Programe Forum - Welcome
Maqedoni, helikopterë nëpër dasma !! People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Maqedoni, helikopterë nëpër dasma !!

Shko poshtë

Maqedoni, helikopterë nëpër dasma !! Empty Maqedoni, helikopterë nëpër dasma !!

Mesazh nga Master prej Tue Jul 24, 2012 12:11 pm

Maqedoni, helikopterë nëpër dasma !! Maqedoni-helikop-speciale_budallallek_per_hava_
Krahas “adeteve” të tjera të shumta nëpër dasmat shqiptare të Gostivarit dhe rrethinës, gjatë sezonit të dasmave të sivjetshme është duke ndodhur një tjetër dukuri e pazakontë. Harxhimeve marramendëse të dasmave, në dy dasma u janë shtuar edhe pagesat për shpenzimet e helikopterëve të marra me qira, raporton tv2.
Në fshatin Gradec të Gostivarit, në ditën e martesës nusja ka zbritur në shtëpinë e dhëndrit me anë të helikopterit. Ky rast nuk është i vetëm, gjatë fillimit të muajt gusht është paralajmëruar edhe një tjetër rast ku në funksion sërish do të vihet helikopteri. Babai ka vendosur që djalin ta shëtis me helikopter përpara se djali me ju nënshtruar operacionit të synetit. Krahas helikopterit, dasma që organizohet nga një banor i fshatit Debresh të Gostivarit, pronar i një firme private në Zvicër, do të jetë një atraksion tjetër për publikun, do të rikthehet tradita e ndeshjeve me pelivana. Dasma e familjes Ferati nuk do të mbari me kaq. Në mbrëmjen e dy gushtit është paralajmëruar një tjetër organizim me prezencën e yjeve më të njohura të estradës shqiptare. Sabri Fezullai, Leonora Jakupi, Sinan Vllasaliu, Ilir Shaqiri, Ermal Fezullai, Shkurte Fejza, Remzie dhe Nexhat Osmani do të jenë ndër 15 këngëtarët e ftuar në dasmën e familjes Ferati nga Debreshi i Gostivarit.
“Kemi afër 100 pelivana nga shumë shtete të rajonit dhe nga Maqedonia. Qëllimi është të ruhet tradita e dasmës shqiptare. Do të ketë edhe shumë këngëtarë të ftuar nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia”, shprehet Shazo Ferati, babagjyshi i vogëlushit Jasin Ferati, duke shtuar se me rastin e dasmës së tyre, të ftuar do të jenë shumë personalitete publike nga sfera e politikës, kulturës e tjerë.
Sipas informatave jo zyrtare, në këto dy raste, helikopterët janë siguruar nga Ministria e Punëve të Brendshme. Për një orë, huazimi i helikopterëve kushton prej dy deri tre mijë euro. Relazioni, Gradec – Kamjan, nga ku dhe është marrë nusja, banorit të fshatit Gradec me punë të përkohshme në Gjermani i ka kushtuar 30 mijë euro, për shkak se helikopterin e ka pas të porositur për gjithë ditën.
Nëse dasma e zakonshme shqiptare në këto treva arrin shpenzime prej 10 deri 25 mijë euro, rastet në fjalë tejkalojnë koston financiare shumëfishtë nga dasmat e zakonshme.
Sezoni i dasmave në Gostivar tanimë ndodhet në kulmin e vet. Nga informatat e marra nga restorantet e njohura për organizimet e tilla familjare, rezulton që deri tani janë
rezervuar mbi 600 dasma.
Nga një kalkulim i përgjithshëm për harxhimet mesatare të dasmave të planifikuara për këtë vit në Gostivar, në qarkullim mendohet të jenë më tepër se 9 milion e 800 mijë euro, pa llogaritur këto edhe shpenzime të tjera në raste të caktuara. Në këtë shumë nuk janë evidentuar as dasmat që ndodhin nëpër vendbanimet më të mëdha përreth qytetit të Gostivarit, siç janë Çegrani, Debreshi dhe Gradec. Në këto vendbanime, funksionojnë me dhjetëra sallone dasmash. Sezoni veror i dasmave në Gostivar dhe rrethinë fillon me fillimin e muajt korrik dhe zgjat deri në mbarim të gushtit, por sivjet, për shkak të fillimit të muajt Ramazan, dasmat pritet të përfundojnë me fillimin e agjërimit.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Maqedoni, helikopterë nëpër dasma !! Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Maqedoni, helikopterë nëpër dasma !! Empty Re: Maqedoni, helikopterë nëpër dasma !!

Mesazh nga SunShiNe prej Wed Jul 25, 2012 11:10 am

sa bukur,vertet dicka e vecant...do kisha deshir ta provoja


Duke u perpjekur per te qen e sjellshem me te tjeret shpesh e gjej veten , me shpirtin plot shirita, nuk ka rendesi . Truri im mbyllet... degjoj,pergjigjem, dhe te tjeret jane teper memec per te kuptuar qe une nuk jam ...!
SunShiNe
SunShiNe
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 642
Reputation : 25
Join date : 14/04/2012

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Maqedoni, helikopterë nëpër dasma !! Empty Re: Maqedoni, helikopterë nëpër dasma !!

Mesazh nga Master prej Wed Jul 25, 2012 2:32 pm

dhe une Very Happy


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Maqedoni, helikopterë nëpër dasma !! Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Maqedoni, helikopterë nëpër dasma !! Empty Re: Maqedoni, helikopterë nëpër dasma !!

Mesazh nga Anakonda prej Sun Aug 12, 2012 12:27 pm

hajde mene hajde;a dasem a luft o?
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Maqedoni, helikopterë nëpër dasma !! Empty Re: Maqedoni, helikopterë nëpër dasma !!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi