Programe Forum - Welcome
Gjërat që duhet bërë derisa jeni të martuar People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Gjërat që duhet bërë derisa jeni të martuar

Shko poshtë

Gjërat që duhet bërë derisa jeni të martuar Empty Gjërat që duhet bërë derisa jeni të martuar

Mesazh nga Master prej Sat Nov 24, 2012 1:35 pm

Gjërat që duhet bërë derisa jeni të martuar F.1124103138788_m
Në shumë vende të botës, statistikat thonë se 50% e martesave të para, 67% e të dytave dhe 73% e të tretave përfundojnë me shkurorëzim, që na inkurajojnë që gjithnjë e më shumë ta kuptojmë partnerin dhe t’ia shprehim ndjenjat e vërteta me gjuhën e duhur të dashurisë.
Hapi i parë është ta kuptoni se dashuria nuk është diçka që fillon e më pas ndalon. Problemi qëndron aty se nuk jemi mësuar që të kujdesemi për dashurisë dhe t'i kushtojmë vëmendje të duhur. Në vend të kësaj na e kanë mbushur kokën me përralla që nuk kanë aspak lidhje me jetën dhe realitetin, duke na zvogëluar gjasat që të kemi një lidhje të lumtur. Duhet kuptuar se për një lidhje të shëndoshë duhet investuar shumë mund. Ja disa nga mënyrat që ju ndihmojnë ta ruani lidhjen aktuale, me të cilën mund ta ndryshoni gjendjen atëherë kur mendoni se gjithçka ka mbaruar.

Flisni!
Mos lejoni që marrëdhënia t'ju shndërrohet në një marrëdhënie "bajate" dhe një imtësi e vogël të shkaktojë dridhje. Komunikimi autentik është kyç në ruajtjen e një lidhje. Martesat dështojnë pasi që partnerët nuk komunikojnë se më të kënaqur janë ato çifte të cilët zëshëm identifikojnë problemet e tyre.

Forconi dashurinë
Ekzistojnë pesë gjuhë të dashurisë, thotë autori Gary Chapman. Këto janë mënyra me të cilat partneri juaj mundet ta thotë, përkatësisht ta vërtetojë se ju dashuron dhe e kundërta. Zbulojeni cila është mënyra me të cilën duhet të flisni me partnerin tuaj dhe tregojani e vërtetojani se e dashuroni. Shpeshherë e tregoni dashurinë në mënyra të ndryshme, por nëse gjuhën e dashurisë e keni ndryshe, që të dy mendoni se po dërgoni shenja të dashurisë, por ju nuk mund t'i deshifroni ato.

Vëreni anën e mirë të partnerit
Disa autorë mendojnë se si dashuria mund të zgjasë kur të dy partnerët në plan të parë i vendosni anët pozitive të njëri-tjetrit. Provoni kështu për një javë rresht - jepni gjithçka nga vetja juaj, duke injoruar imtësitë që nervozojnë partnerin tuaj. Përqendroni vëmendjen në gjërat pozitive të tij, falënderojeni për të gjitha të mirat që ka si dhe injoroni ato që ju pengojnë.
/Telegrafi/


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Gjërat që duhet bërë derisa jeni të martuar Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjërat që duhet bërë derisa jeni të martuar Empty Re: Gjërat që duhet bërë derisa jeni të martuar

Mesazh nga Anakonda prej Wed Jan 23, 2013 4:11 pm

hmm interesante
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi