Programe Forum - Welcome
Adoleshenti zgjidh problemin matematikor, 300 vjet të vjetër People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Adoleshenti zgjidh problemin matematikor, 300 vjet të vjetër

Shko poshtë

Adoleshenti zgjidh problemin matematikor, 300 vjet të vjetër Empty Adoleshenti zgjidh problemin matematikor, 300 vjet të vjetër

Mesazh nga Master prej Wed Jun 27, 2012 12:08 pm


Indiani 16-vjeçar Shouryya Ray ka zgjidhur një problem matematikor që ishte shtruar nga Sir Isaac Newton para më shumë se 300 vitesh. Siç tha adoleshenti, problemin e ka zgjidhur duke punuar në një projekt shkollor.
Shouryya Ray u lind në Indi, kurse u zhvendos në Gjermani me familje, kur ai ishte 12 vjeç, pasi babai i tij, i cili është inxhinier me profesion, gjeti një punë atje.
I riu gjenial zbuloi zgjidhjen e dy problemeve nga lëvizjet e grimcave, të cilat deri tash fizikantët kanë arritur t’i zgjidhin vetëm me ndihmën e kompjuterëve të fuqishëm.
Zgjidhja tani do t’ua mundësojë shkencëtarëve që të jetë në gjendje për të llogaritur modelin topit të hedhur dhe të parashikojnë se si ai do të dëbohet nga muret dhe ku do të bie, shkruan “Daily Mail”.
"Mendova: pse jo? Mendova se kjo ishte një naivitet i një nxënësi dhe nuk besoja se do të gjej zgjidhje", rrëfen Ray, i cili mori çmimin shkencor për suksesin e vet.
Përndryshe, Ray filloi të zgjidh ekuacione të komplikuara që në moshën gjashtë vjeçare, meqë i ati te ai kishte mbjell "urinë për matematikë".
Kur kishte mbërri në Gjermani, nuk kishte ditur asnjë fjalë të gjuhës gjermane, por tani flet rrjedhshëm, dhe arriti të kalojë dy klasë përnjëherë. Me modesti thotë se do të donte që në disa gjëra të jetë më i mirë, sidomos në futboll. /Telegrafi/


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Adoleshenti zgjidh problemin matematikor, 300 vjet të vjetër Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi