Programe Forum - Welcome
Tokelau, kombi 100 për qind diellor People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.Join the forum, it's quick and easy

Programe Forum - Welcome
Tokelau, kombi 100 për qind diellor People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tokelau, kombi 100 për qind diellor

Shko poshtë

Tokelau, kombi 100 për qind diellor Empty Tokelau, kombi 100 për qind diellor

Mesazh nga Master Sun Nov 11, 2012 1:00 pm

Tokelau, kombi 100 për qind diellor Tokelau-ishujt

Kodi:
Arqipelagu i vogël Tokelau, në oqeanin Paqësor, që druhet se do të jetë ndër viktimat e para të ndryshimit të klimës, është kthyer në kombin e parë në botë që plotëson vetëm përmes energjisë diellore të tëra nevojat për elektricitet, duke i dhënë fund vartësisë nga materialet ndotëse dhe të kushtueshme.

Me mbështetjen e Zelandës së Re, që administron Tokelaun, në tre zona kryesore të tij janë ndërtuar tre rrjete elektrike me energji diellore, e fundit e të cilave përfundoi punimet këtë javë.

“Projekti i energjisë së rinovueshme të Tokelaut është i pari në botë. Tre zonat e tij kanë kapacitetet e duhura diallore për të plotësuar nevojat për elektricitet”, ka deklaruar ministri i Jashtëm zelandez, Murray McCully.

“Deri tani Tokelau varej 100 për qind nga karburantet për të gjeneruar elektricitet, me pasoja të rënda ekonomike dhe ambjentale”, ka sqaruar ministri.

Ishujt e largëta të Tokelaut, me 1500 banorë, ndodhen mes Zelandës së Re dhe ishujve Hauai, me fare pak lidhje fizike me pjesën tjetër të botës.

Në këtë arqipelag nuk ka aeroport dhe duhet më shumë se një ditë udhëtim në det për të arritur në jug të tij ishullin më të afërt Samoa.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Tokelau, kombi 100 për qind diellor Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi