Programe Forum - Welcome
Nitritet,Nitratet People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nitritet,Nitratet

Shko poshtë

Nitritet,Nitratet Empty Nitritet,Nitratet

Mesazh nga Ameliaaa prej Thu Jun 21, 2012 10:50 am

Nitritet

Jane kripra te perbera nga anjoni NO2- ( jon me ngarkese negative.)
Nitratet janë përdorur për shërimin e mishit.

Nitratet

Jane kripra te perbera nga anjoni NO3-(jon poliatomik me ngarkese negative)
Nitratet janë prodhuar kryesisht për përdorim si plehra kimike në bujqësi,dhe per krijimin e eksplozivit TNT.

Nitratet dhe nitritet janë familjet e komponimeve kimike që përmbajnë atomet e azotit dhe oksigjenit. Natyrshëm, nitratet dhe nitritet janë kritike për vazhdimin e jetës në tokë, pasi që ata janë një nga burimet kryesore nga të cilat bimët marrin azotin. Ky element është i nevojshëm për prodhimin e aminoacideve, të cilat, nga ana tjetër, janë përdorur në prodhimin e proteinave si tek bimet dhe kafshët.

Nitratet ... mik i bujqësisë ... jo aq miqësore për furnizimin me ujë.
Një nga transformimet e mëdha të bujqësisë gjatë shekullit të kaluar ka qenë përdorimi i zgjeruar i plehrave kimike sintetike. Rritje në përdorimin e nitrateve si pleh ka çuar në disa probleme të rënda mjedisore. Të gjitha nitratet jane te patretshme, kështu që shuma qe nuk është marrë nga bimët në një fushë është e larë në ujërat nëntokësore dhe, përfundimisht, në lumenj, përrenj, pellgje dhe liqene. Në këto organe të ujit, nitratet bëhen burime të ushqimit për algat dhe mikrogjallesat e tjera, duke rezultuar në eutrofikimin e ujit.
Si rezultat i eutrofikimit, një pellg ose liqen ngadalë transformohet në një kënetë apo kallamishte, pastaj në një ligatinë, dhe në fund në një livadh. Nitratetdhe nitritet paraqesin një lloj të dytë, mjaft të ndryshëm të çështjes së mjedisit. Këto komponime jane perdorur prej kohesh në ruajtjen e mishit të kuq. Ata janë tërheqës për industrinë e jo vetëm për shkak se ata mbrojnë mishin , por edhe sepse ata i japin mishit ngjyrën e kuqe të ndritshme që konsumatorët presin.Përdorimi i nitrateve dhe nitratet në mish ka qenë objekt i debatit, megjithatë, për të paktën njëzet vjet.

Hiperkloriti i Natriumit është një kompleks kimik me formule NaClO. është përdorur shpesh si një dezinfektues ose një agjent zbardhues.

NaClO eshte perdorur për dezinfektimin e ujit të pijshëm. Një përqendrim të barabartë me rreth 1 litër per 4000 litra ujë .

Hiperkloriti i Kalciumit eshte nje kompleks kimik me formule Ca(ClO)2.Eshte perdorud gjeresisht si dizefektues i ujit.Preferohet me shume se NaClO sepse ka fuqi me te madhe dizenfektuese.

Ameliaaa
Ameliaaa
Anetare i Ri
Anetare i Ri

Numri i postimeve : 39
Reputation : 5
Join date : 21/06/2012
Age : 26
Location : Tropoja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nitritet,Nitratet Empty Re: Nitritet,Nitratet

Mesazh nga Anakonda prej Thu Jun 21, 2012 3:23 pm

o ckam pas hek un me e msu ne kimi per ket nitratin e famshem;shpirti me dilte..
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nitritet,Nitratet Empty Re: Nitritet,Nitratet

Mesazh nga Ameliaaa prej Thu Jun 21, 2012 3:25 pm

hahah ,ca me ba ...po puna e veshtir te terhek ma shum apo jo Razz
Ameliaaa
Ameliaaa
Anetare i Ri
Anetare i Ri

Numri i postimeve : 39
Reputation : 5
Join date : 21/06/2012
Age : 26
Location : Tropoja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nitritet,Nitratet Empty Re: Nitritet,Nitratet

Mesazh nga Master prej Thu Jun 21, 2012 3:29 pm

sma pret ne kimi fare


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Nitritet,Nitratet Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nitritet,Nitratet Empty Re: Nitritet,Nitratet

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi