Programe Forum - Welcome
Simbolet, si lexohen etiketat e veshjeve People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Simbolet, si lexohen etiketat e veshjeve

Shko poshtë

Simbolet, si lexohen etiketat e veshjeve Empty Simbolet, si lexohen etiketat e veshjeve

Mesazh nga Master prej Tue Jul 24, 2012 8:46 pm

Simbolet, si lexohen etiketat e veshjeve Leximi-i-simboleve-te-rrobave
Të gjithë i kemi parë, por pak herë ua kemi kushtuar vëmendjen se çfarë duan të thonë në të vërtetë. Fjala është për simbolet e shkruara në etiketat e veshjeve tona, mosrespektimi i të cilave, shpesh na i ka dëmtuar ato.

Dora në enë me ujë

Do të thotë, që larja dhe shpëlarja e kësaj veshje mund të bëhet edhe me dorë dhe se duhet të bëhet me kujdes. Kini kujdes të mos e shtrydhni fort.

Temperatura në enë

Kur tregohet temperatura në gradë, me numra brenda një ene, tregon se ajo është maksimalja e larjes dhe se nuk duhet tejkaluar, pasi do të dëmtoni veshjet tuaja.

Trekëndëshi

Tregon se veshjet mund të zbardhen.

Rrethi me pikë

Një rreth me pikë brenda na tregon se mund të përdorim tharësen për këtë veshje. Temperatura e tharjes tregohet nga pika: 1 për temperatura të ulëta, 2 për temperatura të larta. Kurse ikona, e bllokon përdorimin e tharëses.

Kutia me tre viza

Nëse ju gjeni në etiketën e një veshje, një kuti me tre viza brenda tij, ai tregon se ajo nuk mund të centrifugohet. Dhe se duhet nderë, mbi një veshje tjetër në mënyrë që të përthahet, pa u varur sepse ju prishet.

Hekuri me pika

Simboli qe na jep dritën e gjelbër për të hekurosur një veshje. Pikat brenda tij flasin për nivelet e hekurosjes. Konkretisht, me tre pika kemi të bëjmë me veshje me pëlhura të tilla si pambuk rezistent, të cilat mund të zmadhohen në temperatura deri në 200 ° C. Kurse me dy pika, duhen temperatura të ulëta deri në 150 t° C dhe vetëm me një pikë, duhet të keni kujdes, se veshja është delikate.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Simbolet, si lexohen etiketat e veshjeve Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Simbolet, si lexohen etiketat e veshjeve Empty Re: Simbolet, si lexohen etiketat e veshjeve

Mesazh nga SunShiNe prej Wed Jul 25, 2012 11:11 am

inetresante disa i dija por ca te tjera sja kisha iden


Duke u perpjekur per te qen e sjellshem me te tjeret shpesh e gjej veten , me shpirtin plot shirita, nuk ka rendesi . Truri im mbyllet... degjoj,pergjigjem, dhe te tjeret jane teper memec per te kuptuar qe une nuk jam ...!
SunShiNe
SunShiNe
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 642
Reputation : 25
Join date : 14/04/2012

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Simbolet, si lexohen etiketat e veshjeve Empty Re: Simbolet, si lexohen etiketat e veshjeve

Mesazh nga Lambi prej Thu Jul 26, 2012 7:03 pm

Se kom dit asnjo kurr : p
Lambi
Lambi
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 257
Reputation : 4
Join date : 30/06/2012
Age : 25
Location : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Simbolet, si lexohen etiketat e veshjeve Empty Re: Simbolet, si lexohen etiketat e veshjeve

Mesazh nga Anakonda prej Mon Jul 30, 2012 9:46 am

i msova tashi se skam dit asgja;turp me e mor vesh kush
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Simbolet, si lexohen etiketat e veshjeve Empty Re: Simbolet, si lexohen etiketat e veshjeve

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi