Programe Forum - Welcome
MËSOHEM TË BALLAFAQOHEM ME STRESIN- 5. HAPI PËR NJË VET-IMAZH MË TË MIRE People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MËSOHEM TË BALLAFAQOHEM ME STRESIN- 5. HAPI PËR NJË VET-IMAZH MË TË MIRE

Shko poshtë

MËSOHEM TË BALLAFAQOHEM ME STRESIN- 5. HAPI PËR NJË VET-IMAZH MË TË MIRE Empty MËSOHEM TË BALLAFAQOHEM ME STRESIN- 5. HAPI PËR NJË VET-IMAZH MË TË MIRE

Mesazh nga Master prej Tue Jul 05, 2011 11:04 pm

Shkruan: Alenka T, psikologe me diplomë universitare
Lidhur me temën: Mendimi pozitiv, Zgjidhja e problemit, Stresi, Vetëbesimi

Çka, gjithçka ndikon në atë, se si e përjetoj stresin:
Sa të fuqishme janë ngjarjet, situatat, të cilat më tensionojnë dhe sa kohë zgjasin;
Sa jam personalisht i ndjeshëm;
Në çfarë mënyre shikoj ngjarjen, situatën ( optimiste ose pesimiste );
Si janë përvojat e mia, si i kam zgjidh problemet në të kaluarën;
Sa besoj që unë mund t’i përballoj vështirësitë
Çfarë përkrahje më japin njerëzit që më rrethojnë

Fëmijët dhe rinia mundohen në mënyra të ndryshme ta menaxhojnë stresin. Përdorin mënyra të ndryshme relaksim momenti dhe lehtësim, por problemi i tyre nuk zgjidhet por u shtohet edhe më shumë.

Për mënyrat më të papjekura të menaxhimit të stresit flasim atëherë, kur shqetësohen në lidhje me shkollën , e shtyjnë duke shikuar televizor, duke luajtur lojëra në kompjuter…E lehtëson duke punuar, arsyetohet nga sëmundja, flejnë në gjumë ose mbyllen në vete. Mirëpo kur problemi forcohet edhe më shumë, dhe tek ai forcohet ndjenja se nuk mund më, përdorin rrugë shumë të çuditshme për tu munduar të largohen nga problemi. Ngatërrohen në shtëpi, mungojnë në shkollë, konsumojnë alkoolin ose drogën, teprojnë në ushqim, qëndrojnë të uritur, merren me marrëdhënie seksuale në mosha të reja etj. Janë dhunues ndaj vetvetes, mundohen ta lëndojnë veten ose janë agresiv ndaj të tjerëve.

Në jetë, mund të mësojmë se si të përballohemi me sfida të ndryshme dhe probleme, dhe për të reduktuar efektet e dëmshme të stresit.

Disa rrugë efektive që më ndihmojnë ta menaxhoj stresin:
Të organizoj me mençuri një aktivitet dhe një pushim (shiko gjithashtu kapitullin dhe hapin e 2 për një vet-imazh më pozitiv)
Ta ndjekësh një dietë të shëndetshme
Të jem fizikisht aktiv, të lëviz më shumë
T’i përfitoj dhe t’i mbaj shokët
Të mund të qesh
Sipas nevojës mësoj teknika të ndryshme të relaksimit, teknikat e frymëmarrjes, dhe teknikat e relaksimit të muskujve me meditim
Të ndërroj mënyrën e të menduarit të problemeve
Te gjeje ndonjë mënyrë të vecantë që do të më ndihmonte...nga ktu
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

MËSOHEM TË BALLAFAQOHEM ME STRESIN- 5. HAPI PËR NJË VET-IMAZH MË TË MIRE Empty Re: MËSOHEM TË BALLAFAQOHEM ME STRESIN- 5. HAPI PËR NJË VET-IMAZH MË TË MIRE

Mesazh nga Anakonda prej Mon May 14, 2012 5:30 am

te mundohem sa te dua nuk e nderroj imazhin e gabuar qe kam krijuar per veten time
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

MËSOHEM TË BALLAFAQOHEM ME STRESIN- 5. HAPI PËR NJË VET-IMAZH MË TË MIRE Empty Re: MËSOHEM TË BALLAFAQOHEM ME STRESIN- 5. HAPI PËR NJË VET-IMAZH MË TË MIRE

Mesazh nga Master prej Mon May 14, 2012 1:17 pm

E ke gabim


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

MËSOHEM TË BALLAFAQOHEM ME STRESIN- 5. HAPI PËR NJË VET-IMAZH MË TË MIRE Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

MËSOHEM TË BALLAFAQOHEM ME STRESIN- 5. HAPI PËR NJË VET-IMAZH MË TË MIRE Empty Re: MËSOHEM TË BALLAFAQOHEM ME STRESIN- 5. HAPI PËR NJË VET-IMAZH MË TË MIRE

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi