Programe Forum - Welcome
Cka eshte sitemi DNS People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cka eshte sitemi DNS

Shko poshtë

Cka eshte sitemi DNS Empty Cka eshte sitemi DNS

Mesazh nga Master prej Thu Aug 16, 2012 9:51 am

Sistemi i kodimit "DNS - Domain Name Service / shqiptimi: Servisi i Emrave Domene (SED)"

Lloj sistemi n? teknologjin? e kompjuter?ve. Me ndihm?n e tij lexuesi informohet p?r zanafill?n e shtetit ose organizat?s n? t? cilin ?sht? publikuar ajo flet?.

Pasi p?r kompjuter?t m? mir? jan? t? dh?nat t? shkruara n? numra dhe p?r njer?zit m? mir? n? shkronja, ?sht? futur edhe ky sistem.

Sistemi n? fjal? ?sht? i ngjash?m me sistemin e Adresave IP. Ky sistem ka emrat e adresave q? n? k?t? teknologji thirret Emri i domenit (Domain Name). K?ta emra i takojn? nj? niveli m? t? lart? t? quajtur Niveli i sip?rm i domeneve (Top-Level-Dmain). Pjes?t e emrave jan? t? ndara sikurse tek adresat IP, me nj? pik? si p.sh yahoo.com, etj.

Top-Level-Domain jan? disa shkurtesa dhe zakonisht shkruhen n? fund t? emrit t? domenit. Shkurtesat jan? tipike p?r shtetet p?rkat?se ose p?r organizatat, p?r :

* .al=Shqip?ria
* .it=Italia
* .com=komerciale
* .org= institute ose organizata
* .net=rrjet? e p?rgjithshme
* .edu=shkollat amerikane
* .gov=zyre amerikane
* .mil=ushtris? amerikane

Dh?nia e emrave p?r domen, b?het nga qendra e lidhjes me internetin (Provider), pasi q? t? jet? kontrolluar n? mos ai em?rtim ?sht? n?n? licenc? apo p?rdoret nga dikush tjet?r


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

[Only admins are allowed to see this image]
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi