Programe Forum - Welcome
TRU KOMPJUTERIK People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TRU KOMPJUTERIK

Shko poshtë

TRU KOMPJUTERIK Empty TRU KOMPJUTERIK

Mesazh nga Ameliaaa prej Thu Jun 21, 2012 10:58 am

Njeriu nuk do te mbetet me e vetmja qenie inteligjente ne Bote - te pakten nese i besohet pronarit te firmes se Software-ve inteligjente kompjuterike ne Massachusetts Ray Kurzweil. Ishte ai qe para 26 vjetesh shpiku nje pajisje lazer per te verberit, e cila ne parim skanon tekstin e faqes se nje libri dhe e lexon me ze.
Ne librin e tij te ri "Koha e makinerive me shpirt" ("The Age of Spiritual Machines") ai tregon me hollesi sesi njeriu dalengadale nuk do te jete me qendra e inteligjentes ne Bote. Teknollogjite po zhvillohen me nje shpejtesi te madhe dhe ne qindvjecarin qe po hyn ky zhvillim do te kete ritmin e dhjete qindvjecareve se bashku. Deri pak para vitit 2099 njeriu do te arrije te kete ne dore mjete qe do te jene te afta te skanojne trurin e njeriut. Cdo lidhje nervore, cdo lende themelore, cdo nyje, cdo hollesi mbi qelizat. Pastaj me te dhenat e marra njeriu do te jete ne gjendje riprodhoje trurin ne neurone kompjuterike, ne nje kompjuter qe do te kete hapesiren e nevojshme dhe aftesine per te krijuar nje kopje te persosur te mendimeve tona, perfshire ketu kujtesen dhe aftesine e trurit.
Skanimi i trurit do te mund te behej i mundur nepemjet dergimit ne tru te miljardave skanerve teper te vegjel te ashtuquajtur Nanorobote me permasat e nje qelize gjaku.
Duke pershkruar rrugen tashme te filluar drejt inteligjences artificiale ai tregon se si ne te ardhmen chips-at kompjuterike do te zevendesojne organet e trupit te njeriut. Qe tani eshte mundur te krijohen chips-e te tille qe u mundesojne te verberve te shohin konture sendesh.
Nga ana tjeter inteligjenca njerezore do te kthehej ne nje fare Superinteligjence me ndihmen e nje inteligjence teknike qe do vendosej ne trurin e njeriut. Mendja njerezore do te mundet te jetoje me tej ne kompjuter.
Keshtu njeriu me ndihmen e kompjuterit do te behej i pavdekshem.
Nese trupin e njeriut do ta quanim Hardware (pjesa e forte, apo kafazi) dhe mendimet Software (pjesa e bute, apo e brendshmja), kur njeriu do te vdiste dhe kafazi trupor do te prishej keshtu, e brendshmja nuk do te merrte fund me te sepse do te ishte e ruajtur ne nje kompjuter.
Mbetet e pasqaruar ceshtja se cfare do te ndodhe me ndjenjat tona.
Ameliaaa
Ameliaaa
Anetare i Ri
Anetare i Ri

Numri i postimeve : 39
Reputation : 5
Join date : 21/06/2012
Age : 26
Location : Tropoja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

TRU KOMPJUTERIK Empty Re: TRU KOMPJUTERIK

Mesazh nga Master prej Thu Jun 21, 2012 11:38 am

Interesante...


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

TRU KOMPJUTERIK Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

TRU KOMPJUTERIK Empty Re: TRU KOMPJUTERIK

Mesazh nga Ameliaaa prej Thu Jun 21, 2012 11:40 am

Wink
Ameliaaa
Ameliaaa
Anetare i Ri
Anetare i Ri

Numri i postimeve : 39
Reputation : 5
Join date : 21/06/2012
Age : 26
Location : Tropoja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

TRU KOMPJUTERIK Empty Re: TRU KOMPJUTERIK

Mesazh nga Anakonda prej Thu Jun 21, 2012 3:10 pm

shum interesante si teme
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

TRU KOMPJUTERIK Empty Re: TRU KOMPJUTERIK

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi