Programe Forum - Welcome
80 thenie mbi vdekjen... People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


80 thenie mbi vdekjen...

Shko poshtë

80 thenie mbi vdekjen... Empty 80 thenie mbi vdekjen...

Mesazh nga Anakonda prej Sun Aug 19, 2012 7:42 am

80 thenie mbi vdekjen... Vdekja_varri-257x198
# I mallkuar është njeriu që vdes, por e keqja e bërë nga ai mbijeton. – Ebu Bekër
# Ka më shumë të vdekur se të gjallë. Dhe numri i tyre po shtohet. Të gjallët po bëhen të rrallë. – Eugene Ionesco, Rhinoceros
# Kur njeriu vdes… vetëm disa rrathë në ujë dëshmojnë se ishte
ndonjëherë këtu. Madje edhe ato zhduken shpejtë. Dhe kur ato zhduken, ai
harrohet, pa shenjë, sikur të mos kishte ekzistuar kurrë. Dhe kjo është
e tëra. – Wolfgang Borchert, The Outsider
# Frikacakët vdesin shumë herë para vdekjes së tyre. Trimi vdes vetëm një herë. – William Shakespeare, Julius Caesar
# Ne mundohemi kundër të gjitha sëmundjeve, vdekja është shërim i të gjitha sëmundjeve. – Sir Thomas Browne, Religio Medici
# Vdekja, vetëvetiu, nuk është asgjë; por ne frikohemi, jo të e dimë se çfarë, ne nuk e dimë se ku. – John Dryden, Aureng-Zebe
# Jeta jonë ëndërronë utopinë. Vdekja jonë arrinë idealen. – Victor Hugo, Intellectual Autobiography
# Ti jeton vetëm dy herë. Një herë kur ke lingur dhe një herë kur të shohësh vdekjen në sy. – Ian Fleming, You Only Live Twice
# Lindje, pleqëri, sëmundje, dhe vdekje. – Bhartrhari, “Against the Desire of Worldly Things”
# Njeriu, posa të ketë lindur fillon të vdesë. – Luigi Pirandello, Henry IV
# Shpeshë është thënë, ajo nuk është vdekje, por vdekja, që është e tmerrshme. – Henry Fielding, Amelia
# Vdekja nuk tërhiqet. – August Strindberg, The Dance of Death
# Mos ju firko vdekjes aq shumë, por më tepër jetës së pa përshtatshme. – Bertolt Brecht, Die Mutter
# S’ka gjë që ka lindur e të mos jetë temë e gjendjes së vdekjes. Bhartrhari, ”Of Time the Destroyer”
# Asnjëri në shtratin e tij të vdekjes nuk ka thënë, “Kisha dashur të
kisha kaluar më shumë kohë në biznesin tim.” – Paul E. Tsongas, New York
# Vdekja ia mësyen vetëm një herë, por asnjëherë nuk gabon. - Edward Counsel, Maxims
# Të vdekurit tonë nuk janë asnjëherë të vdekur për ne përderisa nuk i harrojmë. – George Eliot, Adam Bebe
# Gjë madhore e të vdekurve, ata bëjnë vend. – John Updike, Rabbit is Rich
# Të gjitha tregimet, nëse vazhdojnë mjaftë gjatë, përfundojnë me
vdekjen, dhe ai nuk do të ishte tregues i vërtetë i tregimeve nëse do ta
mbante atë largë nga ju. – Ernest Hemingway, Death in the Aftermoon
# Ne jetojmë ashtu siç vdesim, dhe ne vdesim ashtu siç jetojmë. – Edward Counsel, Maxims
# Frika ime e vetme e vdekjes është ringjallja. – Tupac Shakur, “No More Pain”
# Kur vdesin të vdekurit? Kur të harrohen. – Laura Esquivel, The Law of Love
# Nëse njeriu ecën i pa përmbajtur me krim… ai nuk duhet gjetur çlirim të madh me vdekjen. – Aeschylus, Das Eumedines
# Në statistikë, çfar humbet pas rradhëve të numrave, është vdekje. – Gunter Grass, Crabwalk
# Vdekja është çlirim, nëse ke jetuar drejtë. – Edward Albee, Seascape
# Ai që fillon të jetojë, fillon të vdesë. – Francis Quarles, Hieroglyphics
# Vekja është përfundim i një tregimi dhe fillim i një tjetri. – Philip Moeller, Helena’s Husband
# Kur ti vdes, përfundon jeta jote. – Sam Shepard, Tongues
# Nëse vritem, vdes njëherë; por të jetosh nën tmerrin e vazhdueshëm të sajë, është të vdesësh pa pushim. – Abraham Lincoln
# Thirrja e vdekjes është thirrje dashurie. Vdekja mund të jetë e
ëmbël nëse i përgjigjemi me pohim, nëse e pranojmë si një nga format më
të mëdha të përhershme të jetës dhe transformimit. – Hermann Hesse,
shkëputje nga një letër, 1950
# Vdekja është guri në të cilin ndalon harresa jonë. – Pablo Neruda, Evening LXXVIII
# Përderisa mund të i shmangetmi jetës, vdekjes jo. – Dean Koontz, Velocity
# Nuk e di çfarë na pret pasi të vdesim – diç më e mirë, diç më e
keqe. Unë vetëm e di se nuk jam akoma gati të e di. – Charles De
Lint, The Onion Girl
# Vdekja lë gjurmë në secilin nga ne, dhe do të lulëzojë në kohë. – Dean Koontz, Odd Thomas
# Njeriu i cili nuk do të kishte vdekur për diçka, nuk është i aftë të jetojë. - Martin Luther King, Jr.
# Të gjithë arkitektët duan të jetojnë përtej vdekjeve së tyre. - Philip Johnson
# Për shkakë të mos përfilljes, njeriu vdesë para se vërtetë të vdesë. - Elie Wiesel
# Vdekja është gjithnjë në një qoshe, por shoqëria jonë shpeshë i jep ndihmë të tepruar. - Carter Burwell
# Të vdesësh është lehtv, është jeta që më frikon deri në vdekje. - Annie Lennox
# Çdo gjë që lind vdes. - Morrie Schwartz
# Vdekja nuk është gjë tjetër veç kthim i ynë nga koha në përjetësi. - WilliamPenn
# Kisha parë lindje dhe vdekje, por kisha menduar se ishin ndryshe. - T. S. Eliot
# Kam parë disa të vdesin nga uria; nga të ngrënit, qindra mijëra. - Benjamin Franklin
# Nuk duhet të vdes nga të ftohtit. Duhet të vdes nga të jetuarit. - Willa Cather
# Jeta është e rëndë. Pastaj ti vdes. Pastaj ata të hedhin baltë
fytyrës. Pastaj të hanë krimbat. Jini mirënjohës që ndodh në këtë
renditje. - David Gerrold
# Burri gjithmonë vdes akoma pa lindur plotësisht. - Erich Fromm
# Burri vdes ngat të ftohti dhe jo nga errësira. - Miguel de Unamuno
# Askush num mund të thotë me bindje se do të jetë gjallë nesër. - Euripidi
# Disa njerëz janë gjallë thjeshtë sepse është kundër ligjit të i vrasësh ata. – Edward W. Howe
# Disa njerëz aq shumë frikohen nga vdekja saqë asnjëherë nuk fillojnë të jetojnë. - Henry Van Dyke
# Të vdekurit nuk mund të vajtojnë për drejtësi. Është detyrë e të gjallëve të bëjnë atë. - Lois McMaster Bujold
# Ideja është të vdesësht i ri sa më vonë që është e mundur. - Ashley Montagu
# Jeta e të vdekurve është e vendosur në kujtesën e të gjallëve. - Marcus Tullius Cicero
# Kur besimi është humbur, kur nderi ka vdekur, njeriu ka vdekur. - John Greenleaf Whittier
# Kur të vdesësh, ke vdekur. Kaq. - Marlene Dietrich
# Nuk mund të ndalojmë së jetuari sepse të tjerët kan vdekur. - Richelle Mead
# Secili do të vdesë një ditë, vetëm jepju atyre kohë. - Neil Gaiman
# Vdekja nuk është e kundërta e jetës, por pjesë e sajë. - Haruki Murakami
# Vdekja është pjesa esenciale e funksionimit të suksesshëm të jetës. - Isaac Asimov
# Nuk frikohem nga vdekja; vetëm nuk dua të jem aty kur të ndodhë. - Woody Allen
# Dhembja dhe vdekja janë pjesë e jetës. Të i refuzosh ato është të refuzosh vetë jetën. - Henry Havelock Ellis
# Nuk frikohem nga vdekja, frikohem të jem gjallë pa qenë në vetëdije për të. - Epica
# Vdekja është më universale se jeta; të gjithë vdesin, por jo të gjithë jetojnë. - A. Sachs
# Një vdekje është tragjedi, miliona vdekje janë statistikë. - Joseph Stalin
# Si burra, ne jemi të gjithë të barabartë në prani të vdekjes. - Publilius Syrus
# Të përgatitesh për humbje asnjëherë nuk do të thotë se je gati për të. - Randy K. Milholland
# Vdekja është gjëja intime e fundit që e bëjmë. – Laurell K. Hamilton
# Vdekja zhvesh të gjithë njerëzit me dinjitet. – Tobsha Learner
# Për të mundur vdekjen vetëm duhet të vdesësh. – Alane Ferguson
# Vdekja ka qindra duar dhe ecën nëpër mijëra rrugë. – T.S. Eliot
# Vdekja është proces dhe jo ngjarje… – James W. Green, Beyond the Good Death
# Jeta është e rëndë, por vdekja është edhe më e rëndë. – Peter Kreeft, Between Heaven and Hell
# Vdekja e barazon të lartën dhe të ultën. – John Heywood, Be Merry Friends
# Vdekja nuk është fundi, por krizë tranzicioni. - E. H. Chapin, Living Words
# Kur lutemi për vdekje ne në të vërtetë dëshirojmë një jetë të plotë. – Austin O’malley, Keystones of Thought
# Dera e vdekjes asnjëherë nuk pushon. – Edward Counsel, Maxims
# Vdekja e përfundon së paku frikën për të. - Edward Counsel, Maxims
# Këtu është i shtrirë njëri emri i të cilit ishte shkruar në ujë. – John Keats, epitaf për vete
# Vdekja është mënyra e Zotit për të të thënë të mos bëhesh shumë i ditur. – Grenville Kleiser, Fjalori i Proverbave
# Vdekja është më shumë se kalimi ynë nga Koha në Përjetësi. – William Penn, Some Fruits of Solitude
# Sa e mrekullushme është Vdekja. Vdekja dhe vëllau i saj Gjumi! – Percy Bysshe Shelley, Queen Mab
Times, 14 Janar 1987
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi