërkesë birësimi nga një çift australian për djalin.

30 vjet më vonë, Saro tregon për “BBC” se prej vitesh ishte pushtuar nga dëshira për të rigjetur familjen e tij, por pa e ditur emrin e qytetit në të cilin kishte jetuar, u detyrua që të shfrytëzonte pamjet satelitore që ofron programi, për t’i krahasuar me kujtimet që kishte në kokë.

“U shndërrova në një lloj Supermeni, duke lëvizur nga një qytet në tjetrin brenda pak sekondave. Kisha disa imazhe fotografike në kokën time dhe kërkoja vende që të ishin identike. Kur nuk i gjeja, vazhdoja të kërkoja”, tregon indiani, i cili duke llogaritur 14 orët e udhëtimit të tij, i krahasoi me shpejtësinë e trenave në Indi, duke kuptuar se ishte nisur nga një qytet 1000-1200 kilometra nga Kalkuta.

Kërkimet e tij u konkretizuan kur më në fund, në qytetin e quajtur Khandva, ai gjeti lumin dhe digën që i mbante mend shumë mirë nga fëmijëria e tij. Madje, nga rrugët arriti të identifikonte edhe shtëpinë e vjetër, në portën e së cilës, iu shfaq vetëm një burrë i vjetër, i cili i tha se askush tjetër nuk banonte në të prej vitesh.

Duke kërkuar midis fqinjve, komshiu i katërt arriti të identifikonte se kush ishte ai nga një foto që kishte me vete në trup dhe e çoi tek nëna e tij, në një takim tejet emocional.

“Pas 25 vitesh, ajo mbeti e shtangur. Me siguri, i jam dukur si një fantazmë nga e shkuara. Të dy qëndruam si të mpirë, duke parë njëri-tjetrin, deri kur kuptuam se nuk ishte shaka, por ajo nëna ime dhe unë biri i saj. Kjo u pësua nga një përqafim që zgjati me minuta të tëra”, dëshmoi Saro.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Gjen nënën pas 25 vitesh me “Google Earth” Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjen nënën pas 25 vitesh me “Google Earth” Empty Re: Gjen nënën pas 25 vitesh me “Google Earth”

Mesazh nga SunShiNe prej Mon Jun 18, 2012 2:15 pm

te rrenqethet mishi kur e lexon shum prekse


Duke u perpjekur per te qen e sjellshem me te tjeret shpesh e gjej veten , me shpirtin plot shirita, nuk ka rendesi . Truri im mbyllet... degjoj,pergjigjem, dhe te tjeret jane teper memec per te kuptuar qe une nuk jam ...!
SunShiNe
SunShiNe
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 642
Reputation : 25
Join date : 14/04/2012

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjen nënën pas 25 vitesh me “Google Earth” Empty Re: Gjen nënën pas 25 vitesh me “Google Earth”

Mesazh nga Master prej Mon Jun 18, 2012 2:28 pm

e pabesuashme


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Gjen nënën pas 25 vitesh me “Google Earth” Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjen nënën pas 25 vitesh me “Google Earth” Empty Re: Gjen nënën pas 25 vitesh me “Google Earth”

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi