Programe Forum - Welcome
Evolucioni i njeriut ne te ardhmen. People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Evolucioni i njeriut ne te ardhmen.

Shko poshtë

Evolucioni i njeriut ne te ardhmen. Empty Evolucioni i njeriut ne te ardhmen.

Mesazh nga Ameliaaa prej Thu Jun 21, 2012 10:57 am


Shume shkencetare kane dhene pergjigje te ndryshme, por asnje prej tyre nuk faktohet gjeresisht. Ian Tattersall mendon se evoluimi ka perfunduar. “Duke pare pas shikojme nje rrugetim te madh te evoluimit te njeriut dhe kjo na ben te mendojme se keshtu do vazhdoje, por eshte e gabuar”, thote Tattersall, sipas te cilit, teoria e evolucionit sugjeron qe novacionet gjenetike mund te ndodhin vetem aty ku ka popullsi te izoluara.

I te njejtit mendim eshte edhe Steve Jones nga Universiteti i Londres. Sipas tij, popullsia njerezore mund te behet me homogjene por makina e Darwin-it e ka humbur fuqine. Ai shton se mbijetesa e me te fortit nuk i intereson njerezimit ne teresine e tij. “Nuk do mbijetoje vetem me i forti sepse edhe me te dobetit mund te kene nje jete te gjate fale mjekesise”, thkson ai. Shkencetare te tjere mendojne se evoluimi ka ende rruge per te bere tek njeriu. Sipas nje studimi te prezantuar ne “Proceedings ot the National Academy of Science", thuhet se femrat e se ardhmes do te jene me te shkurtra dhe me te shendosha.

Edhe psikologu evolucionist Geoffrey Miller mendon se ka ende hapesire per zhvillim. “Sot mendohet me shume qe te gjendet nje shok jete me i suksesshem ekonomikisht, nje zgjedhje natyrale qe synon t’i jape hapesire personave me inteligjente”, pohon Miller. Nje tjeter hipoteze e lidh njeriun e se ardhmes me faktoret teknologjike. Nick Bostrom shprehet se evolucioni darvinian po ecen ne nje binar shume te ngadalte dhe njeriu eshte me shume objekt klonimi dhe variacioni gjenetik.

Gjithashtu prinderit ne te ardhmen mund ti zgjedhin femijet e tyre me ato tipare fizike dhe mendore qe ata done duke blere vezen dhe spermatozoidin tek persona te tjere.

Ne te ardhmen nepermes teknologjise neriu do te jete i afte te perpunoje trupin dhe si per pasoje dhe ndryshimin e aktivitetit normal te tyre ne nje stad me te larte.
Por gjithsesi perzgjedhja natyrore do te kete rolin e saj ne evolucionin njerzor.
Nga globalizmi ne jemi te ndikuar nga shume viruse dhe bakterie qe vijne ne rritje.Dhe kjo do te rrise rendesine e sistemit imunitar ,qe per pasoje do te forcohet ne te ardhmen.
Ameliaaa
Ameliaaa
Anetare i Ri
Anetare i Ri

Numri i postimeve : 39
Reputation : 5
Join date : 21/06/2012
Age : 26
Location : Tropoja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Evolucioni i njeriut ne te ardhmen. Empty Re: Evolucioni i njeriut ne te ardhmen.

Mesazh nga Anakonda prej Thu Jun 21, 2012 3:11 pm

kur te vijn paseardhesit tan;do te na quaj njerez te lashte;keshtu do ndodhe ne vitet ne vijim..
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Evolucioni i njeriut ne te ardhmen. Empty Re: Evolucioni i njeriut ne te ardhmen.

Mesazh nga Ameliaaa prej Thu Jun 21, 2012 3:18 pm

ishalla egzistojm der ater Razz
Ameliaaa
Ameliaaa
Anetare i Ri
Anetare i Ri

Numri i postimeve : 39
Reputation : 5
Join date : 21/06/2012
Age : 26
Location : Tropoja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Evolucioni i njeriut ne te ardhmen. Empty Re: Evolucioni i njeriut ne te ardhmen.

Mesazh nga Anakonda prej Thu Jun 21, 2012 3:23 pm

mire do ishte;po ce do se smundemi dot..
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Evolucioni i njeriut ne te ardhmen. Empty Re: Evolucioni i njeriut ne te ardhmen.

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi