Programe Forum - Welcome
Dedikuar qenjes "femerore". People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dedikuar qenjes "femerore".

Shko poshtë

Dedikuar qenjes "femerore". Empty Dedikuar qenjes "femerore".

Mesazh nga Anakonda prej Mon Jun 25, 2012 2:25 pm

Pablo Neruda.

Trup Gruaje


Trup gruaje, kodra te bardha, kofshe te bardha
Ti i ngjan botes ne castin e krijimit
Trupi im prej fshatari te pagdhendur te leron,
E ben te shpertheje nga fundi i dheut biri.

Isha i vetem si nje tunel, zogjte me largoheshin
e nata brenda meje kishte pushtet te pafre.
Per te mbijetuar te mora ty si nje arme,
si shigjeten ne harkun tim, si gurin ne habe.

TANI MBAROI ORA E HAKMARRJES E UN TE DUA
trup lekure, lemyshku, qumesht
trup lakmues e i qete.

Ah kupat e qumshtit, ah syte kur me mungojne
Ah trendafilat e pubetit , ah zeri yt i trishte e i lehte

Trup gruaje, do qendroj nen hirin tend
etja ime , rruga ime ne medyshje ankthi qe s'ka fund
Kanale te errta ku zbret etja ime e perjetshme
Ku zbret mundi dhe dhimbja qe s'iken kurre nga une
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dedikuar qenjes "femerore". Empty Re: Dedikuar qenjes "femerore".

Mesazh nga Anakonda prej Mon Jun 25, 2012 2:25 pm

Fëmija i vogël e pyet nenën: ‘ Përse po qan?
Ajo i përgjigjet ’ Sepse jam grua’
Nënë nuk po të kuptoj!’ iu përgjigj djali.
Nëna e afron kah vetja dhe i thotë:
’As që do me kuptosh ndonjëherë, biri im’
Me vonë fëmija e pyet babain e tij:
’Përse po me duket se nëna po qan pa arsye?’
Të gjitha gratë qajnë pa arsye, kështu iu përgjigj i ati fëmijës.
Fëmija i vogël u rrit dhe u bë burrë, por prapëseprapë nuk e
kuptoi përse qajnë gratë.
Në fund iu drejtua Zotit dhe kur Zoti iu lajmërua, e pyeti:
’O Zot, përse gratë qajnë aq lehtë?’
Zoti u përgjigj:
’ Kur e krijova gruan m´u desh ta krijoj të mbinatyrshme.
Ia kam dhuruar supet aq të forta që ta mbajë peshën e botës dhe
njëkohësisht aq të buta që të krijojë rahati...
Ia kam dhënë forcën e brendshme që të përballojë lindjen e fëmijës
dhe mospranimin të cilin shumë herë e përjeton nga fëmijët e saj.
Ia kam dhënë forcën, e cila i ndihmon që gjithmonë të shkojë
përpara edhe atëherë kur të gjithë të tjerët dorëzohen, të kujdeset për
familjen e saj edhe atëherë kur është e sëmurë dhe e lodhur, gjithnjë pa
u ankuar.
Përse qajnë gratë?
Ia kam dhuruar ndjenjat që t´i dojë fëmijët e saj, pavarësisht
se ata ndonjëherë e lëndojnë atë thellë në shpirt.
Ia kam dhëne fuqinë që ta pranojë bashkëshortin edhe
pse ka mungesa dhe e kam krijuar atë nga grindjet e tij që t´ia mbrojë zemrën.]
Ia kam dhënë zgjuarsinë që ta dijë se bashkëshorti i mirë asnjëherë nuk
e lëndon gruan e tij por nganjëherë provon forcën dhe vendosmërinë e saj
për të qëndruar pranë tij deri në kundërshtime.
Në fund ia dhurova lotin që derdh, i cili i përket vetëm
asaj që ta shfrytëzojë sa herë që të ketë nevojë për t’i përballuar
sfidat e jetës. Në këtë lot ka me të vërtetë të drejtë sepse askush nuk
mund të përballoje kaq shumë pa thënë asnjë fjalë, sa gruaja në të vërtetë
është në gjendje të përballojë! Bukuria e gruas nuk qëndron në rrobat që vesh, as në linjat trupit dhe as në mënyrën se si i kreh flokët.
Bukuria e gruas qëndron në sytë e saj, sepse ata janë dyert e zemrës së
saj, vendi ku banon dashuria.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dedikuar qenjes "femerore". Empty Re: Dedikuar qenjes "femerore".

Mesazh nga Anakonda prej Mon Jun 25, 2012 2:26 pm

Te duash vertet nje grua, ta kuptosh ate
duhet ta njohesh ne thellesi te shpirtit.
Te degjosh c'do mendim te sajin, te shikosh c'do enderr
ti japesh krahe kur ajo do te fluturoje.
Dhe kur te gjesh vetveten, te pafuqishem ne krahet e saj,
Atehere e ke kuptuar qe vertete e do ate grua.
Kur dashuron nje grua, duhet ti thuash qe ajo eshte e vetmja
Ajo ka nevoje per dike qe ti thote qe dashuria e tyre do zgjase pergjithmone.
Pra me thuaj, nese ndonjehere ke dashuruar nje grua.

Te dashurosh nje grua, duhet ta lejosh ate te te mbaje afer
deri kur ta kuptosh se sa nevoje ka ajo te ndjeje prekjen tende.
Duhet ta shijosh, deri sa ta ndjesh ate ne gjakun tend.
Kur ne syte e saj shikon foshnjen tende te palindur,
atehere e di, e kupton dhe je i sigurte qe vertet e do ate grua.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dedikuar qenjes "femerore". Empty Re: Dedikuar qenjes "femerore".

Mesazh nga Anakonda prej Mon Jun 25, 2012 2:26 pm

trup gruaje
si floriri i lakmuar
ne zgjedhje bejme gabime
kurr nuk gjejme
cka deshiruam

per te lakmi
vuajteje,lutje,dhembje
zemrat mbushen plot vrere
turfullojne me shume hamendje
pa mundi e gezojne te tjere
sa e dhembshme,e mjera grua

patjeter diku bje ne sketerr
dy burime ka burua
njerit gezim,e tjetrit vrere
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dedikuar qenjes "femerore". Empty Re: Dedikuar qenjes "femerore".

Mesazh nga Anakonda prej Mon Jun 25, 2012 2:27 pm

Bukuria e Vajzes Shqiptare
Bukuria e vajzes Shqiptare,
Nuk eshte ne rrobat qe ajo vesh,
Figura qe ajo mban,
Apo menyra se si ajo kreh floket e saj.

Bukuria e vajzes Shqiptare,
Duhet patjeter te shihet ne syte e saj,
Sepse ai eshte vendi ku dashuria banon.

Bukuria e vajzes Shqiptare,
Nuk eshte ne molin e fytyres,
Po bukuria e vertete mbi vajzen Shqiptare,
Eshte e reflektuar ne shpirtin e saj.

Eshte te perkujdesurit qe ajo e jep me dashuri,
Pasioni qe ajo shpreh,
Dhe bukuria e vajzes Shqiptare,
Me te kaluarit e viteve vetem rritet.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dedikuar qenjes "femerore". Empty Re: Dedikuar qenjes "femerore".

Mesazh nga Almita prej Mon Jul 02, 2012 7:37 am

bravoooooooooooooooooooooooooooo bravaa


"Jeta s'esht nje enderr,ku te gjith e shikojn;jeta esht nje realitet ku te gjith e perjetojn"
Almita
Almita
Moderatore
Moderatore

Numri i postimeve : 690
Reputation : 9
Join date : 08/06/2012
Age : 23

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dedikuar qenjes "femerore". Empty Re: Dedikuar qenjes "femerore".

Mesazh nga Anakonda prej Sat Sep 01, 2012 4:23 pm

flm mbohet qefi q tpelqyn mi grifshe...
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dedikuar qenjes "femerore". Empty Re: Dedikuar qenjes "femerore".

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi