Programe Forum - Welcome
Kirobo, roboti i parë që flet në hapësirë People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kirobo, roboti i parë që flet në hapësirë

Shko poshtë

Kirobo, roboti i parë që flet në hapësirë Empty Kirobo, roboti i parë që flet në hapësirë

Mesazh nga Master prej Sun Aug 04, 2013 10:02 pm

Kirobo, roboti i parë që flet në hapësirë Kirobo
Kirobo, roboti i vogël që flet, u nis sot në për gjithësi duke u bërë kështu i pari "robot-astronaut" i këtij lloji që do të prekë hapësirën.

"Rusia ka shkuar e para në gjithësi, amerikanët kanë qenë të parët në Hënë dhe ne dëshirojmë që Japonia të jetë e para që dërgon në gjithësi robotin astronaut, i cili mund të komunikojë me njerëzit", ka thënë Joriçika Nishimia, menaxherja e projektit të Kirobo-s.

Fjala Kirobo rrjedh nga kombinimi i dy fjalëve japoneze që do të thonë shpresë dhe robot.

Ky robot është rezultat i bashkëpunimit të agjencisë së marketingut "Dentsu", qendrës për hulumtimin dhe përparimin e shkencës dhe teknologjisë të Universitetit të Tokios dhe i kompanive "Robo Garage" e "Toyota Motor Corp".

Raketa në të cilën gjendet Kirobo, është hedhur nga Tanegashima, në jugperëndim të Japonisë dhe është në rrugë për në Stacionin Ndërkombëtar të Gjithësisë .

Dizajnuesit e Kirobo-s kanë thënë se ai "do t’i bëjë shoqëri" astronautit Koiçi Vakati dhe do të komunikojë me robotët tjerë në tokë.

/Shekulli Online/Përgatiti: E.D/


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Kirobo, roboti i parë që flet në hapësirë Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi