Programe Forum - Welcome
Tipi "A" dhe "B" I Sjelljes. People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tipi "A" dhe "B" I Sjelljes.

Shko poshtë

Tipi "A" dhe "B" I Sjelljes. Empty Tipi "A" dhe "B" I Sjelljes.

Mesazh nga Anakonda prej Sat Jun 23, 2012 8:03 am

Tipi (A) I Sjelljes..
A ju pelqen qe gjithcka ta beni shpejt.?!A ju ka ndodhur te plotesoni fjaline e dikujt me qellim qe te shpejtoni komunokimin..?!A keni bezdi qe te prisni ne rradhe.?!A perpiqeni gjithemone qe te beni disa gjera ne te njejten kohe..?A keni sensin e Konkurrences..?A jeni i paduruar..?Nese ju pergjigjeni ketyre pyetjeve me nje "PO",ju mund te jeni nje person i Tipit A te Sjelljes..
Tipi A i sjelljes pershkruan nje Tip TE Vecante te personalitetit.Sipas Friedman dhe Resenman,njerezit e Tipit A kane prirjen te jene individe Konkurues-Agresive,Te paduruar te cilet vazhdimishte jane ne nje stres te tepert..
Njerezit e Tipit A jane te padurueshem me te tjere,Ata kane nje ethe gare te pafundme,kur s'kan me ke te komunikojne ata futen ne gare me vete kohen,urrejne vonesat dhe shpesh bejne disa gjera njeheresh (Si psh..Lexojne duke ngrene Dreke)Individet e tipit A punojne jashte mase ne menyre qe te rrisin nivelin e arritjeve ..Ata jane Vazhdimishte nen-Stres..Tipi (B) I Sjelljes..
Tipi B i sjelljes pershkruan nje tip te ndryshem te sjelljes.Nga njehere njerezit e tipit B jane agresive,konkurues,te preokupueshem dhe beje pune tej mase..
Por gjithashtu pushojne me teper.Njerezit e tipit B reagojne ndaj kerkesave te mjedisit kur ju kerkohet nje gje e tille.Por ata nuk jane gjithmone ne nje gjendje te tille urgjence dhe nuk perjetojne stres te vazhdueshem..
Studimi mbi Tipin A dhe Tipin B shpesh kane treguar se njerezit e tipit A ka shume me teper mundesi te vuajne nga smundja koronare e zemres kur ata behen te moshuar..Individet e Tipit A dhe B mund te percaktohen permes nje intervistimi te strukturuar,te formuluar prej Rosenman dhe kolegeve te tij.Ky intervistim perqendrohet ndjenja e qenurit ne gare,te afatet e kryerjes se detyrave,te te qenit ambicioz te qenit;padurueshem,te agresivitetit dhe armiqesia..
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi