Programe Forum - Welcome
Kuriozitete nga bota e kafsheve People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Kuriozitete nga bota e kafsheve

Shko poshtë

Kuriozitete nga bota e kafsheve Empty Kuriozitete nga bota e kafsheve

Mesazh nga Anakonda prej Mon Jun 25, 2012 5:18 pm

A e dinit se orgazma e derrave te bute zgjat deri ne 30 minuta? (ndalohen komentet ofensive per ata qe ju zgjat vetem disa sekonda

po patet kuriozitete nga bota e kafsheve ose ndonje gje per derrat e eger, shkruajeni pa frike. Kontributi juaj do te vleresohet
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete nga bota e kafsheve Empty Re: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Mesazh nga Anakonda prej Mon Jun 25, 2012 5:20 pm

http://www.telegrafi.com/fo/fun/f.0419133750297_m.jpg
Është vështirë të besohet se grabitqarët dhe preja e tyre mund të miqësohen, por kjo ka ndodhur, së paku për disa minuta.
http://www.telegrafi.com/fo/2010/Leopard1.jpg
Fotografi Marius Croetzee ka arritur të fotografojë një leopard duke luajtur me një antilopë të porsalindur në rezervatin Sabi Sand Game në Afrikën e Jugut.
http://www.telegrafi.com/fo/2010/Leopard2.jpg
Fatkeqësisht, pas atyre “minutave të miqësisë”, natyra e ka bërë të veten dhe antilopa ka përfunduar si ushqim i leopardit. /Telegrafi
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete nga bota e kafsheve Empty Re: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Mesazh nga Anakonda prej Mon Jun 25, 2012 5:20 pm

Akuariumi me i madh ne Bote

Quhet Churaumi Aquarium dhe ndodhet ne Okinawa, ne Japoni.
Akuariumi gjigand eshte i thelle 10 metra, i gjere 35 dhe i gjate 37 metra. Eshte aq i madh sa per t’i rezistuar presionit te ujit xhamat e akuariumit kane nje trashesi prej me shume se gjysme metri. Ne videon me poshte mund te shikoni disa pamje spektakolare nga ky akuarium:
http://informacione.files.wordpress.com/2009/12/akuarium.jpg?w=450
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete nga bota e kafsheve Empty Re: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Mesazh nga Anakonda prej Mon Jun 25, 2012 5:23 pm

Sa mbajnë mend kafshët?
Kujtesa e kafshëve gjithmonë ka qenë sfidë për hulumtimet e shkencëtarëve. Kështu është konfirmuar se macet kanë kujtesë më të mirë për një kohë më të shkurtër, kurse luanët e detit kanë kujtesë më të mirë për një kohë më të gjatë, oktopodët i mbajnë mend të gjitha situatat e rrezikshme me të cilat janë përballur dhe elefantët kanë trurin më të madh ndër të gjitha kafshët.

Edhe pse është në qendër të evolucionit, njeriu nuk mund të krahasohet me kujtesën fotografike të majmunëve. Një majmuni i mjafton vetëm një shikim dhe të mbajë mend numra në ekran dhe pamje fotografike. Kjo kujtesë vizuale tek majmunët nuk dobësohet edhe nëse dikush iu tërheq vëmendjen.Elefantët bëjnë harta vizuale
Përderisa edukatorja apo nëna mundet të ruaj më së shumti katër deri në pesë fëmijë në të njëjtën kohë, nënat elefant arrijnë që të ruajnë deri në 30 fëmijë. Super nëna e madhe në çdo moment e din se ku ndodhen 30 anëtarët e familjes së saj, pa marrë parasysh se në cilin drejtim ata ecin apo sa janë larg. Truri i elefantit nuk është më i zhvilluari por është më i madhi ndër kafshët e tokës që kanë aftësi për të krijuar harta komplekse. Nëse ndjejnë aromën e urinës së fëmijës së tyre, nëna elefant menjëherë krijon një hartë, si në kompjuter dhe e di se në cilin drejtim kanë shkuar fëmijët e saj.
http://www.milingona.net/images/stories/stil/hi-tech/elefantiii.jpg
Oktopodi gjithmonë mban mend armiqtë
http://www.milingona.net/images/stories/stil/hi-tech/oktopodiii.jpg
Kujtesa kohë shkurtë dhe e gjatë tek oktopodët është e lidhur me gjysmë miliardi neurone. Në situatat kur e kanë në rrezik jetën, kujtesa e oktopodëve hyn në të ashtu quajturën turbo faza dhe atë situatë oktopodi e mban në mend përgjithmonë, duke e ditur kështu çdo detaj.
Macja nuk harron se ku i ka lënë çelësat
http://www.milingona.net/images/stories/stil/hi-tech/macjaa.jpg
Deri sa kujtesa e njeriut formohet për disa minuta, ajo e maces formohet për dhjetë minuta por kështu macja mban mend më mirë se ku lë gjërat e veta, kurse njeriu pas një kohe dhe pas fokusimin në gjëra tjera harron për një kohë ndonjë element të rëndësishëm si për shembull fshehja e çelësave.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete nga bota e kafsheve Empty Re: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Mesazh nga Anakonda prej Mon Jun 25, 2012 5:24 pm

Luanët e detit dinë t’i përsërisin trikat edhe pas 10 viteve
http://www.milingona.net/images/stories/stil/hi-tech/luanidetit.jpg
Deri sa trajnerët në parqet e ujit mundohen që t’i mësojnë luanët e detit që të bëjnë trika të thjeshta, kanë vërejtur se këto kafshë janë mjaft të mençura dhe kanë një kujtesë që zgjat shumë kohë. Edhe pse ata jetojnë deri ne 25 vjet, luani i detit ka aftësi që të mbajë mend çfarë a mësuar para 10 viteve.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete nga bota e kafsheve Empty Re: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Mesazh nga Anakonda prej Mon Jun 25, 2012 5:24 pm

Cifti i pinguinëve gay bëhen prindër
http://www.kuriozitete.net/wp-content/uploads/2012/05/pinguini-300x225.jpg
Homoseksualë dhe martesë, homoseksualë dhe prindër; prej kohësh janë terma kundërshtues me njëri-tjetrin, e kjo vlen edhe për botën e kafshëve.
Këtë herë, ata që kanë hapur diskutimin mbi këtë cështje janë dy pinguinë gay në një nga kopështet zoologjike të Madridit.
Inca dhe Rayas “dalin” prej gjashtë muajsh së bashku dhe për të forcuar lidhjen e tyre kanë menduar kujdestarët e kopështit zoologjik. Ata kanë futur në “banesën” e çiftit të gay-ve një vezë pinguini, që të kishin mundësi të krijonin “një familje”.
Fillimisht dy zogjtë “e dashuruar” qendronin larg vezës dhe nuk dinin c’të bënin me të. Por më pas, Inca (që mesa duket kryen rolin e femrës në lidhje) kuptoi gjithcka dhe nisi të përkujdesej për vezën duke e mbuluar atë në pjesën më të madhe të kohës, ndërsa Rayas, në rolin e prindit mashkull “ruante grabitqarët”. Përkujdesja prindërore e tyre do të vazhdojë deri në ditën e 35-të, koha e mjaftueshme për konceptimin dhe daljen e pinguinit-fëmijë nga veza.
“Ata duhen e përkushtohen ndaj njëri-tjetrit që prej gjashtë muajsh si të ishin mashkull e femër” tregon kujdestari i tyre për mediat spanjolle.
Nuk është hera e parë që pinguinët gay përbëjnë lajm. Në fakt ciftet e meshkujve janë një realitet jo i rrallë mes tyre, fenomen që biologët e shpjegojnë me faktin se tek meshkujt e këtyre zogjve, instiktet e amësisë janë tejet të zhvilluara, një tjetër karakteristikë e tyre, që i bashkangjitet asaj të besnikërisë në lidhje, që në 90 përqind të rasteve zgjat deri “në vdekje”.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete nga bota e kafsheve Empty Re: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Mesazh nga Anakonda prej Mon Jun 25, 2012 5:25 pm

http://www.ikub.al/Handlers/Images.ashx?id=4b09d7f0-c5f4-4a5a-840f-5e320444a73a
Langurët, koalat dhe djajtë e Tazmanisë kane nje konstrukt ndryshe nga gjitaret e tjereKangurët dhe disa kafshë të tjera që futen në kategorinë e "marsupialëve" kanë tre vagina, në vend të një, siç kanë gjitarë të tjerë. Këtë e ka zbuluar programi shkencor britanik “Inside Nature’s Giants”, transmetim ku anatomistët seleksionojnë trupa kafshësh me prerje të madhe, për të ekzaminuar sesi funksionojnë dhe sesi kanë evoluar trupat e tyre.

Organet seksualë femëror të "marsupialëve", grup gjitarësh që rrisin këlyshët e tyre në një “farë” xhepi dhe që përfshin për shembull kangurët, koalat dhe djajtë e Tazmanisë, paraqiten me dy vagina anësore, që drejtojnë spermën drejt dy mitrave dhe një vaginë qendore e nevojshme për nxjerrjen e të lindurave. “Te gjitarët e tjerë, për shembull si njerëzit, perkusorët e tubave riprodhues si përfundim përfundojnë në një vaginë të vetme, ndërsa te kategoria e 'marsupalëve' mbeten të ndarë”. Ky është shpjegimi i veterinerit Mark Evans, që ka bërë diseksionin e kafshës gjatë programit. “Kjo strukturë është ndoshta shkaku përse këlyshët e marsupalëve lindin veçanërisht të vegjël - vijon ai -, ndonjëherë edhe me dimensionet e një groshe, për t’u rritur më pas në 'xhep': me tubat anësorë aq të ngushtë, përmes të cilëve kalohet nga mitra në ambientin e jashtëm, është e pamundur të ketë një rritje në dimension”. (giornale)
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete nga bota e kafsheve Empty Re: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Mesazh nga Anakonda prej Mon Jun 25, 2012 5:25 pm

Ja zogu me dy koka dhe tre sqepa i gjendur ne SHBA
April Britt nga Masachusetts e gjeti krijesen rreze nje peme ne oborrin e saj
http://www.ikub.al/Handlers/Images.ashx?id=de338e32-9278-4298-862f-df25c00883a9
Një zog me dy koka dhe tre sqepa është gjetur nga një grua në oborrin e shtëpisë së saj në Masachusetts. April Britt tregoi se e kishte gjetur krijesën rrëzë një peme, mirëpo e vetëdijshme se shpendi nuk mund të kishte mbijetuar gjatë, kërkoi folenë nga ku ishte larguar dhe e riktheu atje. Në këtë moment, gruaja kuptoi se zogu i vogël s’arrinte të hante në mënyrë autonome, por falë prindërve të tij. Gjithashtu, një prej sqepave të tij, saktësisht ai qendrori, nuk ishte ploësisht i lidhur me trupin.

Tom Lautzenheiser, shkencëtar i “Massachusetts Audubon Society”, ka shpjeguar se anomali të një lloji të tillë verifikohen herë pas here, por pjesa më e madhe e kafshëve nuk mbijetojnë, prandaj ky rast bëhet akoma më i çuditshëm, sepse zogu kishte arritur deri edhe të largohej nga foleja.(leggo)
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete nga bota e kafsheve Empty Re: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Mesazh nga Anakonda prej Mon Jun 25, 2012 5:26 pm

Në fotograf i guximshëm ka arritur të kapë këto imazhe të rralla, ku shfaqet peshkaqeni më i frikshëm në botë. Krijesa e rrallë gjendet në Groenlandë dhe mund të jetojë deri në 200 vjet.

Ajo jeton në akujt e Arktikut dhe është më i madh se famëkeqi peshkaqeni i bardhë. Janë aq të rrezikshëm sa mund të hanë edhe arinjtë polarë. Kjo specie peshkaqenësh jeton më në veri se asnjë tjetër dhe zakonisht ushqehet me foka të mëdha.

Këto peshkaqenë janë gjuajtur vazhdimisht nga banorët e Groenlandës dhe Islandës. Lëkura e tyre shërbente për të bërë çizme kurse dhëmbët ktheheshin në vegla pune. Mishi është pjesë e
http://www.kuriozitete-enigma.com/wp-content/uploads/2012/03/images-71.jpg
një pjate tradicionale në Islandë- e quajtur hakarl
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete nga bota e kafsheve Empty Re: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Mesazh nga Anakonda prej Mon Jun 25, 2012 5:27 pm

Peshku i rallë që sfidon krokodilin
http://www.kuriozitete-enigma.com/wp-content/uploads/2012/03/peshku-monster-kuriozitete-enigma-249x300.jpg
http://www.kuriozitete-enigma.com/wp-content/uploads/2012/03/peshku-monster-kuriozitete-enigma2-300x199.jpg
http://www.kuriozitete-enigma.com/wp-content/uploads/2012/03/peshku-monster-kuriozitete-enigma3-300x189.jpg
Gjate nje ekspedite ne lumin Kongo ne Afrike, eksploruesi anglez Jeremy Wade ka peshkuar nje ekzemplar te madh te llojit “Goliat tiger fish”, nje peshk mostruoz me i madhi i ujrave te embla.

Ky “peshk tiger” konsideriohet me vdekje prures se Piranja. Ka nje goje nese mund te quhet keshtu, te perbere nga 32 dhembe dhe te mprehte ne madhesine e dhembeve te nje peshkaqeni te bardhe, ai ishte mesuar te sulmoje njerzit dhe krokodilet. Ka nje nofull shume fuqishme sa qe eshte ne gjendje te shkulle pjese dhe lekure te krokodilit, ai sulmon gjera te permasave te veta ne pergjithesi.

Per te gjuajtur kete peshk eshte shume veshtire pasi jeton ne zonate e largeta te lumit Kongo te cilat nuk perfshihen ne hartat turistike. Per kapjen e ketij “Peshku Tiger” eshte dashur nje karrem i posacem me nje ‘peshk mace’ dhe me nje kallam qe mund te duroje deri ne 91 kg peshe. Mbasi ky peshk tiger u fotografua u la i lire ne habitatin e tij.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete nga bota e kafsheve Empty Re: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi