Programe Forum - Welcome
Hackerat punësohen për të mbrojtur “Facebook”-un People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hackerat punësohen për të mbrojtur “Facebook”-un

Shko poshtë

Hackerat punësohen për të mbrojtur “Facebook”-un Empty Hackerat punësohen për të mbrojtur “Facebook”-un

Mesazh nga Master prej Sat Aug 24, 2013 7:33 am

Hackerat punësohen për të mbrojtur “Facebook”-un Facebook-Logo-1500x1500-psd49009
Rreth 1 milion dollarë, kjo është shifra që ka paguar kompania “Facebook” për të bërë më të sigurt rrjetin social nga sulmet kibernetike. Por më shumë sesa shifra, ajo që e bënë të veçantë këtë projekt janë njerëzit që janë marrë me të. Drejtuesit e “Facebook”-ut kanë zgjedhur 329 “kërkues shkencor”, që janë marrë me bllokimin e sulmeve. Sipas medieve amerikane, ekspertët kanë qenë hacker dhe piratë të njohur kribernetik.

Programi i sigurisë quhet “Bug Bounty” dhe ka pasur si qëllim eliminimin e viruseve dhe gjetjen e teknologjisë më të mirë për të shmangur sulmet online.

Shumica e hacker-ve nuk kanë qenë amerikanë. Në këtë sektor, hackerët rus janë ata që mbajnë vendin e parë për thyerjen e kodeve të sigurisë. Siç duket, “Facebook” ka menduar se më mirë sesa inxhinierët zyrtarë, janë “piratët” kibernetikë ata që mund të gjejnë metoda më efikase.

Rreth 80 për qind e të punësuarve në këtë program kanë qenë jo amerikanë. Interesante është dhe mosha e hackerve të punësuar. Mediat raportojnë se mes tyre ka qenë dhe një djalosh 13-vjeçar, i cili ka fituar 20 mijë euro në bazë të këshillave që ka dhënë për kompaninë.

/Shekulli Online/ E.L/


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Hackerat punësohen për të mbrojtur “Facebook”-un Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi