Programe Forum - Welcome
Fjale me shume kuptime sinonime dhe antonime. People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fjale me shume kuptime sinonime dhe antonime.

Shko poshtë

Fjale me shume kuptime sinonime dhe antonime. Empty Fjale me shume kuptime sinonime dhe antonime.

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:16 pm

Sinonime quhen ato fjale qe kane kuptime te njejta a te peraferta Shembull:

Une e cmoj masen = Une e vleresoj masen
"Cmoj" dhe "vleresoj" jane sinonime.

Kurse ajo ku ti pa dashje ke gabuar, ka te beje me HOMONIMET , TE CILAT JANE FJALE QE KANE TE NJEJTEN PERBERJE SHKRONJORE POR KUPTIME TE NDRYSHME(jo te kunderta, sic jane antonimet ose te njejta sic jane sinonimet)

Folja "vesh" dhe emri "vesh" jane homonime midis tyre. Nje sinonim i foljes "vesh" eshte "mbath". NJje antonim i foljes "vesh" eshte "zhvesh".

TE TJERA HOMONIME:Kisha(emer) - kisha(folje, koha e pakryer)
Qe(emer, numri shumes) - qe(folje, koha e kryer e thjeshte)

Shembull:vajze-cupe-goce-cike & ka dhe tre fjale te tjera
shapka-pantofla-lepitka
djale-cun-djalosh
Keto sa per nje ide se shembuj per sinonime ka shume.Edhe per antonimetKtu mudn ti postoni fjalet qe nuk dini kuptimin etyre ata/ato qe e din ju japin pergjigjen e duhurCa sqarime per gjuhedashesit tane te zellshem (mbani shenim):

Sinonimet: dy fjale te ndryshme qe kane kuptim te ngjashem.
Antonimet: dy fjale qe shprehin kuktpime te kunderta.
Homonimet: nje forme ka kuptime krejt te ndryshme. Polisemia: ku nje fjale ka shume kuptime
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjale me shume kuptime sinonime dhe antonime. Empty Re: Fjale me shume kuptime sinonime dhe antonime.

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:16 pm

Ja dhe dic qe me vjen tashi ne mendje sic kam ardhur nga klubi gjys e dehur e uroj te mos ofendohet ndonje sederlli

1.Trap = organ sexual mashkullor
2.Trap = cark minjsh, zogjsh, ose komshinjsh kureshtare qe zgjasin koken nga dritarja tek shikojne qe zhvishesh me grila hapur.
3.Trap = Mjet lundrimi
4.Trap = Mashkull (fjal ofenduese).
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 25
Location : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi