Programe Forum - Welcome
Jo kompjuter në dhomën e fëmijëve People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Jo kompjuter në dhomën e fëmijëve

Shko poshtë

Jo kompjuter në dhomën e fëmijëve Empty Jo kompjuter në dhomën e fëmijëve

Mesazh nga Master prej Fri Jul 26, 2013 6:51 pm

Jo kompjuter në dhomën e fëmijëve F.0726182546806_m
Kompjuteri nuk duhet të jetë i pranishëm në dhomën e fëmijëve pasi prish gjumin dhe çon në nota të ulëta në shkollë.
Ky është mendimi i shkencëtarëve finlandezë të cilët kanë pyetur 353 fëmijë të moshës 10-11 vjeç për përdorimin e kompjuterit e më pas i pyetën sërish 18 muaj më vonë.

U vërejt se sa më shumë një fëmijë luante në kompjuter apo shikonte televizor, aq më pak gjumë flinte.

Teija Nuutinen, e Universitetit të Helsinkit, thotë se kompjuterat nuk duhet të jenë të pranishëm në dhomën e fëmijëve.

“Fëmijët e kësaj moshe kanë nevojë për gjumë pasi janë gati për fazën e pubertetit. Duke pasur një kompjuter ata “harrojnë” gjumin, nuk flenë mirë dhe humbin në mësime"./TCH/


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Jo kompjuter në dhomën e fëmijëve Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi