Programe Forum - Welcome
Kuptimi I ngjyrave sipas Psikologjis dhe Shpjegimi i Tyre !!! People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kuptimi I ngjyrave sipas Psikologjis dhe Shpjegimi i Tyre !!!

Shko poshtë

Kuptimi I ngjyrave sipas Psikologjis dhe Shpjegimi i Tyre !!! Empty Kuptimi I ngjyrave sipas Psikologjis dhe Shpjegimi i Tyre !!!

Mesazh nga Anakonda prej Sat Jun 23, 2012 7:51 am

Qe nga epoka egjyptiane vjen tradita qe disa ngjyra kane nje kuptim
simbolik. Edhe ne Greqine antike u jepej shume rendesi vleres simbolike te ngjyrave
dhe po keshtu ne Kine, ne Indi, ne boten islame dhe ne artin paleokristian.


E kuqja
Eshte ngjyra e pare e ylberit qe te porsalindurit mesojne te njohin, e
para ngjyre qe te gjithe popujt i kane dhene nje emer. Eshte ngjyra e levizjes
dhe e aktivitetit. Drita e kuqe eshte ne fakt ajo me nje interval gjatesie vale
me te gjere dhe per kete motiv vibracionet e saj mund te kene nje efekt
stimulues.
E kuqja eshte ngjyra qe mund te levize me me shpejtesi dhe duke mbajtur
te lidhur me te shikimin. Eshte demostruar se eskpozimi i te kuqes shton te
rrahurat e zemres dhe stimulon prodhimin e adrenalines. Me kete ngjyre eshte
cilesuar Marsi, zoti i luftes, per natyren e tij agresive dhe per shoqerizimin
e ngjyres me gjakun si dhe planeti i kuq. E kuqja eshte simbol i zemres
dhe i dashurise, i dinamizmit dhe i vitalitetit, i pasionit dhe sensualitetit,
i autoritetit dhe i krenarise. Ne artin paleokristian ngjyroseshin me te kuqe
arkanxhelet dhe serafinet.Blu
Perfaqeson qetesine dhe kenaqesine e thelle. Po te fiksohet shikimi gjate
tek kjo ngjyre, prodhohet nje efekt qetesie, kenaqesie dhe harmonie. Blu eshte
ngjyra e detit dhe e qiellit. Per kinezet bluja eshte ngjyra e pavdekesise.
Bluja eshte ngjyra e qetesise, e heshtjes dhe e prehjes, ngjyra e botes shpirterore,
e shkrirjes me tempujt, eshte e shoqerizuar me formen gjeometrike te rrethit,
simbol i perjetesise se shpirtit, bashkesia e qetesise dhe e dinamikes. Ne nje
dhome blu rrahjet e zemres ulen dhe ndjesia e te ftohtes rritet, ndersa
objektet duken me te vogla dhe me te lehta.

E gjelbra
I perket ndjenjes se
soliditetit, te stbilitetit, forces dhe qendrueshmerise. Energjia e saj eshte
nje energji potenciale e mbledhur ne vetvete qe cliron nje tension te brendshem.
Efekti i stabilitetit te prodhuar nga ngjyra e gjelber prezanton nga nje
pikepamje psikologjike, vlerat qe nuk ndryshojne. Zgjedhja e kesaj ngjyre
tregon autovleresim. Ajo eshte ngjyra e natyres dhe e vete jetes, eshte ngjyra
e rilindjes pranverore, e forces se natyres.
E gjelber, sipas psikologeve, do te thote force, ekuiliber dhe stabilitet. Mundesisht kjo rrjedh nga fakti qe kristalini i syrit fokalizon driten e gjelber pothuaj korrektesisht ne
retine dhe per kete arsye syri e percepton nje ngjyre te tille shume
lehtesisht. E gjelbra eshte e shoqerizuar me Aferditen, perendine e dashurise dhe te pjellorise. Nganjehere e gjelbra eshte e shoqerizuar edhe me nje simbologji negative, eshte ngjyra e zemerimit, e helmit dhe e zilise, ne trupin e njeriut ngjyra jeshile eshte
shenje e semundjeve te renda dhe e vdekjes.E verdha
Kjo eshte nje ngjyre e ngrohte, ashtu si e kuqja dhe portokallia. Dergon
rrezatim qe zgjon dhe jep ngrohtesi, duke zgjuar nje ndjenje ekspansioni,
idealizmi dhe aksioni.
Ne lindje e verdha eshte ngjyra e Diellit dhe e dhurimit. Ne te gjitha
rajonet shoqerizimi me ngjyren e verdhe eshte ari, drita dhe fjala.

Ngjyra lejla
Lind nga perzierja e te kuqes me blu, eshte ngjyra e shnderrimit, e
tranzicionit dhe e misterit. Ngjyre tradicionale e mistikes, e shpirterores,
por edhe e erotikes, ajo tregon bashkimin e te kundertave dhe sugjestionimin.

Ngjyra kafe
I pergjigjet ndjeshmerise se dickaje trupore. Nje nevoje e forte,
indiference ose refuzim ndaj kesaj ngjyre, perkthehet respektivisht si nje
sjellje precize ndaj asaj qe eshte materiale dhe ndaj kenaqesive fizike.

Ngjyra gri
Eshte ngjyra e neutralitetit perfekt, nje toke pa asnje privacion te jetes.
Zgjidhet per te percaktuar nje distance dhe nje mosbashkeveprim.
E zeza
Ne ditet e sotme eshte nje ngjyre mjaft e vleresuar ne moden femerore per
karakteristiken qe ka, te te tregoje me te dobet. Por e zeza ka pasur nje domethenie
zije, trishtimi dhe vdekjeje. Ne artin paleokristian, me ngjyren e zeze
paraqitej djalli.

E bardha
Drita e bardhe permban te shtata ngjyrat e ylberit. Eshte ngjyra e
pastertise se kulluar, e pafajesise, e lindjes, e saktesise. Ne Japoni e bardha
eshte ngjyra e vajtimit. Ne artin paleokristian, pikturoheshin me te bardhe
veshjet e shenjteve dhe te femijeve.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi